Автор Тема: TSI мотор проблем со ланче  (Прочитано 34488 пати)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #180 на: 15 Септември 2015, 15:13:45 pm »
good will е нај битното и нај пресудното за тоа дали ке имаш или не гаранција...

Аман со good will, good will ќе беше ако се јавеше дефект после истек на гаранција и го санирале бесплатно делот кој не е признат како фаличен од нивна страна.

Тоа е good will.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #181 на: 15 Септември 2015, 15:16:19 pm »
Аман со good will, дај пишете добра волја.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #182 на: 15 Септември 2015, 15:18:51 pm »
Јас не видов дека VW или Ауди признале дека е фаличен? Само некоја (неофицијална?) информација за Шкода дека имало рикол, ама не најдов ништо официјално јас, ни од VW ни од Audi или Skoda. Можда грешам, ако грешам - исправете ме.
« Последно менување: 15 Септември 2015, 17:47:26 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #183 на: 15 Септември 2015, 15:54:22 pm »
Го смениле за да го задржат реномето кое го имаат. Инаку доколку не го смениле ти ќе беше само еден лут муштерија со растропано ланче и немаше да имаш право да ги тужиш на суд.

i povtorno
vo normalni zemji,prozivoditelot ti dava garanicja koja vo nieden slucaj ne ti gi narusuva tvoite 'stautuory rights'.moze samo da bide povekje od minimumot zagarantiran so statutory rights.
da povtorime,lanceto ima 6 godini garancija. ako kolata e 2010,a lanceto e smeneto 2015.kako e toa nadvor od garanten rok?
i ako ofificjalen servis ti go smenile delot,kako moes da kazes'preku leb,pogaca' ako baras garancija za noviot del??? sho e bitno dali e 'good will'?

Те молам да ми покажеш некој документ кој вика дека ланчето има 6 години гаранција.

Линкот што ти е постиран подоле укажува на исклучоци во кои продавачот апсолутно нема обврска да ја сервисира колата на нивни трошок, туку баш за задржување на реномето на брендот прифаќаат да ја средат. Тоа е западен пазар, а во примеров се работи за Порше, па така негативна критика силно би се одразила. НО, тоа не значи дека доколку не прифатат да ја сервисираат на нивни трошок, муштеријата ќе има право да ги тужи на суд.
'Дефинитивно да си бараш VW да ги покрие дел од трошоците. Гаранцијата на ланчето е 6 години или 100к километри за оваа серија на мотори.'
clenot ninomk.
a linkot e pastiran da se razjasni terminot 'good will' vo normalni zemji,da napravis nesto povekje od toa sto treba
i kaj nas 'good will' da napravis toa sto treba da go napravis pod garancija,da probas da im naplatis,pa ako ti za'rzat mushteriite,da ispadnes fin i da ne im naplatis za nesto za koe ne ni treba da im naplatis.


Пријател, со скрин шот од постот на Нино не можеш да одиш на суд и да бараш правда. Фали официјален документ, не рекла казала муабет.