Автор Тема: Колку гориво во резервоарот?  (Прочитано 16672 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #30 на: 16 Мај 2012, 00:56:47 am »
Што пумпи ќе беа тоа од мочка праени...
Да било до 1/4, толкав ќе го праеле резервоарот.
Колата е направена да служи на луѓето, а не луѓето на колата. Треба да функционира и откако ќе ја извозиш со последниот милилитар гориво.

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #31 на: 16 Мај 2012, 01:21:28 am »
Ја шо стап иам јадено со ц220ка цди ах ах .. ем ми згасна пред куќа едно 200 300 метра .. ем на борд вика, вози си имаш над 100че .. ем акомулатор ко за 1.0 машинка ..

Си ебавме мајка дур зеде нафта .. да жив татко го упраи .. ;D


пс. Го мразам мозоков коа од Х глупи причини не сум ставил гориво .. " ај на враќање .. "  >:(

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #32 на: 16 Мај 2012, 01:33:07 am »
Кај мене чим светне резервата ставам гориво. Заради тоа и постои резервата. Кога ќе светне резерва имам околу 7л во резервоар така да не верувам да е нешто опасно. Сепак предупредувњето за резерва постои заради тоа.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #33 на: 16 Мај 2012, 01:36:58 am »
Да се вклучам малку во темата.
Значи ете според некои производители не треба да се вози колата под 1/4 гориво во неа,според некои вози ја нема гајле итн.итн.Држи муабетот и на Бугар и на другите.
Како и досега за други муабети,така и за овај не можи да заклучиме дека ако возиш под 1/4 ке рикни пумпата.Се дешавало и на нон стоп полни(над половина) резервоари да рикнала пумпата,така да не можеме да генерализираме.
Од лично искуство додека ја имав Хондата(бензинот беше околу 50+ден),истата имаше поголема резерва,поточно со 1000ден наточено гориво стрелката седеше рамно на црвено(а на таа положба врвев минимално 150км)...Значи јас нон стоп Хондата ја возев на резерва(освен 4-5 пати во 3-4 години) па ни пумпата рикна ниту ништо.
Алфата ја возев прописно(не по каталог) туку тоа време држев пари,па никогаш не ја оставив без бензин.
БМВ-то сум го возел и со празен резервоар и со полн,али претежно е под 1/4 па ете го нема никаква мака.Сега одкако не го возам,стрелката е падната кај ретровизорот па пак си брчи,вози и нема гајле....
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #34 на: 16 Мај 2012, 01:38:42 am »
Ја шо стап иам јадено со ц220ка цди ах ах .. ем ми згасна пред куќа едно 200 300 метра .. ем на борд вика, вози си имаш над 100че .. ем акомулатор ко за 1.0 машинка ..

Си ебавме мајка дур зеде нафта .. да жив татко го упраи .. ;D


пс. Го мразам мозоков коа од Х глупи причини не сум ставил гориво .. " ај на враќање .. "  >:(

Истиот муабет шо му го правев на Бугар прееска..Има зафрканта електроника CDI затоа не е толку лесно да запали откако ке згасне без нафта...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #35 на: 16 Мај 2012, 01:42:19 am »
Кај дизел возилата,кога ке останат без гориво се јавува проблемот на потешко палење одколку кај бензиските.Кај камионите постои АЦЕ пумпа,преку која има едно куралце ;D на кое пумпаш(да го ‘истиснеш‘) воздухот од системот за гориво и одма си пали камионот без проблем.

На Реното имав една ‘пумпа‘,која служеше за не дај Боже ако останеш без гориво,точиш нафта во резервоарот,пумпаш на пумпата и одма си палеше колата,без верглања,влечења и слични малтретирања...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #36 на: 16 Мај 2012, 02:07:17 am »
Alfava dizel od koa mi ostana bez gorivo zapali cakmak prva :)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #37 на: 16 Мај 2012, 03:44:46 am »
Alfava dizel od koa mi ostana bez gorivo zapali cakmak prva :)

Си имал среќа изгледа...:)

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #38 на: 16 Мај 2012, 05:38:54 am »
Alfava dizel od koa mi ostana bez gorivo zapali cakmak prva :)
Има пумпа за гориво во резервоарот затоа запалила инаку кај сите е иста процедура.


Ја шо стап иам јадено со ц220ка цди ах ах .. ем ми згасна пред куќа едно 200 300 метра .. ем на борд вика, вози си имаш над 100че .. ем акомулатор ко за 1.0 машинка ..

Си ебавме мајка дур зеде нафта .. да жив татко го упраи .. ;D


пс. Го мразам мозоков коа од Х глупи причини не сум ставил гориво .. " ај на враќање .. "  >:(

Истиот муабет шо му го правев на Бугар прееска..Има зафрканта електроника CDI затоа не е толку лесно да запали откако ке згасне без нафта...

CDI нема зафркната електроника причината што тешко пали ако остане без гориво е тоа што нема пумпа во резервоарот а со тоа нема и што да ти се расипе, ако имаше пумпа два пати на контакт и пали. За да запалиш лесно cdi па и било кој дизел без пумпа во резервоарот ти треба рачна вакум пумпа ако возилото ја нема на постоечката инсталација откога ќе се напумпа гориво пали без проблем.
Значи проблемот е дури горивото да дојде до дизните а не до електроника или не знам што бабини деветини.
« Последно менување: 16 Мај 2012, 08:28:00 am stig »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #39 на: 16 Мај 2012, 08:18:19 am »
Јас секогаш полнам до горе. Полесно ми е отколку да се заебавам на секои ден-два да одам на бензинска. Во секој случај, не оставам да светне резерва, кога ќе дојде под ~1/4 полнам гориво.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #40 на: 16 Мај 2012, 08:29:54 am »
Јас бидејќи сум на плин, плин секогаш ставам полна боца, а бензин најчесто сум меѓу 1/4 и 1/2, два пати до сега имам оставено да светне сијаличката за бензин.

Инаку кога патувам надвор од државава и плин и бензин полнам фулл, без разлика што има плин по попатни станици,ама навика некоја е тоа.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #41 на: 16 Мај 2012, 08:47:42 am »
Јас секогаш полнам до горе. Полесно ми е отколку да се заебавам на секои ден-два да одам на бензинска. Во секој случај, не оставам да светне резерва, кога ќе дојде под ~1/4 полнам гориво.

pravilno. na ovoj nacin ke zastedis i na vreme i gorivo, zastanuvajki samo 1 namesto 6 pati na benzinska. polesno i potocno se meri potrosuvacka na gorivo.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #42 на: 16 Мај 2012, 08:54:23 am »
Практикувам до горе да полнам. А откога имам плин бензин ставам по 300, некаде успат.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #43 на: 16 Мај 2012, 08:59:01 am »
Ако сите авто куќи советуваа да не се остава под 1/4 резервоар, немаше при предавање на возилото да ја даваат со 450 грама бензин. Тоа значи дека од старт си ја бараат бељата да им ја вратиш со рикната пумпа.

Мојата од како е купена се танка до врх и тоа кога е помеѓу 1/2 и 1/4. Знаело и под 1/4 да отиде, зависи кој период од месецот бил :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #44 на: 16 Мај 2012, 09:13:42 am »
Уморен чоек не се неривра многу многу, шо би се рекло мува не го лази. ;D

Уф, јас па кога сум уморен сум нај grumpy и се нервирам ко змеј.


Кога го земав Спаркот од салон пред неколку години, се сеќавам дека таму ми рекоа, гледај да не падне стрелката за гориво под 1/4, затоа што може да се оштети пумпата доколку повлече на празно.

Ја кога го земав Спаркот од салон пред неколку години им одржав 100 лекции откако се изнаслушав глупави препораки. И мене ми го рекоа истото а јас редовно возам уште 50км откако ќе светне сијаличката веќе 4 и кусур години без никаков дефект. Еднаш ме оставил без гориво и го возев 25км со 500мл гориво. Пумпата има вграден механизам за заштита. Ако повлече воздух веднаш се исклучува за да остане барем малку бензин во системот и за да можеш да го запалиш после лесно откако ќе ставиш гориво.