Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690916 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8010 на: 25 Јули 2017, 15:38:54 pm »
Преку кур се вика кога ќе се продаде имотот и ќе се добие нов - стабилен.

А не преку кур и после децата да се тепаат, и имотот да пропаѓа.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8011 на: 25 Јули 2017, 15:39:37 pm »
Сакав да кажам, брат, не брат, може да дојде до ситуација „преку к*р више“ ако некој претера.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8012 на: 25 Јули 2017, 15:45:29 pm »
Јасно ми е...
Може најарно ќе биде адвокатот под рака и терај до крај работата ќе се поделат ќе се оградат и тоа е тоа.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8013 на: 25 Јули 2017, 16:46:01 pm »
Сакав да кажам, брат, не брат, може да дојде до ситуација „преку к*р више“ ако некој претера.

И тоа многу лесно иде преку Стојка. Најлошо нешто што можеле дс направат старите на времето било да ги стрпаат децата во иста куќа. Цел Балкан глави по судови со години ради таа ужасна практика. Колку семејства не комуницираат повеќе поради тоа...

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8014 на: 25 Јули 2017, 17:14:11 pm »
Ами јас мислам дека све тоа иде од ненаситност. Еве кај што сум женет, дедови има уште 2-ца браќа. Дедово и брат му (едниот) му го отстапиле цел стан на третиот брат без натегања без судови без ништо. Овуе двајца се снашле во животот за стан, се договориле, го собрале и третиот братна нотар и чао пријатно.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8015 на: 25 Јули 2017, 19:10:31 pm »
Сакав да кажам, брат, не брат, може да дојде до ситуација „преку к*р више“ ако некој претера.

И тоа многу лесно иде преку Стојка. Најлошо нешто што можеле дс направат старите на времето било да ги стрпаат децата во иста куќа. Цел Балкан глави по судови со години ради таа ужасна практика. Колку семејства не комуницираат повеќе поради тоа...
Па кога сме го поделиле Балканов на 30 земји... наместо да е една.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8016 на: 25 Јули 2017, 20:01:58 pm »
Сакав да кажам, брат, не брат, може да дојде до ситуација „преку к*р више“ ако некој претера.

И тоа многу лесно иде преку Стојка. Најлошо нешто што можеле дс направат старите на времето било да ги стрпаат децата во иста куќа. Цел Балкан глави по судови со години ради таа ужасна практика. Колку семејства не комуницираат повеќе поради тоа...
Проблемот е што поделиле ама не запишале у катастар. Да е запишано ко шо треба, со име и презиме, за секој мм од куќата кое е на еден, кое на друг, уште пред да фрлат кондурите старите, ќе биде друго. Ама оставаат и они на полесниот начин, коа ќе умрат, многу им е лесно, па после нек си вадат очи браќа/сестри за тоа шо рекол тате пред да умри.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2159
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8017 на: 25 Јули 2017, 21:19:50 pm »
Ако се има разбирање и слога не е проблем ништо во делбата.Се знае на кого што и колку му припаѓа.Убаво си е се наведено и се знае што  пола пола.Но кога немаш грам човечност и кога си научен цел живот некој друг да те носи на грб тоа е.

Уште на времето кога се купувал плацот каде сега е братската куќа,дедо ми ги набројал парите,ги стокмил за да го купи плацот,но итно бил повикан на работа,а дедо ми беше полицаец од 1990 година е во пензија и два три дена бил на терен.Кога се вратил ги земал стокмените пари и дирек кај газдата на плацот.Кога при пребројувањето фалеле бааги пари.Чичко ми тогаш бил средношколец ги намирисал и ги земал.Убав ќотек изел тогаш.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8018 на: 25 Јули 2017, 22:02:13 pm »
Ами еве во случајов на ауди си се знае што чиво е... ете во дешавката со старото не му бил брат комшијата па...
Него не сме научени дворот свок да со го глеаме...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8019 на: 25 Јули 2017, 23:21:58 pm »
Ако се има разбирање и слога не е проблем ништо во делбата.Се знае на кого што и колку му припаѓа.Убаво си е се наведено и се знае што  пола пола.Но кога немаш грам човечност и кога си научен цел живот некој друг да те носи на грб тоа е.

Уште на времето кога се купувал плацот каде сега е братската куќа,дедо ми ги набројал парите,ги стокмил за да го купи плацот,но итно бил повикан на работа,а дедо ми беше полицаец од 1990 година е во пензија и два три дена бил на терен.Кога се вратил ги земал стокмените пари и дирек кај газдата на плацот.Кога при пребројувањето фалеле бааги пари.Чичко ми тогаш бил средношколец ги намирисал и ги земал.Убав ќотек изел тогаш.
Аииииии се знаело??????????


Бегај бе таму муабет никој со никој не праи он ми вика се знаело. Искарано е све со све заради тоа старците што не им се замарало. Они гледаат да си умрат и да си се спасат.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8020 на: 26 Јули 2017, 03:19:08 am »
Еј не ќе се замараат на 80 год... :D

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8021 на: 26 Јули 2017, 07:23:41 am »
Најлоша опција е да живееш со други, можеби порано имало почит па се живеело, можеби можеле многу да преќутат во име на нешто. Денес во куќите на двајца браќа од пред 50год живеат втори братучеди кои веќе и не се некоја голема рода. Најголема грешка е што луѓето прават куќи на 2 - 3 спрата мислејќи дека со тоа ќе ги задржат децата заедно или дома, а тие (не)свесно ги туркаат во кавга. Ние дома лесно го решивме тој проблен, на секој под исто пари за куќа/стан, а куќата кај што живеат родителите останува нивна и тие си одлучуваат што со неа. Не дека вака нема да се скараме некогаш, ама помали се шансите.


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8022 на: 26 Јули 2017, 07:41:57 am »
Еј не ќе се замараат на 80 год... :D
Деца не се раѓаат на 80 туку на 20-30. Значи 50 години одремале.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8023 на: 26 Јули 2017, 09:31:00 am »
Ама оставаат и они на полесниот начин, коа ќе умрат, многу им е лесно, па после нек си вадат очи браќа/сестри за тоа шо рекол тате пред да умри.

Муабетот на баба ми зошто не дели додека е жива. Кога ќе умрам, правете што сакате

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3254
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8024 на: 26 Јули 2017, 09:51:27 am »
Сите старци се исти. Еве дедо ми го мољакаме 10 години за имотот. Тројца браќа се и една покојна сестра, на времето женските не ги сметале како наследници, ама судот ги смета. Има една стара куќа во која ние си седиме и си ја средуваме плус прадедо ми изградил уште 2 на времето за другите 2ца браќа, ама ништо не поделил, дали од револт или нешто друго немам појма. И сега се тегнеме со дедо ми дај поднеси барање за оставинска конечно да се подели, нивите не ги рачунам 5-6 на број што сите треба на 4 да се делат, не што имам јас да поднесувам нека поднесат другиве браќа, ало човек нас ни оставаш утре проблем место вие тројца да решите утре ќе треба на 12 души да се дели кога ќе отидете сите во бољи живот, на дрво ко да збориш, а се прават најпаметни се виделе во животот...