Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 1045436 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3750 на: 05 Февруари 2019, 22:21:07 pm »
Пред да уклучам парно на 28 Ноември, истата квадратура што ја спомнав претходно, загревана со три клими кои вртат 24/7 (2 кај мене, 1 кај пензионерите) забележена потрошувачка 30 kw за тој ден (само за греење). Меѓутоа до тој ден температурите погодни за загревање со обични клими.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3751 на: 06 Февруари 2019, 21:56:29 pm »
Тоа вреќите, просек грејна сезона или како?Колку набавувате за грејна сезона и колку сте потрошиле?

Или ако ви е прва сезона колку е потрошено досега?

2016-2017
Kуќа од 96 м2 (денвна со 2 парна, терпезарија со парно и печка, кујна, 3 спални од кои една само се догреваше, купатило и ходник), без соседи, 10-ка изолација, Рехау дограма, подигнат о ниво од земја, високи тавани со каратаван и нов кров керамида

- октомври
  171кг или 11,5 вреќи, 2.394 ден.

- ноември
  390кг или 26 вреќи, 4.680 ден.

- декември
  615кг или 41 вреќа, 6.970 ден.

- јануари
  898кг или 60 вреќи, 10.425 ден.

- февруари
  500кг или 34 вреќи, 7.000 ден.

- март
  210кг или 14 вреќи, 2.912 ден.

вкупно 2.784кг или 186,5 вреќи, 34.381 ден.

2017-2018 потрошивме 31.000ден. за пелети

Нема попрецизен и подетален аналитичар на трошоци на цел форум, а можда и пошироко. Свака част.
далеку од прецизно е ова... еден куп податоци треба за да се собере есе на една линија околу потрошувачка... за почеток, еден од нај битните податоци го нема, а тоа е временскиот интервал на греење во текот на денот...  на сите вака им излгеда фантастично, се додека не сватат дека овие податоци се за греење во период од не повеќе од 8 саати дневно, што е точно на половина од она што топлификација го нуди, односно точно 1/3 од она што јас го сметам за греење...

значи... поентата ми е дека за сопствено греење се пресметува на база на потрошен енергенс на работен саат, а пак за да се стигне до тој податок, бајаги други пресметки има, одколку број на вреќи пелет во еден месец... ;) но нај битните е: пресметка на загуби на котел (загревање и постигнување раб. температура)... стартна температура на просторија (тука игра муабетот за работни саати во текот на денот), време потребно за искористување на дадената енергија (повторно работни саати но и изолација), степен на губитоци (изолација и надворешна температура), степен на искористливост на енергенс, квалитет на енергенс, и секако една од по битните податоци и состојби е ПОСАКУВАНА СОБНА ТЕМПЕРАТУРА... јас со мојата работа увидов и затекнав луќе што над 18 степени се осеќаат како у пекол да се, ама и луќе што на 28 степени се смрзнуваат и ладно им е... сето ова се сумира на една линија и се добива потрошувачка на енергенс на еден работен саат, па тој податок ВАЖИ ЗА ТОЈ ОБЈЕКТ и за ниеден друг... затоа и има варијации на потрошувачка од куќа до куќа, па таман и да се идентично изградени и двете... ете, најтазе пример со податоци, ми е од 3 ИДЕНТИЧНИ куќи, во еден двор, во Скопје, поточно Батинци. им наместив подно греење, идентично на сите 3... куќите не се лепенка, туку се засебни, оддалечени по 10 метри една од друга. да збориме во поени... едниот троши 10 поени на саат, другиот 12, третиот 20... затоа што, првиот и вториот греат исто (22,5 степени собна температура, 24/7), со иста температура, но на едниот од нив, куќата му е задскриена од друга комшиска куќа, па многу послабо го фаќа сонце и дневна светлина, автоматски троши 20% повеќе енергија, а третиот грее со 24 степени собна температура... ;)
ете.. исто е, ама не е... меѓу првиот и третиот има скоро ДВОЈНА разлика во потрошувачка... затоа реперот кажан со сантиметри стиропор од надвор, квадрати и видина, не значи ама баш ништо... ;)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7044
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3752 на: 06 Февруари 2019, 23:47:20 pm »
Тоа вреќите, просек грејна сезона или како?Колку набавувате за грејна сезона и колку сте потрошиле?

Или ако ви е прва сезона колку е потрошено досега?

2016-2017
Kуќа од 96 м2 (денвна со 2 парна, терпезарија со парно и печка, кујна, 3 спални од кои една само се догреваше, купатило и ходник), без соседи, 10-ка изолација, Рехау дограма, подигнат о ниво од земја, високи тавани со каратаван и нов кров керамида

- октомври
  171кг или 11,5 вреќи, 2.394 ден.

- ноември
  390кг или 26 вреќи, 4.680 ден.

- декември
  615кг или 41 вреќа, 6.970 ден.

- јануари
  898кг или 60 вреќи, 10.425 ден.

- февруари
  500кг или 34 вреќи, 7.000 ден.

- март
  210кг или 14 вреќи, 2.912 ден.

вкупно 2.784кг или 186,5 вреќи, 34.381 ден.

2017-2018 потрошивме 31.000ден. за пелети

Нема попрецизен и подетален аналитичар на трошоци на цел форум, а можда и пошироко. Свака част.
далеку од прецизно е ова... еден куп податоци треба за да се собере есе на една линија околу потрошувачка... за почеток, еден од нај битните податоци го нема, а тоа е временскиот интервал на греење во текот на денот...  на сите вака им излгеда фантастично, се додека не сватат дека овие податоци се за греење во период од не повеќе од 8 саати дневно, што е точно на половина од она што топлификација го нуди, односно точно 1/3 од она што јас го сметам за греење...

значи... поентата ми е дека за сопствено греење се пресметува на база на потрошен енергенс на работен саат, а пак за да се стигне до тој податок, бајаги други пресметки има, одколку број на вреќи пелет во еден месец... ;) но нај битните е: пресметка на загуби на котел (загревање и постигнување раб. температура)... стартна температура на просторија (тука игра муабетот за работни саати во текот на денот), време потребно за искористување на дадената енергија (повторно работни саати но и изолација), степен на губитоци (изолација и надворешна температура), степен на искористливост на енергенс, квалитет на енергенс, и секако една од по битните податоци и состојби е ПОСАКУВАНА СОБНА ТЕМПЕРАТУРА... јас со мојата работа увидов и затекнав луќе што над 18 степени се осеќаат како у пекол да се, ама и луќе што на 28 степени се смрзнуваат и ладно им е... сето ова се сумира на една линија и се добива потрошувачка на енергенс на еден работен саат, па тој податок ВАЖИ ЗА ТОЈ ОБЈЕКТ и за ниеден друг... затоа и има варијации на потрошувачка од куќа до куќа, па таман и да се идентично изградени и двете... ете, најтазе пример со податоци, ми е од 3 ИДЕНТИЧНИ куќи, во еден двор, во Скопје, поточно Батинци. им наместив подно греење, идентично на сите 3... куќите не се лепенка, туку се засебни, оддалечени по 10 метри една од друга. да збориме во поени... едниот троши 10 поени на саат, другиот 12, третиот 20... затоа што, првиот и вториот греат исто (22,5 степени собна температура, 24/7), со иста температура, но на едниот од нив, куќата му е задскриена од друга комшиска куќа, па многу послабо го фаќа сонце и дневна светлина, автоматски троши 20% повеќе енергија, а третиот грее со 24 степени собна температура... ;)
ете.. исто е, ама не е... меѓу првиот и третиот има скоро ДВОЈНА разлика во потрошувачка... затоа реперот кажан со сантиметри стиропор од надвор, квадрати и видина, не значи ама баш ништо... ;)
Колку KWh имаш потрошено во Декември  за греење?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3753 на: 07 Февруари 2019, 00:02:32 am »
Јас имам 2805 за декември или 1000 повеќе од Ван кој има вкупно 1800 за речиси 4 месеци ;D

Заборавив да извадам 600 за да останат 2200 за греење :)
« Последно менување: 07 Февруари 2019, 00:24:51 am Mikius »

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5274
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3754 на: 07 Февруари 2019, 01:55:14 am »
Toa e за 24/7 греење. Климите ми се пуштени во Октомври, се исклучуваат некаде во Април. Температура наместена на 24с а реално мерлива на 22-23с (сензорот заедно со клима уредот е на повисоко, а таму е потопло). И да, имам вложено во добра изолација... Сега само ја отплаќам преку заштедите. За 7-8 или можеби 10 години отприлика, здравје, ќе почнам да одам во ќар.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10932
  • 430i
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3755 на: 07 Февруари 2019, 08:38:08 am »
Тоа вреќите, просек грејна сезона или како?Колку набавувате за грејна сезона и колку сте потрошиле?

Или ако ви е прва сезона колку е потрошено досега?

2016-2017
Kуќа од 96 м2 (денвна со 2 парна, терпезарија со парно и печка, кујна, 3 спални од кои една само се догреваше, купатило и ходник), без соседи, 10-ка изолација, Рехау дограма, подигнат о ниво од земја, високи тавани со каратаван и нов кров керамида

- октомври
  171кг или 11,5 вреќи, 2.394 ден.

- ноември
  390кг или 26 вреќи, 4.680 ден.

- декември
  615кг или 41 вреќа, 6.970 ден.

- јануари
  898кг или 60 вреќи, 10.425 ден.

- февруари
  500кг или 34 вреќи, 7.000 ден.

- март
  210кг или 14 вреќи, 2.912 ден.

вкупно 2.784кг или 186,5 вреќи, 34.381 ден.

2017-2018 потрошивме 31.000ден. за пелети

Нема попрецизен и подетален аналитичар на трошоци на цел форум, а можда и пошироко. Свака част.
далеку од прецизно е ова... еден куп податоци треба за да се собере есе на една линија околу потрошувачка... за почеток, еден од нај битните податоци го нема, а тоа е временскиот интервал на греење во текот на денот...  на сите вака им излгеда фантастично, се додека не сватат дека овие податоци се за греење во период од не повеќе од 8 саати дневно, што е точно на половина од она што топлификација го нуди, односно точно 1/3 од она што јас го сметам за греење...

значи... поентата ми е дека за сопствено греење се пресметува на база на потрошен енергенс на работен саат, а пак за да се стигне до тој податок, бајаги други пресметки има, одколку број на вреќи пелет во еден месец... ;) но нај битните е: пресметка на загуби на котел (загревање и постигнување раб. температура)... стартна температура на просторија (тука игра муабетот за работни саати во текот на денот), време потребно за искористување на дадената енергија (повторно работни саати но и изолација), степен на губитоци (изолација и надворешна температура), степен на искористливост на енергенс, квалитет на енергенс, и секако една од по битните податоци и состојби е ПОСАКУВАНА СОБНА ТЕМПЕРАТУРА... јас со мојата работа увидов и затекнав луќе што над 18 степени се осеќаат како у пекол да се, ама и луќе што на 28 степени се смрзнуваат и ладно им е... сето ова се сумира на една линија и се добива потрошувачка на енергенс на еден работен саат, па тој податок ВАЖИ ЗА ТОЈ ОБЈЕКТ и за ниеден друг... затоа и има варијации на потрошувачка од куќа до куќа, па таман и да се идентично изградени и двете... ете, најтазе пример со податоци, ми е од 3 ИДЕНТИЧНИ куќи, во еден двор, во Скопје, поточно Батинци. им наместив подно греење, идентично на сите 3... куќите не се лепенка, туку се засебни, оддалечени по 10 метри една од друга. да збориме во поени... едниот троши 10 поени на саат, другиот 12, третиот 20... затоа што, првиот и вториот греат исто (22,5 степени собна температура, 24/7), со иста температура, но на едниот од нив, куќата му е задскриена од друга комшиска куќа, па многу послабо го фаќа сонце и дневна светлина, автоматски троши 20% повеќе енергија, а третиот грее со 24 степени собна температура... ;)
ете.. исто е, ама не е... меѓу првиот и третиот има скоро ДВОЈНА разлика во потрошувачка... затоа реперот кажан со сантиметри стиропор од надвор, квадрати и видина, не значи ама баш ништо... ;)














*куќата беше греена за кога ќе станеме да ни биде топло и кога сме дома да ни биде топло

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20614
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3756 на: 07 Февруари 2019, 08:52:06 am »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3757 на: 07 Февруари 2019, 09:11:45 am »
Па па па па ....

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5274
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3758 на: 07 Февруари 2019, 09:48:51 am »
@marjanot браво за педантноста во евиденцијата. Би било многу интересно ако ги имаш можеби следено варијациите на температурата во просториите?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29567
    • CARclub.mk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3759 на: 07 Февруари 2019, 09:51:25 am »
For the sake of дискусија, има некој есап некаде колку е емисијата на PM 2.5 и PM 10 на пелети, во однос на дрво, нафта и (здравје боже, ќе биде и тоа ваљда еден ден) гас?

Јас некако тотално го имам отпишано греењето на пелети, не ради загадување, туку ради малтретирањето. Тегни вреќи, турај пелети, заебавај се... Некако (субјективно) тоа ми е премногу дриблање.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3760 на: 07 Февруари 2019, 09:51:39 am »
Јас се имам обидено со тајмер да регулирам и резултатот беше поразувачки.

Во кратки црти на крај се сведе на иста потрошувачка и послаб комодитет.

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 615
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3761 на: 07 Февруари 2019, 09:52:33 am »
So cel pamet?
Sekoj den da treba da se zamaram so vakvo nesto  :-X

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43617
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10932
  • 430i
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3763 на: 07 Февруари 2019, 10:02:37 am »
@marjanot браво за педантноста во евиденцијата. Би било многу интересно ако ги имаш можеби следено варијациите на температурата во просториите?

дневна/терпезарија/кујна/купатило/детска 21-22, спална 20, немам заведено во ексел, ама тоа беше зададена температура

So cel pamet?
Sekoj den da treba da se zamaram so vakvo nesto  :-X

со пола не е
нема некое посебно замарање

за мене беше нешто ново и ме интересираше за во иднина, за планирање
следната година немам евиденција, сетирав режим и само знам колку вкупно колку ме чинеле пелетите

ама еве некој можеби ќе разислува во таа насока на греење со пелети па отприлика да знае кои ќе му бидат трошоците

Купи си 2 инвертори, ќе уштедиш на време потрошено за евиденција ;D Time is money! ;D ;D ;D

да бе, и алишта ќе сушам на жица пред инвертор  :P

на струја сум сега
топ
раат
ноември сетиран режим
сите соби топли
сметка смешна
инвертер не ми се ни исплати

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8629
  • Пичлеме
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3764 на: 07 Февруари 2019, 10:56:50 am »
^ Една молба имам до тебе. Дали ќе ти биди проблем малку поопширно да ми подобјасниш околу тој тип на загревање, то ест ако се работи за загревање со сопствено парно на струја. За ефикасноста околу загревањето сум сигурен дека е на највисоко ниво, конкретно ме интересира околу сметките на струја. Се шират муабети како биле прилично високи сметките. Јас имам само еден пример за 12KW парно кое грее стан од педесетина квадрати (мал) и цените беа далеку пониски од она што сум го слушнал/прочитал.
Од прва рака, ако не ти е проблем да ме запознаеш со ситуацијата кај тебе ќе бидам многу благодарен (доколку се работи за таков вид на парно, а не панелки и други грејни тела) :)