Автор Тема: што е правилно? временски менување на уље или по број на изминати км?  (Прочитано 40661 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Кој и колку е сигурен дека уљето што го купува е прва класа, или тоа уље не е правено во Арачиново ???
+ еден тера :) (бајти)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Ај клуч на темава :) :) :)

Гледам се разбираат сите, па ке ви покажам дома 2 вида на уље Сае 75-80 , Тотал 5000 и да ми кажете кое е кое ?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Ај клуч на темава :) :) :)

Гледам се разбираат сите, па ке ви покажам дома 2 вида на уље Сае 75-80 , Тотал 5000 и да ми кажете кое е кое ?
Не сфаќај па и ти сериозно, либерте еј

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Ај клуч на темава :) :) :)

Гледам се разбираат сите, па ке ви покажам дома 2 вида на уље Сае 75-80 , Тотал 5000 и да ми кажете кое е кое ?
Не сфаќај па и ти сериозно, либерте еј

Ок :)

Ке пијам сеа кафе... да искулирам :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Ебали го....јас треба да одам на сервис на секои 15.000 ама јас решив да одам на 10.000.
Сеа јабaj га, годинава ќе ми се фанат два сервиса ама кога тераш многу така е!
А ме боли кур кое е правилно да ви кажам право, ја ни едното ни другото го поштуам туку решив да си одам јас како си мислам! ;D

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Јас колку што сум информиран мислам дека со уљето не треба да имаш поминато повеке од 10 000 км. Или пак викаат без разлика колку имаш поминато(не повеке од 10 000км) во период од една година да го смениш.
« Последно менување: 10 Август 2011, 18:48:05 pm ZilePunto »

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Јас колку што сум информиран мислам дека со уљето не треба да имаш поминато повеке од 10 000 км. Или пак викаат без разлика колку имаш поминато(не повеке од 10 000км) во период од една година да го смениш.

10000 км или една година ...... ко ја купував нова ми рекоа 15000 или година ама мислам дека 10000 е доста. Плус не се исплати за тераш повеке кога уљето кошта 20 евра .....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Ноември Selenia Gold 10-40

Април Selenia Racing 10-60

Fiat Stilo  - Selenia Racing 10w-60 до лани, KPE 5w-50 од лани навка.
Alfa 166 - Selenia Sport или Racing (10w-60) сега пред 10 дена не најдов никаде во градов, па Selenia 20k (10w-40) веројатно краткотрајно едно два три месеци.

Промена - спрема препораките на производителот или порано, никогаш покасно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Добро да ве прашам, вака ! :)

Еве на пазар имате тезга и продавате патлижан, и му продаваш на некој и му викаш еве сеа си купил и немој веке да си дошол ??? Или ке му кажете, повелете дојдете пак... ???

Колку ве дерат, по сервисите за работна рака на саат ??? Џабе ли на кантата на уљето пишува на колку км се мења ???

Ама, ако... не на година, на 3 месеци мењајте го...

Док има овци, ке има и волна :)

Без љутиш ве молам !

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Како си пишал производител во сервисна книшка, така терајте си

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Добро да ве прашам, вака ! :)

Еве на пазар имате тезга и продавате патлижан, и му продаваш на некој и му викаш еве сеа си купил и немој веке да си дошол ??? Или ке му кажете, повелете дојдете пак... ???

Колку ве дерат, по сервисите за работна рака на саат ??? Џабе ли на кантата на уљето пишува на колку км се мења ???

Ама, ако... не на година, на 3 месеци мењајте го...

Док има овци, ке има и волна :)

Без љутиш ве молам !

Јас не се најдов во твојов муабет за волната (често и сам си менувам или ми е вклучена раб. рака во цената), ама морав да искоментирам:

А бе Рики, ние со алфите (и некои фиати) како често досипуеме уље у моторите, никад не треба у сервис да одиме, само филтри да мењаме на 10.000 км и топ сме! :D

Јас затоа реков според препораките на производителот (на уљето или на автомобилот). Производителот на аутото ми вика 20.000км сервисен интервал или 1 година. На Selenia Sport пишува 10.000 на Racing 5.000 for race usage or according to car manufacturer(20.000), и Selenia K Pure Energy е спрема препораките на производителот на возилото. Selenia 20K е за 20К км. Сите овие се синтетички масла со многу добри карактеристики и многу малку подложни на временски влијанија (абсорпција на влага со тек на време), за разлика од минералните и синтетички базираните масла.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Јас колку што сум информиран мислам дека со уљето не треба да имаш поминато повеке од 10 000 км. Или пак викаат без разлика колку имаш поминато(не повеке од 10 000км) во период од една година да го смениш.

10000 км или една година ...... ко ја купував нова ми рекоа 15000 или година ама мислам дека 10000 е доста. Плус не се исплати за тераш повеке кога уљето кошта 20 евра .....
+1

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Нема разбирачка...

Значи пример ти имаш ставено уље за 20 000 км, и си поминал 3000 км и сеа произведителот вика ново секоја година, ти ке го смениш ???

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Нема разбирачка...

Значи пример ти имаш ставено уље за 20 000 км, и си поминал 3000 км и сеа произведителот вика ново секоја година, ти ке го смениш ???

Промената на масло порано од пропишаното нема да и` наштети на твојата кола. А за мали пари (еве на пр. за алфата промена на масло со филтер ме чинеше под 3500 денари, на стилото 2л поефтино) еднаш годишно си купуваш мир на душата. Ако имаш кола што ја возиш 3000км годишно и плаќаш 200е регистрација и осигурување, најмал проблем ти е промената на масло.

За многу работи на колата има временски интервал, кој веројатно е предвиден поради одредени причини:
промена на кајши и затегачи, 3-5 години (зависи од модел на возило)
промена на „глицерин“ за кочници, 2 години
промена на антифриз 3-5 години (и покрај тоа што некои се рекламираат фор-лајф)
промена на хидраулична течност за серво.
промена на масло за автоматска трансмисија итн.

Хигроскопните својства на течностите и губењето на карактеристиките во зависнот од временскиот период не треба да го занемаруваме како фактор во одржувањето.
Некои автомобили имаат показател на квалитетот на маслото па ќе ти индицираат кога е за промена.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Позитивно е што Alfata има мерач за притисок на уље, и е невероватно осетлив на лошо или истрошено уље.