Автор Тема: Колку гориво во резервоарот?  (Прочитано 16671 пати)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #60 на: 16 Мај 2012, 11:38:37 am »
јас палиото стално го возев до последна капка бензин :o  и немаше проблем ама пред пола година се сјеба нешто и на сервис ми ракоа дека е оштетена пумпата за гориво зошто е возено без бензин ??? ???
од тогаш се трудам да има цело време бензин, ама пошто колата е у рацете на мајками тешко го контролирам тоа

@Simo ;) Се знае на што мисли чоекот..

Стави ја 1000-че, и нема потреба да ја контролираш, секогаш ке има.


Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 459
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #61 на: 16 Мај 2012, 11:39:09 am »
јас палиото стално го возев до последна капка бензин :o  и немаше проблем ама пред пола година се сјеба нешто и на сервис ми ракоа дека е оштетена пумпата за гориво зошто е возено без бензин ??? ???
F*ck! Дај кажи како си го возел без бензин, и јас сакам така да возам :D :D :Dquote]


хахахха ее тоа да видиш ;D  и викам на мајками жено мораш да ставаш бензин у колата ке се распипе а она ми вика абе палиото вози од љубовта што ја имам спрема него не му треба бензин ;D ;D ;D
« Последно менување: 16 Мај 2012, 11:40:12 am zeroSignal »

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 459
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #62 на: 16 Мај 2012, 11:40:50 am »
1000ден за 5 дена го нема треба онака фул за 3600 и да не му ја мислиш ама некако многу е одеднаш да ги дадам ;)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #63 на: 16 Мај 2012, 11:41:02 am »
lol..:D :D :D Него љубовта му дава сила а..?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #64 на: 16 Мај 2012, 11:41:34 am »
@deanMKD се шалам, нормално ;) Ми дојде смешна реченицата ;D

@NDarK, јас сега го имам истиот проблем со жена ми...... кога и да седнам во Стилото стално резерва свети  >:( >:(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #65 на: 16 Мај 2012, 11:53:44 am »
И кај мене во книга вели да се не остава резервоарот под четвртина, постојана употреба под тоа ја уништува бензинската пумпа што поради намален притисок што поради сите нечистотии кои ги има на дното од резервоарот.

Инаку кај мене резервата е 18 литри.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #66 на: 16 Мај 2012, 11:55:12 am »
како бе 18 литри?

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #67 на: 16 Мај 2012, 12:00:48 pm »
Иљадарче нафта најчесто и имам за 7-8 дена до работа и назад и еднаш до кај баба и дедо :)

Иначе стрелката за гориво е на 1/4 - 90% од времето.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #68 на: 16 Мај 2012, 12:01:46 pm »
@ngocevski, За RAV4 или други теренци, кои можеш да ги ставиш под огромен нагиб, разбирливо ми е. и 18л „резерва“ и минимум 1/4 танк (уствари на 1/4 ти светнува резерва тебе) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #69 на: 16 Мај 2012, 12:04:27 pm »
Сите си кажевтекако на к*рот ви е лепо. Никој не кажува како е правилно.

За пумпата да има гориво во нејзе и да си бидеме ние сигурни во тоа не треба да свети сијаличето за резерва, значи нај правилно се вози до светнувањe на сијаличето и се оди на тенкирање. Мислам дека самото сијаличе кое светнува на одреден број останати литри во резервар треба да ни каже нешто а не ние сега да измислуваме топла (топла вода Цацко измислил :D ) .

Иначе за сите кои ја оставате пумпата со скоро ич гориво и почесто застанувате бе воопшто гориво да знаете дека иако не ви цркнала пумпата таа слабее и нерабопти како што работела се додека не откаже. Еве јас се спремам да ја мењам, пошто со плинов многу често оставам малку бензин. :D

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #70 на: 16 Мај 2012, 12:10:02 pm »
Во книга пишува дека резервоарот е 60 литри, сијаличката се пали кога стрелката е на половина меѓу 0 и 1/4 и тогаш влегуваат најмногу 42 литри до врв. Ако продолжам да возам (ми се случило 1-2 пати да не бензинска) компјутерот вели 0км стрелката оди што се вика позади 0 и тогаш најмногу сум наполнал 48 литри.

Инаку за РАВ4 дека е предвиден за ептен големи нагиби и терени, не е баш, сепак спаѓа во најмала група на СУВ ама држи вода објаснувањето.

Секако бензинската пумпа би требало да се менува на одреден интервал според книга или не?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #71 на: 16 Мај 2012, 12:11:08 pm »
Јас правам како што сум прочитал во упатство, и нема врска со qров мој!

Цитат: Alfa 166 Operation Manual (english).pdf
When the fuel reserve warning light
comes on fill up as soon as possible. A
low fuel level may cause an irregular supply
to the engine with inevitable increase
of the exhaust gas temperature.



Секако бензинската пумпа би требало да се менува на одреден интервал според книга или не?
Кога ќе цркне, или нема да може доволно притисок да провајдува. Нема интервал. Може и никогаш да не се деси.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #72 на: 16 Мај 2012, 12:13:15 pm »
Ако си ја возиш колата со гориво во нормалата, нема потреба да се менува, но како и секој дел и таа со текот на врмето старее, и ке мораш кога тогаш да ја смениш, се разбира не на определен интервал, туку кога ке рокне. :)

EDIT: Simo ме претекол...

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #73 на: 16 Мај 2012, 12:14:37 pm »
Па така бе Симо, да напрајме заклучок еден а не само да муабетиме ако жени и да се вртиме во круг без заклучок. Треба да се најде НЗС, на некој може ќе му треба ;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #74 на: 16 Мај 2012, 12:17:20 pm »
А бе ја уште на почеток на темава кажав, ама секој сака да си каже и како праи :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.