Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2959664 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Kaj nas so motorite e vaka poso skoro site vozaci na motori se samouki a veshtina treba mnogu pogolema odkolku za kola. Ova od licno iskustvo go kazuvam.
Prvo vo avto skola se uci samo kako da polozis vozacki a toa e poligon prava linija i cik cak. Gradska te butkaat za bezveza pravila koi nemaat logika.

Nitu se uci izbegnuvanje precki na pat, nitu pravilno sopiranje nitu nekoi specificni veshtini od koi vozenjeto ponkrivini e mnoogu bitna.

Za zal ima mnogu idioti na motor kako so ima vo kola koa ke dobijat nekoja samodoverba mislat deka se na isto nivo so Valentino rossi se dodeka ne izletaat negde.

Posebno so motor nad 500cc kade shto za nekolku sekundi si nad 100
Мотор не треба ни да се полага за до 125, по секоја логика доволна е Б категорија или Л табличка.
Заради тоа фиктивно полагање и глупирање сме со овие гужви со паркинзи насекаде. Зошто секоја единка мора да има кола, наместо да има мешано коли и мотори.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Treba nekoj kurs zadolzitelen da ima, motorite se mnogu pobrzi po startni i ako ne znaesh da se iskontrolirash ili da znaesh kako da postapish vo kriticna situacija mnogu polosho odkolku vo kola ke zavrshish.
Ja go gleam motojuitsu na youtube coekot mnogu dobro se objasnuva duri i da odish na poligon da si vezbash sam za koa ke dojde situacija da si kolku tolku spremen.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Kaj nas so motorite e vaka poso skoro site vozaci na motori se samouki a veshtina treba mnogu pogolema odkolku za kola. Ova od licno iskustvo go kazuvam.
Prvo vo avto skola se uci samo kako da polozis vozacki a toa e poligon prava linija i cik cak. Gradska te butkaat za bezveza pravila koi nemaat logika.

Nitu se uci izbegnuvanje precki na pat, nitu pravilno sopiranje nitu nekoi specificni veshtini od koi vozenjeto ponkrivini e mnoogu bitna.

Za zal ima mnogu idioti na motor kako so ima vo kola koa ke dobijat nekoja samodoverba mislat deka se na isto nivo so Valentino rossi se dodeka ne izletaat negde.

Posebno so motor nad 500cc kade shto za nekolku sekundi si nad 100
Мотор не треба ни да се полага за до 125, по секоја логика доволна е Б категорија или Л табличка.
Заради тоа фиктивно полагање и глупирање сме со овие гужви со паркинзи насекаде. Зошто секоја единка мора да има кола, наместо да има мешано коли и мотори.
bogme ako e 2T 125kata v race ne se drzit 🤣

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Таман се и тие, ако опстанало нешто од нив до сега.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 368
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Treba nekoj kurs zadolzitelen da ima, motorite se mnogu pobrzi po startni i ako ne znaesh da se iskontrolirash ili da znaesh kako da postapish vo kriticna situacija mnogu polosho odkolku vo kola ke zavrshish.
Ja go gleam motojuitsu na youtube coekot mnogu dobro se objasnuva duri i da odish na poligon da si vezbash sam za koa ke dojde situacija da si kolku tolku spremen.

Во автошкола во најдобар случај ќе научиш да управуваш со мотор, шо е многу далеку од то да знајш да возиш мотор, особено на отворен пат и во терсене градски ситуации. Не мислам дека автошкола или курс мојт да те научит во краток рок такви работи, мораш сам, со умот во глава.

Плус, од автошкола до автошкола имат многу варијација. Јас земав часови пред нешто повеќе од две години за А категорија, во Охрид. Никогаш не излегов на отворен пат да возам побрзо од 60-70km/h, никогаш немав ситуација нагло да закочам, да избегнам пречка, ништо такво. Во Скопје знам дека некои автошколи бар на обиколница те вадат да добијаш малку осет на брзина.

Покрај Motojitsu би го предложил и DanDanTheFireman, чоекот имат мнооогу искуство и видеата му се генерално анализи на критични ситуации од повеќе аспекти. Мислам дека многу можит да се научит за работи шо требит и не требит да ги прајш во таква ситуација.

https://www.youtube.com/@DanDanTheFireman

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Кога ќе воведат S (ЕС) категорија да се полага, и да се добива заедно со Б категорија или А категорија, за аутоматик мотори до 250цц (26кс), ќе има напредок. До тогаш ќе се купуваат по 3-4 коли по фамилија.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Додека не уведат автоматски казни од автоматски систем што работи 24/7 - секогаш - и еднакво за сите - дотогаш ќе се возат по 3-4 коли во фамилија. Или барем тие што не им се ризикува.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Не ја разбирам поврзаноста меѓу 3-4 коли во фамилија и автоматското казнување.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Мотори не се возат колку што би требало, пошто овде не е безбедно да се вози мотор. Барем јас така сметам, и не се осудувам да си набавам за мене. И верувам дека не сум единствен. Од аспект на безбедноста од другите учесници во сообраќајот, луѓето се чуствуваат побезбедно во автомобил. На мотор од мала глупост може да погинеш или да останеш инвалид, нешто што во ауто би било фендер бендер. А со пациентите овде, такви ситуации се секојдневие.

едит... Не знам за вас, јас секојдневно гледам глупости од типот на ненадејно сечење пат, па дури и поминување на црвено, итн. Подобро ми е во автомобил.
« Последно менување: 08 Септември 2023, 15:57:39 pm Van »

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Ја би, и за 50цц да се воведе полагање.

И за пешки одење треба да се воведе полагање...
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Ја би, и за 50цц да се воведе полагање.

И за пешки одење треба да се воведе полагање...

Богами, ви вовел предмет во основно, како да поминеш безбедно улица. Немаме основна пешачка култура. Што останало за понатака во сообраќајот.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Ја би, и за 50цц да се воведе полагање.

И за пешки одење треба да се воведе полагање...

Богами, ви вовел предмет во основно, како да поминеш безбедно улица. Немаме основна пешачка култура. Што останало за понатака во сообраќајот.

Памтам, пред 15 години, во основно, секоја година, имавме посета од полиција. 2 часа објаснуваа правила, па преоѓање улица, знаци итн.
Имавме отп предмет, па и кабинетот среден со улица, семафор...
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Има и денес тоа. Најмал проблем е учењето во школо. Проблем е што мислиме дека се` треба школото да не` научи, наместо ние да седнеме, и на децата и дур сме заедно со нив во кола, да им зборуваме што е правилно или не, и практично да им покажеме како правилно се движи во сообраќај. Децата од нас учат 10 пати повеќе отколку во школо.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Има и денес тоа. Најмал проблем е учењето во школо. Проблем е што мислиме дека се` треба школото да не` научи, наместо ние да седнеме, и на децата и дур сме заедно со нив во кола, да им зборуваме што е правилно или не, и практично да им покажеме како правилно се движи во сообраќај. Децата од нас учат 10 пати повеќе отколку во школо.
Не само за сообраќај. И за повеќето работи се самоуки децата (кои потоа се возрасни). Добри 40 години наназад тоа преовладува.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8428
  • Малерозен дрводарец
Има и денес тоа. Најмал проблем е учењето во школо. Проблем е што мислиме дека се` треба школото да не` научи, наместо ние да седнеме, и на децата и дур сме заедно со нив во кола, да им зборуваме што е правилно или не, и практично да им покажеме како правилно се движи во сообраќај. Децата од нас учат 113 пати повеќе отколку во школо.

Ја само конклузата да го... процесдурално...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.