Автор Тема: TSI мотор проблем со ланче  (Прочитано 34500 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #135 на: 13 Септември 2015, 22:52:37 pm »
Не си во право. Колата си добива гаранција. Производителот е должен ВО гарантниот рок да се погрижи возилото да функционира без маана и без додатни трошоци за корисникот. Потоа, производителот нема обврска за било што во врска со дефекти, а најмалку да ти даде гаранција за „сервис во знак на добра волја“.  Кога се работи за сервисни отповици кои се прават затоа што некој безбедносен систем е проблематичен, на тоа се обврзани со закон и тоа мора да го напраат. Затоа што нивните возила се покажале како животозагрозувачки. Бучно ланче во никој случај нема да ти го загрози животот, па беспари да ти го оправаат вон гаранција. Не е нивни проблем што ти си излегол од гарантен рок со 45.000км. Си можел да излезеш со 150.000км и 3 пати да го сменат гратис ланецот, ама после гарнација - толку ти е. Можеш само да си ја шитнеш колата и да си купиш нешто друго. Ако сам си го платиш ланчето сервисот и промената, производителот и сервисот се должни да ти дадат гаранција. Дали тоа ќе биде 6, 12 или 24 месеци, тоа зависи како процениле они, но тогаш мора да ти дадат гаранција. И ако во тој гарантен рок се случи пак да треба да се смени (да речеме 1 месец пред истек на гаранција), на новосменетиот дел, ќе имаш гаранција до истекот на гаранцијата од твојот платен сеервис (во случајов само 1 месец гаранција).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #136 на: 13 Септември 2015, 23:46:48 pm »
или како што викаа една “еманципирана група“ од нашево општество:

на поклонет коњ, зуби не му се бројат.... односно, не барај леб преку погача... поклон е, гратис е, не си платил ништо.. си ја земал колата од сервис во подобра состојба одошто си ја оставил и за тоа не си платил ништо, а гаранцијата на воизлото е истечена...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #137 на: 14 Септември 2015, 00:31:18 am »
Ебате поклонот, причинител за дефектот да беше возачот к*р што ќе добиеше поклон.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #138 на: 14 Септември 2015, 07:39:42 am »
Јас навистина не ги разбирам твоите очекувања. Нормално дека ако е причинтел човекот к*р ке добиеш и во гарантен рок. Гаранцијата штити од дефекти настанати поради фабричка грешка или грешка во вградениот материјал - и тоа додека трае гарантниот рок.

Тебе коа ќе ти прегори рингла на шпорет после 6 години, одиш и бараш беспари да ти ја сменат и притоа и гаранција бараш?! Свашта...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #139 на: 14 Септември 2015, 09:42:02 am »
Ебате поклонот, причинител за дефектот да беше возачот к*р што ќе добиеше поклон.
а ако во гарантен рок причина за дефектот е е возачот дали ке ти поправат било што? ете, не си сменил уље, си извозел 30-40.000 км, моторот почиња да риба и идеш кај нив.. ке ти поправат? или да удриш некој дел од колата и да кажеш, ПОД ГАРАНЦИЈА Е, поправајте... мислам, стварно треба да размислиш што пишуваш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #140 на: 14 Септември 2015, 11:18:45 am »
Дефектот ми го потврдија денес од сервис, дефинитевно разлабавено е ланчето на моторот.
Ми рекоа дека замената ќе ме кошта 90е, а останатите трошоци ги покрива Фолксваген затоа што даваат продолжена гаранција на тој дел.
Во Среда треба да си ја земам колата. Тогаш ќе се распрашам подетално каква замена имаат направено и дали новиот дел е поинаков од претходниот.
izgleda lanceto ima podolga garancija od kolata.
vo normalni zemji.
lanceto ima 6 godini garancija ili 100k km.
vo normalni zemji.
a isto taka na good will zamena ti davaat garancija 2 godini.
vo normalni zemji.
vo nahsava 'ne baraj preku leb pogaca'
plot twist,za mkd.
ti se sjebe lance sred voznja na 5,5godini od kupuvanje na kolata. idi posle nateraj gi VW MKD da ti pokrijat steta nastanata od lanceto.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #141 на: 14 Септември 2015, 11:30:40 am »
Господ нека ви е на помош мили чеда:

https://www.youtube.com/watch?v=SsaJ9e4eac0



Според видеово, работава ми изгледа дека е невзможно да се заврши надвор од овластен сервис.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #142 на: 14 Септември 2015, 11:36:50 am »
Јас навистина не ги разбирам твоите очекувања. Нормално дека ако е причинтел човекот к*р ке добиеш и во гарантен рок. Гаранцијата штити од дефекти настанати поради фабричка грешка или грешка во вградениот материјал - и тоа додека трае гарантниот рок.

Тебе коа ќе ти прегори рингла на шпорет после 6 години, одиш и бараш беспари да ти ја сменат и притоа и гаранција бараш?! Свашта...

Јебига, тоа е тоа размислување. Еднаш требало 150.000 км, втор пат 300.000 км дополнителна гаранција. Ако може и фелацио и хамбургер да дадат, најубао.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #143 на: 14 Септември 2015, 11:38:53 am »
Фелиција одамна не се произведува.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #144 на: 14 Септември 2015, 13:29:42 pm »
Господ нека ви е на помош мили чеда:

https://www.youtube.com/watch?v=SsaJ9e4eac0



Според видеово, работава ми изгледа дека е невзможно да се заврши надвор од овластен сервис.

е како не бе... по едноставен зафат на возило од ова нема.... ребраст каиш да смениш на некои коли е по комплициран...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #145 на: 14 Септември 2015, 13:32:58 pm »
чим така викаш, ок

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #146 на: 14 Септември 2015, 15:12:46 pm »
Во право е онак, не гледате дека се за 7 минути го смени.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #147 на: 14 Септември 2015, 16:31:21 pm »
Јас навистина не ги разбирам твоите очекувања. Нормално дека ако е причинтел човекот к*р ке добиеш и во гарантен рок. Гаранцијата штити од дефекти настанати поради фабричка грешка или грешка во вградениот материјал - и тоа додека трае гарантниот рок.

Тебе коа ќе ти прегори рингла на шпорет после 6 години, одиш и бараш беспари да ти ја сменат и притоа и гаранција бараш?! Свашта...

Јебига, тоа е тоа размислување. Еднаш требало 150.000 км, втор пат 300.000 км дополнителна гаранција. Ако може и фелацио и хамбургер да дадат, најубао.

Баш би сакал да видам на вас да ви се случи нешто такво како би реагирале.
Дали пак овака ке зборувате или како попчиња ке си платите и ке си ќутите...

Само јас викам да не дае господ никому тоа да се случи, зошто кај нас секој може да прави што сака...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #148 на: 14 Септември 2015, 16:38:19 pm »
Не си во право. Колата си добива гаранција. Производителот е должен ВО гарантниот рок да се погрижи возилото да функционира без маана и без додатни трошоци за корисникот. Потоа, производителот нема обврска за било што во врска со дефекти, а најмалку да ти даде гаранција за „сервис во знак на добра волја“.  Кога се работи за сервисни отповици кои се прават затоа што некој безбедносен систем е проблематичен, на тоа се обврзани со закон и тоа мора да го напраат. Затоа што нивните возила се покажале како животозагрозувачки. Бучно ланче во никој случај нема да ти го загрози животот, па беспари да ти го оправаат вон гаранција. Не е нивни проблем што ти си излегол од гарантен рок со 45.000км. Си можел да излезеш со 150.000км и 3 пати да го сменат гратис ланецот, ама после гарнација - толку ти е. Можеш само да си ја шитнеш колата и да си купиш нешто друго. Ако сам си го платиш ланчето сервисот и промената, производителот и сервисот се должни да ти дадат гаранција. Дали тоа ќе биде 6, 12 или 24 месеци, тоа зависи како процениле они, но тогаш мора да ти дадат гаранција. И ако во тој гарантен рок се случи пак да треба да се смени (да речеме 1 месец пред истек на гаранција), на новосменетиот дел, ќе имаш гаранција до истекот на гаранцијата од твојот платен сеервис (во случајов само 1 месец гаранција).

Еве, Симо фино објасни.

Дополнително, да се надоврзам на муабетот на Симо - на Леонот го правев големиот сервис (каиши, затегачи, ролери, водна пумпа, итн...) на времето во Порше, пред да имам било кој познат таму. Си го платив замашно (околу 30.000 мкд). Кога после ~25.000 километри почна да зуи затегач, ги сменија ребрастиот каиш и затегачот за него на свој трошок, без никакво доплаќање од моја страна.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #149 на: 14 Септември 2015, 16:52:55 pm »
Ете, видиш колку убаво си кажа. Значи си имач гаранција на ВГРАДЕНИОТ ДЕЛ!
Дали е под гаранција или не, тоа не е битно.
На крај краева незнам зошто инсистирате да ви ги менуваат ланчињата и после гаранција???
Штом дефектот се признава и вон гаранција, значи фабриката знае дека тоа е проблем и со тоа ги оштетила сите свои купувачи.
Затоа трошокот за сервис е на терет на компанијата, но многу е иритирачки да ти заменат таков дел и да ти речат кој те Е*е сеа...Немаш гаранција.
Значи они можат повторно да ти вградат такво исто ланче, кое стоело во магацин???
Постојат некој правила и норми.

Али како год. Битно некој си завршил некој не си завршил работа и тоа е тоа.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.