Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1281708 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6585 на: 15 Септември 2020, 07:55:49 am »
Од Рогозине до клучката после Фиер е автопатот, ако можи и да се наречи така со 5 кружни текови и 3 „диви“ премини, сето тоа во 60км.
По обележаната рута сите што ги знам летово што беа Саранда одеа, а и како што гледам немаш големи искачувања и серпентини како покрај море, и сигурно е побрзо од 3 сати него од Валона.


Повеќе мои импресии од Албанија на одмор очекувајте овие дена...

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6586 на: 17 Септември 2020, 19:35:20 pm »
Открив ново викенд место, барем мене ми одговара, од дома ми е 197км, језда само 6км е автопат све др е населено али се преживува.

Spille, Albania.

Прв пат доаѓам и скрос е океј. Плажи широки и мноогу ситен песок. Плитко е на почетокот бајаги за деца е супер.Водата топла и чиста, тиркизна. И хотелов што го открив е нов во јуни отворен и супер луксузен. Еве некоја слика


Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6587 на: 09 Јуни 2021, 12:07:53 pm »
За две три недели одам Торони, гледав да е blue flag beach.

Е сеа некој искуство што одел натака, како е местово, tips and tricks?

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6588 на: 09 Јуни 2021, 13:03:29 pm »
За две три недели одам Торони, гледав да е blue flag beach.

Е сеа некој искуство што одел натака, како е местово, tips and tricks?

Супер е местото, плажата може да биде малце незгодна за деца, иначе мене ми е меѓу омилените.
Секако додека си таму тркни до Каламици обавезно и до Порто Кауфо, интересен залив.


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6589 на: 09 Јуни 2021, 13:05:40 pm »
Торони=Пензија. Генерално убаво.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6590 на: 09 Јуни 2021, 13:15:05 pm »
Cisto informativno
Kakov e toj dokument sto treba da se popolni pred vlez vo Grcija ? Nesto online bilo i sto sodrzi toa cudo.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6591 на: 09 Јуни 2021, 13:19:27 pm »
Cisto informativno
Kakov e toj dokument sto treba da se popolni pred vlez vo Grcija ? Nesto online bilo i sto sodrzi toa cudo.
https://travel.gov.gr/#/

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6592 на: 09 Јуни 2021, 13:29:37 pm »
За две три недели одам Торони, гледав да е blue flag beach.

Е сеа некој искуство што одел натака, како е местово, tips and tricks?

Кко што спомена Симо, место за одмор. Плажата е одлична, сино знаме за морето, само имајте предвид дека з кратко станува длабоко (на 3 метри веќе е длабоко) и внимавајте ако сте со дете ако има струи. На крајот од плажата (накај југ) има некое археолошко место, ако денот е тапа, можете да прошетате.
За шетање ви е градчето Неос Мармарас кое е со мн угорнини и надолнини. Паркинг видете си мислам дека кај стадионот беше бесплатен, во центарот спуштаат рампа после 7-8 и нема проаѓање, станува шеталиште.
Кампот Каламици ви е блиску, таму мислам водата дека не беше толку длабока.

Сарти исто е блиску, но е поприлично ветровито место. Погоре ви е Кариди (најдобра за мене на 2 крак САМО ако нема гужва), Оринџ бич, Вурвуру..

Исто добра плажа имаше Lagomandra тука е интересно и за аматерско нуркање н крајот има некои карпи, Никити градчето е исто супер за шетање, тука има мн добро гиро одма пред/после бензиската Шел, а и Лидл ви е блиску градчето..

Убав помин

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6593 на: 09 Јуни 2021, 13:55:48 pm »
Исто така корисна информација е дека во Неа Мармарас ти е првиот педијатар ако затреба за не дај Боже. Ама имаш возење до таму.

Порто Карас за прошетка е исто на пола пат до Мармарас, а многу фина плажа има и во кампот пред Торони, само си се наплаќа влез.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6594 на: 09 Јуни 2021, 14:03:28 pm »
Генерално, повеќето кампови наплаќаат влез. Не е нешто многу пари, ама наплаќаат.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6595 на: 09 Јуни 2021, 18:58:49 pm »
А Trani Ammouda beach и околните села ги бива ли? Бев сарти пред неколку години ок беше ама дуваше доста.

Отсутен Iron Man

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 15
  • Рок на бришачи за шофершајбна: неограничен
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6596 на: 10 Јуни 2021, 00:22:08 am »
Торони, е малечко место убаво за одмор, малку може да биде досадно (од мое искуство, мада септемви бев пред две години кога сезоната беше скоро завршена) Плажи кои се преубави, ако си во можност обавезно посети ги: Лагониси(според мене најубава), Кариди, Оринџ. Каламици е доста фалена, ама не ја посетив. За прошетка навечер: Неос Мармарас и Никити.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6597 на: 10 Јуни 2021, 07:39:56 am »
Trani Ammouda не е длабока, би рекол средно плитка, и одоколу е цело со апартмани, сместувања, не е како град, разредено е, а Ормос има како пристаниште и со некоја таверна во 50метра кеј.

Лагониси подолу ми е и мене најубава, ама не сум бил на сите плажи, а ги има многу.
Каламитски мислам беше средно длабока, до островот се одеше „скоро“ без пливање.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6598 на: 10 Јуни 2021, 10:33:58 am »
Nea vrasna/asprovalta bil nekoj da spodeli iskustvo/impresii  ;D

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #6599 на: 10 Јуни 2021, 10:42:30 am »
Врасна за тишина, Аспровалта за галама и бранови.