Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2963153 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Што тебе ти пречи додека чекаш на црвено ако пројде некое моторче до тебе? Освен секако што ствара некаква фрустрација дека он се движи, ти чекаш.

Ova znaes deka e strogo kaznivo na zapad taka? motor ti zima i ne te jebe koj si i od kaj si... inaku nema frustracii dodeka ne ti pomine so racka po dvete vrati ili ti skrsi retrovizor...

Мислам дека и кај нас е казниво, само не стигнале да казнуваат за тоа.
Мене ме нервираат кога поминуваат од десна страна. Понекогаш нема доволно место, па ќе земе со десна нога да се гура на тротоар ко тротинет.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
абе во законот вели дека несмееш тоа да го правиш. не смееш да се пикаш. ама исто така во законот вели дека моторчето треба да се движи по крајната десна линија-ивица од коловозот и исто така ама баш ништо не вели ако по крајната десна ивица од коловозот ги поминеш сите возила кои чекаат на семафор. па сега ти види на што алудираме цело време.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
iskreno ne mi smeta da vozam pozadi motorce iako vozi vo sredna lenta no toa da se dvizi barem so 50-tina km/h, za krajna lenta ne bi rekol deka se soglasuvam, jas taka vozev i ke me soberese 2 pati avtobus i 10-tina pati kola potoa izvadiv granicnici i cepav 50- 80 niz grad, se pikam samo koga na semaforot stoi dolgo crveno da receme 60-tina sekundi i ako ima mesto megu vozila...

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
aludirame na kultura koja retko koj ja poseduva

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Особено спајање жички... Моторче на пешачки што проаѓа „инкогнито“ као пешак, небаре никој нема да го примети...

И коа ќе ги видам на пешачка/велосипедска стаза...

Неизбежно ми иде ова да му напраам на некој таков кретен..



Али да, како и во секое друго можно поле, така и во ова, има сериозен недостаток на култура и осет за „општо добро“.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Во законот исто така вели дека несмееш да им свириш на тие пред тебе за да се тргнат па сами викате дека тоа го правите, иако со тоа свесно намалуваш безбедност на тој со моторот. Јас возам 150 кубика веспа и во 90% од случаите си возам во средина на лентата заради тоа што така е по безбедно за мене. Ако сакаш да ме поминеш имаш уште една лента оди таму не ме замарај тоа е како кога си со кола да ти свирам да се качиш на тротоар за јас да поминам, глупост. Сите ги ругате моторчињата и слично за што не викам дека не сте делумно во право а заборавате да кажете дека никој не вози 60 во Скопје. Неможе да важат двојни стандарди. Онак, ти сакаш колата да ја паркираш на тротоар (кај трафиките таму) а ти смета некој ако отиде прв на семафор? (ова прво ми текна не дека баш за тоа се фатив кај сакаш паркирај :) ) . Кога сите ќе ги почитуваат правилата во сообраќај тогаш и јас нема да се пикам меѓу коли на семафор.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29525
    • CARclub.mk
Вчера вечер, еден мамлаз од кај мене од маало на кинески „чопер“ возеше 50 во левата лента на Партизанска. Очигледно нестабилен и без искуство, и без кацига. Ама фраер на мотор.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7040
Совршен кандидат за донатор на органи

;D ;D ;D

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Море како ми фали за низ лето  :(


Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Во законот исто така вели дека несмееш да им свириш на тие пред тебе за да се тргнат па сами викате дека тоа го правите, иако со тоа свесно намалуваш безбедност на тој со моторот. Јас возам 150 кубика веспа и во 90% од случаите си возам во средина на лентата заради тоа што така е по безбедно за мене. Ако сакаш да ме поминеш имаш уште една лента оди таму не ме замарај тоа е како кога си со кола да ти свирам да се качиш на тротоар за јас да поминам, глупост. Сите ги ругате моторчињата и слично за што не викам дека не сте делумно во право а заборавате да кажете дека никој не вози 60 во Скопје. Неможе да важат двојни стандарди. Онак, ти сакаш колата да ја паркираш на тротоар (кај трафиките таму) а ти смета некој ако отиде прв на семафор? (ова прво ми текна не дека баш за тоа се фатив кај сакаш паркирај :) ) . Кога сите ќе ги почитуваат правилата во сообраќај тогаш и јас нема да се пикам меѓу коли на семафор.

е ке ти вратам одма... се качувам и паркирам кај трафикте да, и се паркирам на место каде што имаше трафика и ја тргнаа, значи на нејзиниот постамент сум паркиран јас и уште 2-3-ца го правиме тоа... значи нит во возачка, нит во пешачка, нит во велосипедска зона не сум... а не сум ни на зелена површина, на никого не му пречам, не го блокирам и не сметам а не кршам ниеден закон. убаво сум го одмерил местото кај да се паркирам. бшка таму се паркирам 3-4 пати во месецот по 1-3 саати максимум... ако нема место таму, не ја оставам колата.. ке завртам цел круг па од задна страна во зонско ке се паркирам... и мене ме нервира паркирање на кола кај ке се стигне
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Што тебе ти пречи додека чекаш на црвено ако пројде некое моторче до тебе? Освен секако што ствара некаква фрустрација дека он се движи, ти чекаш.

Ova znaes deka e strogo kaznivo na zapad taka? motor ti zima i ne te jebe koj si i od kaj si... inaku nema frustracii dodeka ne ti pomine so racka po dvete vrati ili ti skrsi retrovizor...

Могуќе, во Грција е редовна практика пикањето, во Италија исто.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Онак,
Не ме сфаќај грешно, не ми беше намерата тебе да те напаѓам и слично, само сакав да кажам дека сите правиме по некој прекршок дали е тоа вртење полукружно возење над дозволено престројување на полна лента и тн. Ама затоа кога ќе се спомнат веспи и моторчиња тие се криви за се а другите се светци.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Абе муабетот е сите правиме прекршок некогаш, а со мотрче свесно цело време се пикаш лево десно...летно време у скопје коа ќе се спичат тоа кинезите низ град, ко комарци се у сообраќај..поготово браќата по 8 души коа че се натегнат на 50 цц моторче....

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Онак,
Не ме сфаќај грешно, не ми беше намерата тебе да те напаѓам и слично, само сакав да кажам дека сите правиме по некој прекршок дали е тоа вртење полукружно возење над дозволено престројување на полна лента и тн. Ама затоа кога ќе се спомнат веспи и моторчиња тие се криви за се а другите се светци.

бранко е крив  ;D ;D

да не те знаев ке се објаснував...  ;D  вака сега полесно е...  пошто и ти ме знаеш, ми дужиш пиво за извинување... ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611

Могуќе, во Грција е редовна практика пикањето, во Италија исто.

Бикоз оф дис:
... култура и осет за „општо добро“.

На времето на моторче кај нас, 15 пути ќе ме утепаа, прегазеа, набиеа у стуб у растојание од 600 метра. И тоа на нормално, културно возење од моја страна. У една дешавка (ако му текнуе на Класниот), нацистот од ЈСП му улета додека он беше на моторче, а ја возев со кола позади нив. Го притисна према тротоарот, здравје ќе му земеше за малце... Нормално сочните вербални испади насочени кон женските членови на неговата фамилија, не стивнаа извесен период.

Од друга страна пак, у Грција, поточно Крф, на тоа кривинчињата и тесните патчиња, у ниеден момент колите позади мене не не’ доведоа мене и сегашната ми невеста (на Suzuki Katana :)), или било кој учесник во сообраќајот во опасност. Кога ќе се најдеше некој „ослободител“ да свири, или да се занесуе, обично беше таленат со македонски таблици.

Нели, култура на ниво...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.