Гласање

Choose your destiny!

Бензин
239 (58.3%)
Дизел
171 (41.7%)

Вкупно гласови: 410

Автор Тема: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња  (Прочитано 1831569 пати)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6015 на: 10 Април 2013, 13:10:29 pm »
@Deni
Потрошњата е таа, нема да се противам... Тука ниеден бензинец нема да има солиден приговор, па макар и плин да се спомне.

Пак е поскап, и за помалку пари повеќе е возиш.

А тоа декасезапалила до одржувањето е не е до бензинец што е колата.
Од таа шо се запали немаше поодржувана кола(имаше околу 130Ккм,неувезувана од прв газда со сервисна книшка со сите нишани,се запали од плинот).



Што плин имаше, плочка?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6016 на: 10 Април 2013, 13:16:28 pm »
Потрошњата е таа, нема да се противам... Тука ниеден бензинец нема да има солиден приговор, па макар и плин да се спомне.
Поготово во 8ма брзина на автопат и 5 дали троши.
:)
Него:
Рецимо бензинец во новата 911 што е во Порше исто тазе искуство, со боксер кој врти како чигра, нема 1 могуча вибрација (боксер) на било кој обртај, дига 2000-8000рпм побрзо од движењето на стрелката на обртомерот, кој има соодветна сила по коњ за колата, не троши премногу за тоа што го нуди, удобно возило кое е одличен крузер, место за багаж... Тоа е бензинец.

И пред се влече. Или бутка, како сакаш на 4 има погон.

Тоа е бенинец кој вреди да се спомне.

Е сеа, во тој влези. Седни. Заврти ако имаш можност едно 200км. (немора баш во тој, ама соодветен) Па да видиме дали 1.4 влече после.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6017 на: 10 Април 2013, 13:18:57 pm »
Не беше со дизни,изгледа плочка,појма немам.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6018 на: 10 Април 2013, 13:19:09 pm »
И двајцата викате дека се исклучоци тие што викаат „ме боли к*р колку бензин троши колата“.
Тоа е НЗС од нашите тврдења.
Спортекс вика дека се мнозинство тие што викаат „ме боли к*р“, а ставаат плин, а јас велам дека тие се малцинство, а дека повеќето и те` како мислат на својата потрошувачка, па возат плин.

Исклучок за мене е Куоре со коцката ! Се разбираме сега мислам ?
Секако! Тој е прав пример на петролхед, кој треба да служи како опис во учебник :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6019 на: 10 Април 2013, 13:19:51 pm »
Свашта...

Што све не се изнареди (пак), за да се дојде до општиот заклучок дека дизелот помалце троши.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6020 на: 10 Април 2013, 13:22:09 pm »
@Deni

Уф, нормално! Сум влегол у доста брзи коли и искрено несакам да влагам додека немам една таква, после кога влагам во мојата ми се праи лош филм. Ама еден ден (е тука лежи муабетот) ќе имам таков бензинец како поршов што го споменуваш.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6021 на: 10 Април 2013, 13:23:58 pm »
Кога ќе се возиш во спејс шатл, нема да сакаш до припариш со кола, а камо ли V8 некој ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6022 на: 10 Април 2013, 13:24:05 pm »
@Deni

Уф, нормално! Сум влегол у доста брзи коли и искрено несакам да влагам додека немам една таква, после кога влагам во мојата ми се праи лош филм. Ама еден ден (е тука лежи муабетот) ќе имам таков бензинец како поршов што го споменуваш.
Наполно те разбирам, и сигурен сум дека заедно ќе ги носиме на редовен сервис за 10-20 години.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6023 на: 10 Април 2013, 13:25:18 pm »
^
^

;D ;D ;D ;D

Двата поста се на место

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6024 на: 10 Април 2013, 13:27:24 pm »
@Deni, се надевам никад нема да напраат глупост и да им текне во 911 да стават дизел мотор.

И да, некогаш е добро за егото да ја имаш „бедната изведба“ на спортските тркачи, и да си замислуваш дека возиш брзо со висок број вртежи. Feels good. Како што дизелашите се осеќаат добро кога ќе погледнат во економетарот (бугарометарот?) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6025 на: 10 Април 2013, 13:36:24 pm »
@Deni, се надевам никад нема да напраат глупост и да им текне во 911 да стават дизел мотор.

И да, некогаш е добро за егото да ја имаш „бедната изведба“ на спортските тркачи, и да си замислуваш дека возиш брзо со висок број вртежи. Feels good. Како што дизелашите се осеќаат добро кога ќе погледнат во економетарот (бугарометарот?) :)
A тек да стават боксер дизел, гарантирам дека да не ти кажат нема да приметиш. Таман на обртомерот да ти покажува х2 од реалните вртежи. Баш ме занима дали некој ќе забележи! :)

Само да не направат глупост да стават мотор под 250кс во 911.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6026 на: 10 Април 2013, 13:40:57 pm »

Треба да споредиме бензинец од - рецимо - 15 бона со дизелаш од 15 бона


Ајде: Сеат Леон 1.4 TSI 122 hp = 19590eur
        Сеат Леон 1.6 TDi 105 hp = 19790eur

Aj 200eur ќе симнеме во салон за да бидат иста цена.


Бензин зима оној кој је може да си приушти дизел ИЛИ оној кој не е доволно информиран и пати од некој предрасуди од минатото. Нема трето (ако не се тркаш, ако се тркаш има трето)


Се надевам расонет си.

Едит:

Или: Сеат Леон 1.4 TSI 140 hp = 20390eur
       Сеат Леон 2.0 TDi 150 hp = 22490eur

Ајде 10коња ќе му простиме на бензинецот.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Значи перформансите се тука ^^^^^^^^^^^^^^

Не троши исто ниту помалку. Ама разликата веќе не е во 5 литри туку во 2.

Не е веќе ни толку, а за одбраната кола каде што правев споредба матаматиката вели или ќе платиш однапред 25000 км (бензински)  или ќе ти требаат 4,33 години да изедначиш ако правиш20 kkm/god или 86700km.


Разликата во иницијалната цена за 20kkm/год  се јаде вака ^^^^^^^^^^

Ако се најде некој и одржувањето редовно да го удри во есапот, ќе да е тука некаде околу 5 години дур дапочне дизелот да си го врати потрошеното.

@Prcot - Колку од твоите коли што си ги возел си ги купил од пари сам што си ги заработил? И мене некој кога ми ги купуваше колите само бензин во есапот ми беше (аа сега и паркинг го сје*а муабетот). Ниту зимска гума, ниту синтетичко уље, ниту поравки на дизни и пумпи. Јас си ја возев од џепарц и си ја перев пред двор на улица. Сега критериумите се други. Ако земам кредит поголем за 2к еур уште малеце повеќе ќе го затепам есапот.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6027 на: 10 Април 2013, 13:49:16 pm »
Не ми се верува дека уште ви работат типките на тастатурата ... го отупевте ;D ;D ;D  возете си што ви е кеиф (или мислите дека ви е).

;D ;D ;D


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6028 на: 10 Април 2013, 13:50:59 pm »
Мене ми е ќеф 911.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #6029 на: 10 Април 2013, 13:51:11 pm »
@bramovsk, Јас друже не сум возел ништо друго освен Меганот, а ни тој не сум го купил со мој заработени пари и е купен на кредит а сум платил со тоа што 6 години живеевме со една плата заради колата која моментално не вреди ни 7.000 евра.
Последниве година ипол се дојде до некоја пара (не навлагам како што) и бев на самиот раб да купам Меган Ф1. Се разбира не беа мои лични пари туку беа заеднички кои ги заработивме ЗАЕДНО се мојата фамилија со компетно посветување на еден фамилијарен бизнис. Но разумот го победи срцето, размислив и сватив дека тој Меган тогаш и сеуште ми е преголем залак за мене.
« Последно менување: 10 Април 2013, 14:04:02 pm Prcot »