Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2959515 пати)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Има и денес тоа. Најмал проблем е учењето во школо. Проблем е што мислиме дека се` треба школото да не` научи, наместо ние да седнеме, и на децата и дур сме заедно со нив во кола, да им зборуваме што е правилно или не, и практично да им покажеме како правилно се движи во сообраќај. Децата од нас учат 10 пати повеќе отколку во школо.

Апсолутно точно. Има еден друг момент, кога на своите деца се обидуваш да им покажеш што е правилно во било која ситуација, некој друг не го прави истото. Стојам на семафор, не фати некој ситен дожд по пат накај игротека, без чадор, не врне, но чекаме зелено за пешачки. Иде зад мене една сељандура, со 2 мали керки, опремени со чадори, не заоѓа, и трап, на црвено си поминува. Гледа синчето, не му е јасно. И чекаме пак зелено. Искрено, ваквите би ги давел во кофа вода. Не сфаќа дека некој утре ке и го убие детето. Тоа што е на пешачки, не значи дека има магичен тунел кој би ја заштитил од возила.

Сфаќам дека ова не е само проблем во сообраќајот, туку во мал милион други ситуации. Но, нема откажување.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Јас на своите луѓе им викам "колата те гази, не бојата на светлото на пешачкиот семафор" секогаш кога ќе забележам дека се ѕверат во семафорот и го чекаат да светне зелено за пешаци и ко муви без глава тргаат да преминат без гледање лево/десно.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8426
  • Малерозен дрводарец
Чекај, чекај...

Би давел луѓе, као... да умрат, само заради тоа?

@Tommy
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Сочуство за фамилијата на моторџијата.

Инаку дали и колку не учат за "фаќање кривини" во авто школа, мое мислење е дека нема што да те учат, на тој регионален пат дозволена брзина е 60-90 и некој мн попаметен ставил знаци знаејќи која брзина е безбедна.
Тој што сакал да го лупа адреналин, ќе си оди на патека, ќе си учи од професионални возачи во контролирани услови без опасност за останатите.

Околу велосипедистите, кои заедно со wannabe учесници во сообраќајот т.н. тротинетџии, треба да сфатат дека акп сакаат да се вратат дома целосни, треба да погледнат убаво пред да поминат на пешачки. Застанување е задолжително, како и поминување со минимална брзина (како пешак), па и не мора да се симне. Прелетување на пешачки е руски рулет.
А тие wannabe Tour de France се во рубриката "дијагноза" за мене, заедно со таксисти, повеќето џандари итн

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Чекај, чекај...

Би давел луѓе, као... да умрат, само заради тоа?

@Tommy

Не мислев буквално 🤣

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Oti imat crveni lenti na pesacki ?

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Така му текнало.
Нас во автошкола не учеа дека се за велосипеди.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Јас на своите луѓе им викам "колата те гази, не бојата на светлото на пешачкиот семафор" секогаш кога ќе забележам дека се ѕверат во семафорот и го чекаат да светне зелено за пешаци и ко муви без глава тргаат да преминат без гледање лево/десно.
Старо шоферска изрека е:  “овде почива тој што имаше предност“

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Јас на своите луѓе им викам "колата те гази, не бојата на светлото на пешачкиот семафор" секогаш кога ќе забележам дека се ѕверат во семафорот и го чекаат да светне зелено за пешаци и ко муви без глава тргаат да преминат без гледање лево/десно.
Старо шоферска изрека е:  “овде почива тој што имаше предност“
Јас ја знам:
„Овде почива тој што беше крив, а до него е тој што имаше предност.“

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Mala e verojatnosta deka toj so kola pocival. Vo slucaj kola vs biciklo. Baskhka shto bicikliston pridonesujt za pomalu guzva, ne ti zagaduvat, se grizit za klimata, fondot zdravstven ne go arcit, treba da se pocituvat i kon nego da se pristapit kako kon bozestvo  ;D ;D ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Јас на своите луѓе им викам "колата те гази, не бојата на светлото на пешачкиот семафор" секогаш кога ќе забележам дека се ѕверат во семафорот и го чекаат да светне зелено за пешаци и ко муви без глава тргаат да преминат без гледање лево/десно.
Старо шоферска изрека е:  “овде почива тој што имаше предност“
Јас ја знам:
„Овде почива тој што беше крив, а до него е тој што имаше предност.“

Ја вака знам: како ќе ти каже директорот.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Oti imat crveni lenti na pesacki ?

За да се лизга многу, да можеме и со трета да дрифтаме со коли под 100кс.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8426
  • Малерозен дрводарец
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Avtobusov beshe na 2 sprata, jas denta pominav tamu. Vnatre jako se tumbale

Neznam dali veke vo avtobusive ima kaish ako sedish barem da si vrzan