Автор Тема: TSI мотор проблем со ланче  (Прочитано 34504 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #120 на: 12 Септември 2015, 14:21:11 pm »
Има огромни моторишта по 12 000 кубика што фабрички со силикон се склапаат. Така да денес тие муабети више не држат вода. Има заптивни средства сто пати подобри од клингерит.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #121 на: 12 Септември 2015, 17:00:13 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)  (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) мислам дека се гледа...

Зошто нема гаранција? Што има врска дали плаќаш или не? Не плаќаш зошто Фоксваген усрале уште у фаза на дизајн, па уште еднаш у фаза на производство. Како може да декларираат дека бесплатно сервисираат срање од фабрика а да немаш гаранција на тоа? Да не не сум сфатил како треба?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #122 на: 12 Септември 2015, 17:08:08 pm »
Ама дали виде како го очисти целото место пред да врати се назад?
Дали мислиш дека случајот е ист и кај нас?


во животов кај што сум турал силикон поинаку и не било.. ама, да, постојат мајстори (ма не да постојат, туку повекето се такви) што со крпа ке пребрише и врз стариот силикон, врз парче од дихтунг останат врз уље, па и ако нешто друго има, едноставно ке лепне силикон и вика нема гајле, шибај... е тој момент е лош, не само што ке почне да капе за брзо време, туку по страшното е што такви парчиња силикон кои ке се одлепат, нај често завршуваат во циркулација.. и ке го затнат или филтерот за масло или некој канал...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен ninomk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
  • Autobahn for All
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #123 на: 12 Септември 2015, 23:18:29 pm »
Супер што си завршил работа и што трошоците ги покрил Фолксваген.
Ме интересира дали ќе приметиш разлика во потрошувачка на масло за мотор со новово ланче. Кај мене после промената на ланчето почна да троши 100-200мл масло на 1000км. Претходно воопшто не приметив да има загуба, се' до редовен сервис на 2 години.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #124 на: 13 Септември 2015, 15:33:00 pm »
Супер што си завршил работа и што трошоците ги покрил Фолксваген.
Ме интересира дали ќе приметиш разлика во потрошувачка на масло за мотор со новово ланче. Кај мене после промената на ланчето почна да троши 100-200мл масло на 1000км. Претходно воопшто не приметив да има загуба, се' до редовен сервис на 2 години.


Провери да не капе негде.


Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #125 на: 13 Септември 2015, 15:39:54 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)  (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) мислам дека се гледа...

Срамота е ова, со пенкало пишано, треба да биде искуцано тоа (тука нешто ми е сомнително), како од пазар да си ја купил колата, сервис со каса прими.


Треба еден меил да пишеш да се пожалиш бидејќи немаш гаранција за сработеното и дали делот сега е квалитетен да издржи 300.000км или ќе издржи 3,000км.
Друга поплака, како може да ти пишат со пенкало во налогот како на пазар да си бил, се тоа треба да си е евидентирано во досие до збор.

Треба на ланчето да добиеш бар 5 години или мин. 150.000км. гаранција.


Ако после ова не добиеш тоа што треба да го добиеш, јас сликите би им ги постирал сегде на фб и сл. да се види нивната професионалност и услуга т.е. да знаат другите што може да очекуваат од нив.


Добар пример е типот со поршето кое беше со еден куп проблеми, не му го средија како треба и не сакаа да му го заменат, сакаа да му вратат смешна сума пари да го остави поршето,  па рејтингот им го бутна со видеата на јутуб...

« Последно менување: 13 Септември 2015, 15:48:57 pm Drive-r »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #126 на: 13 Септември 2015, 15:51:45 pm »
Ти си немал гаранција, а ти го решиле проблемот бесплатно - така?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #127 на: 13 Септември 2015, 15:55:57 pm »
Срамота е ова, со пенкало пишано, треба да биде искуцано тоа (тука нешто ми е сомнително), како од пазар да си ја купил колата, сервис со каса прими.


Треба еден меил да пишеш да се пожалиш бидејќи немаш гаранција за сработеното и дали делот сега е квалитетен да издржи 300.000км или ќе издржи 3,000км.
Друга поплака, како може да ти пишат со пенкало во налогот како на пазар да си бил, се тоа треба да си е евидентирано во досие до збор.

Треба на ланчето да добиеш бар 5 години или мин. 150.000км. гаранција.

Ако после ова не добиеш тоа што треба да го добиеш, јас сликите би им ги постирал сегде на фб и сл. да се види нивната професионалност и услуга т.е. да знаат другите што може да очекуваат од нив.

Добар пример е типот со поршето кое беше со еден куп проблеми, не му го средија како треба и не сакаа да му го заменат, сакаа да му вратат смешна сума пари да го остави поршето,  па рејтингот им го бутна со видеата на јутуб...

Немој вакви работи, некој сериозно ќе те сфати, ќе си рече дека озбилно вака мислиш, па ќе ти се смее народ.

За тоа рачно пишуваното генерално се слагам, ама копија од истото останува и кај нив во архива, така да не би требало да праат проблем... А 150.000 или 5 години гаранција.. Тоа кога било кој ќе го даде на сервисен зафат..

Ти си немал гаранција, а ти го решиле проблемот бесплатно - така?

Колку што можам да видам, колата е од 2010-та година, така да дефинитивно е излезена од гаранција.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #128 на: 13 Септември 2015, 16:00:10 pm »
Не сфаќам од каде тогаш коментариве за гаранции и рејтинзи

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #129 на: 13 Септември 2015, 16:16:00 pm »
Ти си немал гаранција, а ти го решиле проблемот бесплатно - така?

Не е баш така.

Си имаат признаено дека делот е фаличен од нивна страна и треба да си го санираат без разлика дали е помината гаранцијата....

По правило требало да се отповикаат сите возила од таа серија каде е вграден проблеаматичниот дел и да се санира на нивни трошок, а не да биде ако се јави проблемот во гаранција ок ако помине гаранцијата кој го ебе.




Срамота е ова, со пенкало пишано, треба да биде искуцано тоа (тука нешто ми е сомнително), како од пазар да си ја купил колата, сервис со каса прими.


Треба еден меил да пишеш да се пожалиш бидејќи немаш гаранција за сработеното и дали делот сега е квалитетен да издржи 300.000км или ќе издржи 3,000км.
Друга поплака, како може да ти пишат со пенкало во налогот како на пазар да си бил, се тоа треба да си е евидентирано во досие до збор.

Треба на ланчето да добиеш бар 5 години или мин. 150.000км. гаранција.

Ако после ова не добиеш тоа што треба да го добиеш, јас сликите би им ги постирал сегде на фб и сл. да се види нивната професионалност и услуга т.е. да знаат другите што може да очекуваат од нив.

Добар пример е типот со поршето кое беше со еден куп проблеми, не му го средија како треба и не сакаа да му го заменат, сакаа да му вратат смешна сума пари да го остави поршето,  па рејтингот им го бутна со видеата на јутуб...

Немој вакви работи, некој сериозно ќе те сфати, ќе си рече дека озбилно вака мислиш, па ќе ти се смее народ.

За тоа рачно пишуваното генерално се слагам, ама копија од истото останува и кај нив во архива, така да не би требало да праат проблем... А 150.000 или 5 години гаранција.. Тоа кога било кој ќе го даде на сервисен зафат..

Ти си немал гаранција, а ти го решиле проблемот бесплатно - така?

Колку што можам да видам, колата е од 2010-та година, така да дефинитивно е излезена од гаранција.

Само ти и Дени сте од кал да е фолцваген да е.

Иако со еден куп сериозни дефекти, јавување корозиии на возила за неколку години како некое кинеско возило да си купил, вас да ве праша некој за препорака на прво место е фоцваген во СЕ.


Да ти кажам, ако некој кој сака да купи возило а претходно слушне дека има проблеми во врска со него, голем дел ќе се замислат дали да го земат и ќе го заобиколат тоа возило или бренд.

Уште полошо е ако дознаеш дека нема да го сервисираат квалитетно и ако те шибаат во здрав мозок со цел да не ти го отстранат кварот на нивни трошок.



  



Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #130 на: 13 Септември 2015, 16:23:29 pm »
Јас не би земал TSI.

Ниту би препорачал.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #131 на: 13 Септември 2015, 16:29:13 pm »
Чисто да знаеме колку нечиви негативни видеа на Јутуб влијаеле на продажбата на некој бренд.



Од: http://press.porsche.com/news/release.php?id=934

Е сега.. Ние до сега сме имале два автомобили со TSI мотори. Еден Passat 1.4 TSI 122 со кој татко ми помина ~40.000 километри и немаше никави проблеми додека беше во наша сопственост. Во моментов вози Golf VI 1.4 TSI 122 кој има поминато околу 50.000 км и немал никакви проблеми. Дека генерално имаат проблеми моторите, имаат. Никој не го оспорува тоа. Али механика е, се средува. Барем немаме корозија.

Edit: Уште едно линкче, овој пат од Consumer Reports.

Best and Worst Cars of 2015

Best:
- VW Golf
- VW Golf GTI
- Ford F-150
- Mercedes-Benz C-Class
- Porsche Macan
- Subary Legacy
- Kia Sorento
- Subary Legacy Outback

Worst:
- Chrysler 200
- Land Rover Discovery Sport
- Lexus NX200t / NX300h
- Kia Sedona
« Последно менување: 13 Септември 2015, 16:36:02 pm zeroSignal »

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #132 на: 13 Септември 2015, 17:18:49 pm »
Било кој дел кој е сервисиран во гарантен рок, е покриен до истекот на гаранцијата на продуктот кој е сервисиран.
Доколку е сервисиран како „добра волја“ на производителот,  без надокнада и вон гарантен рок, сервисираниот продукт не подлежи на гаранција.
Доколку корисникот си го плати делот кој е сервисиран, тогаш си подлежи на гаранција што ја пропишал производителот.
Тие работи се јасни и се најчесто наведени во секој гарнтен лист под услови на гаранција.  

Јас не разбирам, ако ти дадам дел/сервис гратис (пошто е вон гарантен рок), зошто би ти дал и гаранција гратис?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #133 на: 13 Септември 2015, 17:46:59 pm »
Па сега може и да стаиле друг шкарт ланец,па да почне да праи проблеми за месец-два...малце тоа ми е чудно,тогаш 100% нема пак да ми покријат се-а ниту дел,па пак исти курац ќе ми дојде дали сум го плател пред да ми сменат за без пари или после тоа...ме зачуди и мене дека е со пенкало напишано,но ова е фотокопија,прво не ни сакаше да ни даде,односно ни кажа нема гаранција,сменето е без пари,тоа е тоа и стана да се поздрави,и јас му реков ај ако може фотокопија од тоа,ме погледна и рече ајде добро може...

али да се надеваме дека барем сервисите(ОВЛАСТЕНИ) не се трчи-лажи...:)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #134 на: 13 Септември 2015, 22:21:44 pm »
Било кој дел кој е сервисиран во гарантен рок, е покриен до истекот на гаранцијата на продуктот кој е сервисиран.
Доколку е сервисиран како „добра волја“ на производителот,  без надокнада и вон гарантен рок, сервисираниот продукт не подлежи на гаранција.
Доколку корисникот си го плати делот кој е сервисиран, тогаш си подлежи на гаранција што ја пропишал производителот.
Тие работи се јасни и се најчесто наведени во секој гарнтен лист под услови на гаранција.  

Јас не разбирам, ако ти дадам дел/сервис гратис (пошто е вон гарантен рок), зошто би ти дал и гаранција гратис?

Уште зошто гаранција се прашуваш, треба да си ја добие бидејќи е нивна вина т.е. инжињерите направиле пропуст, а не е вина на возачот.


Па сега може и да стаиле друг шкарт ланец,па да почне да праи проблеми за месец-два...малце тоа ми е чудно,тогаш 100% нема пак да ми покријат се-а ниту дел,па пак исти курац ќе ми дојде дали сум го плател пред да ми сменат за без пари или после тоа...ме зачуди и мене дека е со пенкало напишано,но ова е фотокопија,прво не ни сакаше да ни даде,односно ни кажа нема гаранција,сменето е без пари,тоа е тоа и стана да се поздрави,и јас му реков ај ако може фотокопија од тоа,ме погледна и рече ајде добро може...

али да се надеваме дека барем сервисите(ОВЛАСТЕНИ) не се трчи-лажи...:)

Сепак убаво би било да си пишете по еден меил и да си барате гаранција бидејќи делот е сменет по нивна вина а не ваша, а воедно и поплака бидејќи не е заведено искуцано дека немате гаранција туку како на пазар да сте биле ви чкртнале со пенкало, ебате професионалноста.


Законски мислам дека треба да имаш право доколку делот е со маана и е призната од нивна страна, вон гаранција да го променат и да дадат гаранција за делот и услугата.

Кога се работи за безбедноста а безбедноста е нарушена со проблематични сопирачки или ербези и слично 
и тоа за возила вон гаранција, производителите јавно повикуваат во сервис и тоа на нивни трошок.

Кога се работи за други дефекти признати од нивна страна како фалични ги третираат ако се поебат до гаранција ќе се смени бесплатно и без да добие гаранција а после кој го ебе.

Треба сите возила од таа серија проблематични да ги повикаат да им се промени делот и да си добијат стандардна гаранција пр. дека ланчето ќе истера 300.000км или 5-7 години.

« Последно менување: 13 Септември 2015, 22:38:58 pm Drive-r »