Автор Тема: Проблем со фичо  (Прочитано 1600 пати)

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Проблем со фичо
« на: 20 Октомври 2012, 13:58:39 pm »
Денеска кај дедоми го чепкавме фичото али не го оправивме,проблемот му е што кога ке се запали под мала гас нормално работи а додај малце гас се гуши и гаси.Во што може да е проблемот?

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #1 на: 20 Октомври 2012, 14:10:44 pm »
80 % карбураторот е...

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #2 на: 20 Октомври 2012, 14:24:34 pm »
Платината залепила, или кондезатор........

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #3 на: 20 Октомври 2012, 14:26:04 pm »
Платината залепила, или кондезатор........

платината ја сменивме али пак исто правеше

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #4 на: 20 Октомври 2012, 14:27:05 pm »
Епа кондезатор, капа, кабли, свекици, палец

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #5 на: 20 Октомври 2012, 14:48:19 pm »
Друже вака ке ти кажам, јас имам кадетт стар кој работи на ист начин како и фичото и сите останати коли од тој период со карбуратор. До ден денешен откако е во наша сопственост го имаме истиот проблем како ти што опишуваш, во лер гас на бензин работи, а ако му дадеш гас ке се загуши па после ке прима гас.
Таткоми што не има отворано, нов разводник, кабли, свекици, кондензатори, по цел ден штеловај карбуратор и никако да се направи да прима на бензин убаво. На плин немаме таков проблем, како стискаме гас така прима без да се гуши или слично и затоа кај мене поубаво ми влече на плин отколку на бензин.

Незз другите што ке кажат, али најверојатна причина е карбураторот и кај тебе, но и кај мене за таквата ситуација, зашто ако е проблем струјата, ондак кај мене и на плин би гушел.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #6 на: 20 Октомври 2012, 14:53:50 pm »
Може да има иљада причини за проблемот, но прво се проверуваат работите што ги напишав погоре, ако не е тоа тогаш се проверува карбуратор, палење, струја..........

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #7 на: 20 Октомври 2012, 14:58:55 pm »
провери луфта на осовината од разводникот,знае да добие и да не работи ил убаво моторот

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #8 на: 20 Октомври 2012, 17:11:41 pm »
Само што се вратив од кај дедоми го извади карбураторот го исчисти ги исчисти и дизните и го врати на место и пак иста песна, му реков да првери останатото што ми го пишавте па ке видиме дали ке биде нешто.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #9 на: 21 Октомври 2012, 12:20:03 pm »
Денеска сменивме свекици,кондензатор,капа и нешто околу карбураторот со вишок ваздух местевме и почна да работи поубаво од претоа

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Проблем со фичо
« Одговори #10 на: 21 Октомври 2012, 12:39:31 pm »
istiot problem go imav. Menjav svekici, kabli, palenje. Karburatorot na puna gas nekolku pati po edna minuta da se izduva i raboti kako saat :)