Автор Тема: Најбескорисна опција во вашето возило  (Прочитано 21084 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #105 на: 26 Ноември 2012, 01:37:25 am »
Јас на скоро секое паркирање ги склопувам ретровизорите. На Интеграта дека не се електични некогаш мора да вртам околу кола да го склопам сувозачкиот.

На Акордот не ретко ги склопувам и додека чекам на семафор ако видам некој мотор/скутер како се пика па да му направам место.

И двозонска клима се користи кај мене.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #106 на: 26 Ноември 2012, 01:40:42 am »
Двозонска клима.

Потпишувам, со двете раце. Глупост. Може евентуаааално да постигнеш степен-два разлика. Ама не е дека измеѓу возачот и совозачот има ѕид па да може да се постигне некаква сериозна разлика.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #107 на: 26 Ноември 2012, 01:50:51 am »
Мене ми дува ладно, на совозачот топло. Директно во мене, не насочено нагоре, надоле на шофершајбна.

Со еднозонска не можам да се возам со некои луѓе во зима. Пекол е во колата, а не помага и ако ги затворам отворите што дуваат во мене затоа што веќе ептен се стоплила кабината. А ни прозор не можеш да отвориш, па сауна е внатре :)

Исто е и во лето, јас не можам да се возам со на минимум пуштена клима, туку околу 21-22 степени, па така не ми смета ни да ми дува директно. Имам сопатници кои редовно сакаат минимум. Така да и тогаш двозонска супер си врши работа.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #108 на: 26 Ноември 2012, 02:47:54 am »
Мене ми дува ладно, на совозачот топло. Директно во мене, не насочено нагоре, надоле на шофершајбна.

Со еднозонска не можам да се возам со некои луѓе во зима. Пекол е во колата, а не помага и ако ги затворам отворите што дуваат во мене затоа што веќе ептен се стоплила кабината. А ни прозор не можеш да отвориш, па сауна е внатре :)

Исто е и во лето, јас не можам да се возам со на минимум пуштена клима, туку околу 21-22 степени, па така не ми смета ни да ми дува директно. Имам сопатници кои редовно сакаат минимум. Така да и тогаш двозонска супер си врши работа.
+1
Jas i zenam mi sme epten razlicni vo taa smisla, nejze sekogas i studi i letno vreme so klimata e sekogas karanica.
Dvozonska bi go resil problemot kolku tolku.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #109 на: 26 Ноември 2012, 07:32:16 am »
кај мене тоа електричното склопување на ретровизроите ми е најкорисна и најкористена опција,на секое паркирање па макар и од 5 минути ја користам:)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #110 на: 26 Ноември 2012, 08:22:34 am »
Jas bi sakal da imav sklopuvanje na retrovizori, i toa avtomatsko da e koga zaklucuvas.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #111 на: 26 Ноември 2012, 09:46:26 am »
Еве некои од моите најбескорисни опции што ги има Алфата:
Сензор за воздушно перниче.
Аларм дека тркалата ми пролизгуваат.
Радио информации на борд компјутер.
Наводно со зголемување на брзина, радиото треба да станува погласно - ама ова не сум го осетил.
Копче на возачката врата за да ги активирам задните прозори. ( http://www.carsireland.ie/image_db/843026-l6720399.jpg )
Држач за шише - чаша кое го блокира пристапот до радио командите.
Кога винтилацијата не е пуштена автоматски се уклучува ламбичката која означува кружење на воздух во кабината. А понекогаш и кога ќе се пуштиш тоа си останува пуштено и го врти воздухот од кабината.

Лансер:
Палење на долги светла. Не се како на повеќето коли, со туркање на палката. Туку се со повлекување и слушање на еден клик, па пак исто за да се исклучат. Што е голем проблем за блендирање. Треба 2 пати да ја направиш постапката.


Толку сега за сега, ако ми текни уште ќе допишам.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #112 на: 26 Ноември 2012, 09:50:10 am »

Лансер:
Палење на долги светла. Не се како на повеќето коли, со туркање на палката. Туку се со повлекување и слушање на еден клик, па пак исто за да се исклучат. Што е голем проблем за блендирање. Треба 2 пати да ја направиш постапката.

Толку сега за сега, ако ми текни уште ќе допишам.

Ова не е бескорисна опција, туку е безвезна изведба на корисна опција. И да, и мене ме нервира тоа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #113 на: 26 Ноември 2012, 10:01:00 am »
Бескорисно изведена. :)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #114 на: 26 Ноември 2012, 10:06:00 am »
Мислам дека опцијата за автоматско собирање на ретровизорите е најкорисната опција во вашите коли (штета што ја нема кај мене)

Имено, има безброј несовесни возачи на моторцикли и точаци, кои додека чекате на семафор пролетуваат покрај вас како небаре животот им зависи од 1 минута побрзо стигнување дома. Јас никогаш кога сум возел со скутер не сум поминувал низ коли со побрзо од 10-20 км/ч, а често и сум застанувал во место за да проценам убаво дали ќе поминам. Има фер возачи кои, доколку неможам да поминам, ми правеле место и секогаш сум ги поздравувал со thumb up.
Еднаш се сеќавам баш еден Акорд ми ги собра ретровизорите пред да поминам (иако имаше доволно место) и кога прочитав дека Банза го правел тоа ;D си помислив да не бил тој.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #115 на: 26 Ноември 2012, 10:41:34 am »
Дур да го видам тој како пролетува, жими таквото што ќе го остаам телефонот (шала мала), па ќе посегнам према дугмето на врата, и ќе се затворат у рок доволен за да помине моторчето. Тоа ептен ако се бутка, па да му помогнам, ама на таквите буткачи ептен кај што нема место не им праштам, може и пун леви да им завртам за да излезе тркалото 40цм надвор од блатобран :D Да се разбереме, секогаш гледам да им оставам простор на моторчиња и скутерчиња.

Не е битно, за мене беше бескорисна, освен кога излегувам од четки (четките ми ги затвораат ретровизорите), пошто на местата на кои што најчесто паркирам, односно дома и пред работа, немам потреба од склопување на ретровизори. Вака и` најдов многу корисна опција. Ме штити од идиотски ксенони.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #116 на: 26 Ноември 2012, 10:45:11 am »
Ко ви викам ја дополнителната опрема е тука само за да ја дигне цената на колите вие не.

Кај мојата ништо не ми смета но и ништо нема од набројаново :D

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #117 на: 26 Ноември 2012, 10:48:36 am »
Копче на возачката врата за да ги активирам задните прозори. ( http://www.carsireland.ie/image_db/843026-l6720399.jpg )

Кога ќе се расплодиш ќе видиш колку корисна опција било ова :)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #118 на: 26 Ноември 2012, 10:57:58 am »
Абе јас сакам да си ги командовам задните прозори, ама не првен да стиснам едно копче - па после на иситите команди за предните прозори да командовам. Ова само кај 147 го имам видено, сите коли се со 4 копчиња за прозори.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #119 на: 26 Ноември 2012, 11:00:13 am »
Најнеупотреблива опција кај секој турбодизел е моторот.