Автор Тема: што е правилно? временски менување на уље или по број на изминати км?  (Прочитано 40665 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
ова се мислам екстремни ситуации,не верувам дека за година две маслото=уљето би оксидирало.
А ако грешиш би си ја ебал Фиестата туку така? Седи си мадро и мењај си масло, не е на одмет :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
100% релативна влажност не е вода :) Постои и точка на роса ... ;) А постои и ОКСИДАЦИЈА !

http://www.midtownoil.com/downloads/What%20Is%20Oxidation%20In%20Lubricating%20Oil.pdf

Браво бе Џиџи, а на таа температура... кај ке остане влага или роса ја не знам...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Браво бе Џиџи, а на таа температура... кај ке остане влага или роса ја не знам...

Рики и гејзерине се по 200 степени па пак има вода. Батали со таа температура. Водата е таму без разлика на температурата.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Види, да живим у Германија и ја би го мењал на две години или 30.000 - 45.000 км
Па djidji ене кај е Германија бе...башка имаш опел што значи таа кола сама по себе си го знај патот до таму :)
btw не се троши толку со објаснувања и докажувања. Убаво си кажа што е што па кој разбра - разбра. А тој што не верва и да му нацрташ џабе ти е :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен kalco

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 255
  • Audi a3 1.9 TDI
    • Kalco
Е ај вака сеа кажете ми значи во април го менував уњето имам поминато 7 000 км.Да го менувам или да чекам година?
Ако чекам година можеби ќе направмаи повеќе од 12 000

Совет?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Смени го на 10000 и раат ќе си бидеш :) Не го чекај цела година.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Е ај вака сеа кажете ми значи во април го менував уњето имам поминато 7 000 км.Да го менувам или да чекам година?
Ако чекам година можеби ќе направмаи повеќе од 12 000

Совет?

Кое уље користиш?

Отсутен kalco

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 255
  • Audi a3 1.9 TDI
    • Kalco

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Се мења на мин. 6 месеци или 10000 км или на макс. 12 месеци или 15000 км. Пошто горивото ни е такво какво што е, а и све остало - боље е можда да си го смениш најдоцна за 9 месеци или 12500 км.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
@ djidji

А Селениа WR 5W-40 за ЈТД 1,9 115 кс

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Selenia колку што знам, е одвратно скапо, али па Fiat моториве некако го препорачуваат... Погледни си друг бренд, со иста спецификација, мислам дека поубаво ќе ти влијае врз домашниот буџет :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен kalco

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 255
  • Audi a3 1.9 TDI
    • Kalco
Се мења на мин. 6 месеци или 10000 км или на макс. 12 месеци или 15000 км. Пошто горивото ни е такво какво што е, а и све остало - боље е можда да си го смениш најдоцна за 9 месеци или 12500 км.

значи да го возам докај октомври ќе направам некои си 10 000 и да мењам...

Фала :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Се мења на мин. 6 месеци или 10000 км или на макс. 12 месеци или 15000 км. Пошто горивото ни е такво какво што е, а и све остало - боље е можда да си го смениш најдоцна за 9 месеци или 12500 км.

значи да го возам докај октомври ќе направам некои си 10 000 и да мењам...

Фала :)

најраат ќе си бидеш така... не дека нема да можеш уште да го возиш, ама онака знаеш... за мир у куќа ;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: што е правилно? временски менување на у&
« Одговори #73 на: 26 Август 2011, 13:23:01 pm »
Selenia колку што знам, е одвратно скапо, али па Fiat моториве некако го препорачуваат... Погледни си друг бренд, со иста спецификација, мислам дека поубаво ќе ти влијае врз домашниот буџет :)

Па 5л за 2600 ден. Мислам дека +/- 400 ден се и другите, освен оние Лубекс, и она на Лукоил, евентуално и некое Иранско :D ;D
« Последно менување: 26 Август 2011, 13:26:12 pm AllMightyMe »

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
@ djidji

А Селениа WR 5W-40 за ЈТД 1,9 115 кс

Оригинал ти е 10w-40 и се мења еднаш годишно или на 20000 км.