Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 439331 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Одг:
« Одговори #795 на: 15 Август 2015, 08:44:35 am »
Me interesira dali nekoj znae odprilika cena iki ima menjano chauri za vw vozilo, potocno se raboti za vw touran 2005 godina. Mene mi kazaa cena vo ovlasten, pa me interesira vase iskustvo ako ne so ovaa kola so nekoja slicen model od vw grupacijata
Jas menuvav chauri na Poloto pred dve godini vo Porsche na levata strana, mi stoi vo memorija nekoja cifra od 4600 denari.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг:
« Одговори #796 на: 15 Август 2015, 12:08:05 pm »
Abe ostavete fakturite i cenite na Porsche, kazete kako vi se dopadna curata na fakturno sto gi pravi fakturite, mene mnogu mi se dopadna, mnogu ljubezna ama i top cura:-) :-) :-P

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #797 на: 15 Август 2015, 12:55:50 pm »
Abe ostavete fakturite i cenite na Porsche, kazete kako vi se dopadna curata na fakturno sto gi pravi fakturite, mene mnogu mi se dopadna, mnogu ljubezna ama i top cura:-) :-) :-P
Па ако треба и 20% нек` ја качат цената на сервисот, пак вреди да се иде а? ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг:
« Одговори #798 на: 15 Август 2015, 13:21:45 pm »
Dobra... Dobra... Privremeno e tamu inaku pozadi vo kancelariite raboti. :-) :-)

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #799 на: 15 Август 2015, 13:32:22 pm »
Има уште една што работи таму, седеше завчера од десно кога се влегува внатре. Плавуша, многу симпатична или како што викаат Б'лгарите "качествена".  :-*
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #800 на: 15 Август 2015, 13:33:25 pm »
Еве како изгледа на дизел (исто вчера правен сервис, на 2.0tdi golf VI), со масло од буре:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Додади уште 1200 (1000+ддв) за филтерот за воздух (кој беше сменет претходно, поради промена на кутијата за воздух), и ќе дојдеш до сумата на комплетен сервис на дизел.
Верувам доколу е користено масло спакувано во шишиња наместо на ангро, ќе биде уште 1000-че повеќе.
Препораката на Порше е сервис да се прави на 10.000км или 12месеци на дизелите (како што се прави и на овој дизел од примеров), па испаѓа поприлично поскапо, со оглед на тоа дека на бензинците е барем 20.000 и 2 години.

Чекам да ми стигне мене факурата, ама јес, скупичко, со тоа што јас овој пат немам филтер за гориво во распоред.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #801 на: 15 Август 2015, 13:52:28 pm »
Еве како изгледа на дизел (исто вчера правен сервис, на 2.0tdi golf VI), со масло од буре:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Додади уште 1200 (1000+ддв) за филтерот за воздух (кој беше сменет претходно, поради промена на кутијата за воздух), и ќе дојдеш до сумата на комплетен сервис на дизел.
Верувам доколу е користено масло спакувано во шишиња наместо на ангро, ќе биде уште 1000-че повеќе.
Препораката на Порше е сервис да се прави на 10.000км или 12месеци на дизелите (како што се прави и на овој дизел од примеров), па испаѓа поприлично поскапо, со оглед на тоа дека на бензинците е барем 20.000 и 2 години.
Од кај па ова?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #802 на: 15 Август 2015, 14:04:30 pm »
Не е така?! Озбилно прашувам, очекувам да е така, пошто кај другиве производители (околу) дупло е разликата во сервисните интервали. Јас имам 35.000км или 2 години сервисен интервал за мојот бензинец. За 166 20.000км, како и за Стилото.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #803 на: 15 Август 2015, 14:11:01 pm »
15.000 е нормален сервис, 30.000 е со лонг лајф компоненти.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #804 на: 15 Август 2015, 14:45:27 pm »
Вчера го носев Голфот на прв редовен сервис во Порше. На мое барање бев присутен за време на сервисот. Иако имав закажан термин во 10:00 ч сервисот почна со задоцнување поради редуцираност на персоналот во 13:45 и траеше околу еден час. Многу несериозно за овластен сервис од нивен ранг особено за клиент кој доаѓа од друг град.

Променија масло во моторот (4 литри по фактура иначе собра нешто повеќе, околу 4 литри и 200 мл.)
Филтер за воздух и
Филтер за полен.

Се вкупно 8990 ден.

Инаку ме прашаа дали си ги сакам старите филтри или да ги фрлат. Тие 200мл масло за моторот не ги ставија во фактура. Им напоменав дека сакам масло од тубички а не од буре и така и направија. Истото беше пред мене отворено.

Customer Service на нивоу, љубезен персонал особено дечкото што го вршеше сервисот (Дејан) кој воопшто не му беше проблем да ми одговори на прашањата кои ги имав.

Еве ја фактурата. Се работи за Голф 7 1.2 ТСИ 86 коња, мотор 63 киловата, произведен Декември 2013.

http://i.imgur.com/HZhtUVm.jpg[/img]]

Едит: Заборавив да ставам и Филтер за масло.

Аман бе што масло ти ставија?


Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг:
« Одговори #805 на: 15 Август 2015, 16:31:52 pm »
Најинтересно е што 1.2 тси собрал 4,2 литри уље, на марјанот 1.4тси 4 литри а 2.0тди 4.4 литри. Некој е излажан тука а се си мислам другарот со 1.2

Отсутен Lazarus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
  • drive it like you stole it!
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #806 на: 15 Август 2015, 19:20:22 pm »
Не е излажан, толку си собира моторот.
https://www.motul.com/us/en-US/products/recommendation кофигурирај за да видиш.
Него уљето огин скапо.

Отсутен MartinK_2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
  • Сите реки водат накај море,сите улици кон дома...
Вчера го носев Голфот на прв редовен сервис во Порше. На мое барање бев присутен за време на сервисот. Иако имав закажан термин во 10:00 ч сервисот почна со задоцнување поради редуцираност на персоналот во 13:45 и траеше околу еден час. Многу несериозно за овластен сервис од нивен ранг особено за клиент кој доаѓа од друг град.

Променија масло во моторот (4 литри по фактура иначе собра нешто повеќе, околу 4 литри и 200 мл.)
Филтер за воздух и
Филтер за полен.

Се вкупно 8990 ден.

Инаку ме прашаа дали си ги сакам старите филтри или да ги фрлат. Тие 200мл масло за моторот не ги ставија во фактура. Им напоменав дека сакам масло од тубички а не од буре и така и направија. Истото беше пред мене отворено.

Customer Service на нивоу, љубезен персонал особено дечкото што го вршеше сервисот (Дејан) кој воопшто не му беше проблем да ми одговори на прашањата кои ги имав.

Еве ја фактурата. Се работи за Голф 7 1.2 ТСИ 86 коња, мотор 63 киловата, произведен Декември 2013.

http://i.imgur.com/HZhtUVm.jpg[/img]]

Едит: Заборавив да ставам и Филтер за масло.
И да кажеш дека беше со мене...;)

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #808 на: 16 Август 2015, 01:26:52 am »
Да, бев со почетникот  ;D горе и пред нас го ставија уљето, толку собра, немаше превари. Е сега, да е скапо скапо е ама тоа му е, додека е колата под гаранција друго чаре нема.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #809 на: 16 Август 2015, 01:40:04 am »
поскапо ти е зашто си барал од флаши да тураат а не од буре.. тука ти изело околу 1000 денари можда и јаче +ддв...  ;)

Најинтересно е што 1.2 тси собрал 4,2 литри уље, на марјанот 1.4тси 4 литри а 2.0тди 4.4 литри. Некој е излажан тука а се си мислам другарот со 1.2
зависно од картерота, конструкцијата на моторот и пред се ПОСТАВЕНОСТА односно аголот на истиот... кај мене со 2.5 мотор собира скоро 7 литри, т.е. 6,8 со се филтер... мене кој ме излажал? јас сам себе изгледа... :)

многу често луѓе ја грешат работата, кога ке речат дека тој и тој мотор е ист, во 2 различни коли, а различна спецификација за масло имаат.. е па имаат, затоа што само за 10 степени да е по навален едниот од другиот, на понавалениот ке треба пола литро можда и јаче, да се тура повеќе масло..
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време