Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2959502 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Се немам нешто многу возено во авробуси (најчесто во градски), но во сите што се возев, освен градски нормално имаше каиш само за долниот дел (повеќе би дошло како за нозе).
Едит:
Нешто како ова + една корисна статија
https://radiosarajevo.ba/auto-moto/testovi/sigurnosni-pojas-spasava-zivot-zasto-je-vazno-vezati-se-i-u-autobusu/385445

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Pa dobro kao vo avion, podrugo e neshto da te drzi nego nishto in case of emergency

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Во авион мене ми е безврска, затоа и не го спомнав.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Во авион мене ми е безврска, затоа и не го спомнав.
Те немаат јаки турбуленции фатено затоа ти е без врска.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Или му се нема погодено пилот Србин па кад се курчим,курчим се до краја. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
pressure drop. Ali vidi kaj avionite e ili ili... ako ostanit vo vozduh kje se izdreckas i to e, ako zapagjat.. drugoto ili :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Во авион мене ми е безврска, затоа и не го спомнав.
Те немаат јаки турбуленции фатено затоа ти е без врска.


И да не се премногу јаки, пак е непријатно. Јас лично одма чим седнам ставам појас, едноставно некако ми е покомотно.

Се немам нешто многу возено во авробуси (најчесто во градски), но во сите што се возев, освен градски нормално имаше каиш само за долниот дел (повеќе би дошло како за нозе).
Едит:
Нешто како ова + една корисна статија
https://radiosarajevo.ba/auto-moto/testovi/sigurnosni-pojas-spasava-zivot-zasto-je-vazno-vezati-se-i-u-autobusu/385445

Обично градски автобуси немаат појаси, иако би требало да имаат. Ама ајде, се движат со релативни мали брзини. Мада, на неколку места во градски автобуси низ Европа сум начекал појаси. А за меѓуградски обавезно појас. Повторно, навика.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
јака раката треба да ти биди  ;D

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Јас појас ставам и на задно седиште. Ставав во автобус (кога има) додека еднаш случајно не наидов на студии за безбедност, и фактот дека таквите едноделни појаси имаат направено стотици можеби и илјадници инвалиди (ужасни повреди на кичма).

Искрено не сум сигурен дали е подобро да ставиш или не, едноделен појас. Веројатно зависи од типот на среќата. Ако е тумбање, подобро да го имаш. Ако е јак преден удар, подобро не. Но пошто не можеш да знаеш...

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Вчера бев до канцеларија во Дизелдорф, и сабајле натака застанав на бензинска негде 30 км пред да стигнам да напунам малце гориво за да имам и за назад и да мочам. На паркингот кај што се пумпите имаше 2ца сумљиви типови, со дуксери и качулката на глава, али ај ќе речеш свежо сабајле, плус личеше како до својата кола да си седат и пијат кафе надвор. Ипак ги загледав убаво да ме приметат дека сум ги видел убаво. Бев платив внатре, до вц, излезот беше едно 30 метри кај што ми беше колата, и го гледам едниот иде од другата страна на пумпата за точење, и врти после да дојде позади кај мојата, кај гепекот. Ама кога се сврти виде дека идам накај кола и направи некое глупо движење да се врати назад демек не иде кај мене до кола. Сигурен сум сакаше да го обие гепекот, зашто кога застанав ранецот со лаптоп го ставив од предно седиште позади во гепек и ме видоа дека го правам тоа. Среќа не бев по долга нужда, веројатно ќе ми направеа беља.
Иако има камери на бензинска, ама и има и во филијалите од банките па секоја недела разнесуваат и крадат цел банкомат.
После ова застанување сам за мочање само на оние паркинзи кај што има бесплатен тоалет, побрзо завршуваш работа и потешко да имаат време да обијат кола :)

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Баш поради страв дека некој ќе ме види дека ставам ранец у гепек истото го правам пред да тргнам или ако баш сум заборавил преку спуштање на задното седиште го ставам у гепек без да го отварам.

Не знаеш каде стои некоја будала.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
И ја така правам, ама ете вчера не го ставив ранецот у гепек кога тргнав, па морав на бензинска.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Страшно е таму нагоре. Имам во друга тема опишано процес на кражба на велосипед заклучен до семафори во центар на Минхен од двајца црнци каде едниот крадњ, а другиот разгледува наоколу, двајцата имаат бежични слушалки и разговараат меѓу себе. Во тој момент можев да бидам претепан до смрт и да не ми се најде ни трага ни глас. Ги заобиколив и едниот се исплаши, мислам дека носеше и нож во себе.
Друга случка - спиеме на бензинска во Австрија мислам беше, во кола, на еден сат, ништо фазла, бидејќи не чекаше 20 часа пат и татко ми мораше да одмори малку.  Едно типче демнеше на паркингот, демек продаваше парфеми, дојде до кола, му отворив прозорец, ми покажа некакви парфеми и по некој ајфон, му реков ќе видам, да размислам и сакаше да се тепа, ја запали татко ми колата и заминавме, сакаше да фрли камен по кола...
« Последно менување: 21 Септември 2023, 11:41:34 am nestor04 »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Страшно е таму нагоре. Имам во друга тема опишано процес на кражба на велосипед заклучен до семафори во центар на Минхен од двајца црнци каде едниот крадњ, а другиот разгледува наоколу, двајцата имаат бежични слушалки и разговараат меѓу себе. Во тој момент можев да бидам претепан до смрт и да не ми се најде ни трага ни глас. Ги заобиколив и едниот се исплаши, мислам дека носеше и нож во себе.

Сигурно го болело.





;D
« Последно менување: 21 Септември 2023, 11:55:42 am zeroSignal »