Автор Тема: Колку гориво во резервоарот?  (Прочитано 16670 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Колку гориво во резервоарот?
« на: 15 Мај 2012, 14:10:22 pm »
За да се избегнат стресни ситуации у собраќај препорачлива е физичка активност. Уморен чоек не се неривра многу многу, шо би се рекло мува не го лази. ;D

У собраќајни гужви се нервирам само кога сум при крај со бензин. Ќе стигнам ли до бензинска или не ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #1 на: 15 Мај 2012, 14:18:59 pm »
За да се избегнат стресни ситуации у собраќај препорачлива е физичка активност. Уморен чоек не се неривра многу многу, шо би се рекло мува не го лази. ;D

У собраќајни гужви се нервирам само кога сум при крај со бензин. Ќе стигнам ли до бензинска или не ;D ;D ;D ;D ;D ;D

кххх ...

На враќање од Охрид летоска, пред Кичево ми вика гољфот 110 км до бинго, и викам, ај на стража ке си ставам, Лукоил горе, наместо да си сипам како што е ред у Кичево на непозната бензинска ...
И негде 10 минути пред Лукоил качувајки се на Стража, отиде на 0 km ... Гледам, педалата реагира, идеме нагоре и ќутам, убаво ми рекоа, стави си доле ...
Срце од камен ми падна кога ја здогледав бензинската, мислам дека отиде на 0 ради фактот што се качувавме нагоре и не беше колата на рамно...

Од тој ден, никад под пола резервоар ...

Стресови за џабе ...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #2 на: 15 Мај 2012, 14:20:26 pm »
Еееее, со 1.9 тди ремапиран возевме 60км, откога стигна 0 на борд. :) :) :) :) :)  :) :) :) :) Лутрија!!!

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #3 на: 15 Мај 2012, 14:28:28 pm »
Абе што ќе ви е борд? Без борд стално ти е страв исталнo дoсипуваш на време  :D :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #4 на: 15 Мај 2012, 14:32:57 pm »
Кога ќе пораснам, сакам да бидам како тато - да работам во државна институција што ќе ми плаќа бензин и амортизација на патни трошоци :D

Баталете борд, баталете све, бркајте работа државно да се вработите :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #5 на: 15 Мај 2012, 14:38:43 pm »
Мене Баблс кога ме остави без бензин само еднаш до сега, беше вина на жена ми. Го возела Скопје-Сретково (90км) а три дена претходно мене ми се запали сијаличката дека има уште 5л резерва. Јас дојдов натаму со автобус и сега ќе се враќаме назад. Само што го заверглав и тргнав накај магистралнио пат за цело село што е и ми угаси. Од Фелициата успеав да извадам гориво колку едно неполно шише од Ладна од пола литар (пошто она наплин иде нели) и толку му ставив. Со тоа гориво поминавме од Сретково (Стража) до Бунар петрол без да изгаси. Таму му швајзнав за 500 денари некаде 7-8л и со тоа се прибравме до скопје до центар. На орце николов бензинската на макпетрол му наточив точно 35 литри гориво :D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #6 на: 15 Мај 2012, 19:16:22 pm »
Корејац ако остане без гориво мењај бензинска пумпа одма, бар за Даеву и Хјундаи важеше таа законитост.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #7 на: 15 Мај 2012, 19:25:15 pm »
Корејац ако остане без гориво мењај бензинска пумпа одма, бар за Даеву и Хјундаи важеше таа законитост.

За сите возила важи тоа правило..Не е само за корејските. Најгадно е кога на Мечка c200 или некој сличен модел ке останеш без нафта..Тогаш нема само досипи нафта и пали, има малку замарање со колата. Затоа памет во глава, никогаш не го оставајте возилото без гориво. ;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #8 на: 15 Мај 2012, 19:28:45 pm »
... и папагалот без вода......

;D ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #9 на: 15 Мај 2012, 19:31:30 pm »
... и папагалот без вода......

;D ;D ;D

Хахах, ако имаш по дома нешто такво ДА. :D Да не испадне после циу,циу паф :D :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #10 на: 15 Мај 2012, 20:17:33 pm »
pariz dakar bilo reli... da si go prasa(so ivinenie) veke 2-3 meseci se nervira od iskopinive i dupkive niz kicela voda... e ova e reli... napraja asfalt e sega ke ja prajme kanalizacijata i vodovod... da ne trebase obratno?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #11 на: 15 Мај 2012, 21:17:15 pm »
Па после пак ќе се прави улицата. Важно е да се врти паричката.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #12 на: 15 Мај 2012, 22:03:20 pm »
Корејац ако остане без гориво мењај бензинска пумпа одма, бар за Даеву и Хјундаи важеше таа законитост.
Мене на пежото со пун резервар нафта ми цркна пумпа а камо ли на празен :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #13 на: 15 Мај 2012, 22:14:09 pm »
Ako mercedes C200 ostane bez nafta nema problem, podolgo vrglanje i ke zapali.

Mene ednas vo zivot mi se desi da ostane bez nafta Golf 2. Samo vrglanje BEZ PRESTAN 30-40 sekundi i odma zapali. Uslov sekako dobar akumulator i da e napolnet.

Site injection avtomobili benzin i Common rail dizeli NE SMEE da se ostavaat so pomalku od 1/4 rezervoar. Pumpata za gorivo (elektricnata strada).Ova vazi i za Opel DTI/DTH 2.0/2.2 sto imaat elektricna potkacuvacka pumpa vo rezervoar. Plus za Opel DTI/DTH 2.0/2.2 praviloto: VOZDUH vo sistemot ne smee da ima i moze da ve cini NOVA ELEKTRONIKA NA BOSCH PUMPA !

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Колку гориво во резервоарот?
« Одговори #14 на: 15 Мај 2012, 22:17:20 pm »
Ako mercedes C200 ostane bez nafta nema problem, podolgo vrglanje i ke zapali.

Mene ednas vo zivot mi se desi da ostane bez nafta Golf 2. Samo vrglanje BEZ PRESTAN 30-40 sekundi i odma zapali. Uslov sekako dobar akumulator i da e napolnet.

Аха мисли си...На C200-ката верглај колку сакаш, ама додека не му налееш доволно нафта, нема палење..Електрониката не дозволува да си правиш експерименти..Не е Југо ова, гурни, ајде запали :D