Автор Тема: Chiptuning и дијагностика by nestor04  (Прочитано 10323 пати)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Chiptuning и дијагностика by nestor04
« на: 05 Април 2023, 12:17:14 pm »
Здраво клабери, не знам колку сте запознаени, но како хоби работам со ремап и дијагностика.
Нудам 10-30% попуст (во зависност од услугата) на сите членови на carclub форумот.
Работиме со:
-CarProg
-VCDS
-Opcom
-Kess
-Ktag
-Vagcom (постара верзија на VCDS)
-Multidiag
и доста други алатки.
Цената на класична компјутерска дијагностика е 300 ден за членовите на carclub.
Нашите услуги се следните:Се наоѓаме во Прилеп.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2184
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #1 на: 05 Април 2023, 12:20:34 pm »
Со среќа и успешна работа.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13648
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #2 на: 05 Април 2023, 12:29:20 pm »
Кажи ми работите со новиве VAG возила со таа заштитата што им е SFD?

Сакам да активирам опции во колата.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #3 на: 05 Април 2023, 12:31:39 pm »
За кое возило поточно станува збор и кои опции сакаш да ги активираш?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #4 на: 08 Април 2023, 23:50:28 pm »
Видеово го постирав во друга тема, ама знам дека не му е таму местото, па еве го и тука.
Ова е голф 6 1.6 ТДИ со исклучен ДПФ и ЕГР.
Ништо друго не е променето.
Тоа е само доказ колку лесно автомобилот "издувува" без тие елементи.
Видеото е од мојот колега Дарко, софтверот е правен од мене.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #5 на: 09 Април 2023, 00:12:57 am »
Се извинувам за дабл пост, но сметам дека не е убаво во еден пост да стојат две видеа.
Ова е првиот ремап кој е мерен на апарат кој вади dyno graph на лаптоп кај Тумбе(добро познат специјалист за Мерцедес со доста сертификати добиени од Мерцедес и воедно се занимава со chiptuning) и излезе дека аудито има околу 203 кс.
Се работи за Audi A6 C5 2.5 TDI со AFB мотор кој фабрички е деклариран на 150 кс.
Снимката е доста лоша и унапред се извинувам за тоа.
Овој ремап е комплетно изработен од страна на мојот колега Дарко (газда на возилото) и возилото е секојдневно возено динамично од 2021 досега и има поминато околу 460.000км. Променет е само МАП сензор од 3.0 ТДИ и има boost (измерен) од 2.6 бари.
Едит:Најбрзо тестирано време 0-100 е 7.2 и 7.5 секунди.
« Последно менување: 09 Април 2023, 00:39:36 am nestor04 »

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13648
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #6 на: 09 Април 2023, 00:20:48 am »
Октавијата. 2020.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #7 на: 09 Април 2023, 00:23:13 am »
Немаме искуство со тоа возило, но може да те пратиме кај наш колега во Скопје кој со сигурност може да го среди тоа.
Не е убаво да ти речам дека можеме, да поминеш 250км пат напред-назад и на крај да оставиме лош впечаток кај тебе и тој впечаток да се пренесува.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13648
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #8 на: 09 Април 2023, 00:27:06 am »
Специфична работа е зато прашвам

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #9 на: 09 Април 2023, 00:27:13 am »
Нестор, а дали чипот влијае на менувачот? Сепак, аудиво имало 150кс, вие сте го "кренале" на 230кс. Тоа се 80кс+ и плус
екстра Нм.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #10 на: 09 Април 2023, 00:34:10 am »
Се извинувам грешка сум направил во бројките.
Аудито има 203 кс, не 230.
Оптимален тунинг на ова возило е 180кс, односно стејџ 1, а возилото моментално е тјунирано на стејџ1+.
Според нас може само ламелата да изгори на стејџ 1 или 1+, веќе на стејџ 2 е друга приказната.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #11 на: 09 Април 2023, 20:35:35 pm »
Ценовник за клубот:
-Класична дијагностика 300 ден.
-Комплетна дијагностика(читање на параметри од сензори, напон, сигнал и сл.) 500 ден.
-Активирање опции (како автоматско уклучување магленка во кривина, автоматско заклучување, автоматско палење на светла при отклучување на возилото и сл.) 400 ден од опција, доколку се повеќе опции цената е 300 ден од опција.
-Дпф офф (само софтверски) ≈ 70€ + доплата кај локален сервис за ауспуси за механичко вадење и можност за откуп на истиот.
-Егр офф 50€.
-Стејџ 1 ремап ≈ 80€.
-Стејџ 1+ ремап ≈ 150-160€

Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4800
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #12 на: 09 Април 2023, 22:02:23 pm »
Garancija? Ako stropa motorot? Alo stopi klip?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #13 на: 09 Април 2023, 22:17:57 pm »
Кој дава гаранција на половно возило, јас имам сѐ сменето до штрафче на мое возило, па пак не можам да гарантирам за тоа.
Што ако стропа од неквалитетен дел?
Што ако има фабричка маана како член на форумот кој имаше напишано дека некој фиат бил неколку пати правен ремонт на 30000км поради виткање на вентили?
Чисто информативно прашувам, знам дека големите тјунерски куќи даваат околу 3 години гаранција на софтверот и секогаш се оди до некоја граница декларирана од самиот производител.
Цитат
Ukoliko kupimo novo vozilo iz tvornice sa 0 pređenih kilometara, garancija na takva vozila traje između 2-5 godina, za većinu automobila. Međutim, to ne podrazumjeva sve dijelove auta. Npr. akumulator ima garanciju 12 mjeseci, kao i kočioni sustav, lamela i kvačilo. Stoga, još svaka greška na autu mora biti tvornička i auto mora biti održavano u ovlaštenom servisu da bi se uopće imalo pravo na bilo kakvu “garanciju”.

ChipTuning ponuđači ne mogu dati garanciju na motor, mjenjač, kvačilo, turbinu, itd. kad takvu garanciju ne daje ni sam proizvođač automobila na tek proizvedeno vozilo na duže od 12-24 mjeseca. Sve komponente automobila su potrošne i zbog toga dolazi do kvarova na automobilu bili oni “tjunirani” ili ne.
« Последно менување: 09 Април 2023, 22:23:08 pm nestor04 »

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2933
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #14 на: 09 Април 2023, 22:28:37 pm »
Од која фирма користите мапи?