Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2963136 пати)

Отсутен velkov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 637

еве го моментот опишан од погоре... да возев побрзо ке го размачкав на асвалт... абе и јас возам и мотори и моторчиња, ама сеуште тврдам дека овој тип на превоз не е за во скопје... не е за оволку многу динамичен град. скопје е нај динамичниот и нај брзиот град од цела македонија... инормално е да е таков. поради тоа не сме ние за ваков превоз...

да не тупам, човеков беше изодран целиот по нозе по раце и рамото... не носеше кацига ама среќа не тресна со глава... малку шокиран, малку исплашен зема и си го оттурка моторчето на некаде.. не ми дозволи да му помогнам да го однесам до дома... нема везе...



овде па си имал колку толку време за реакција

на мајка ми на 1,5 метара пред 101цот падна дете со велосипед дали закачи со кормилото во ретровизор на паркирана кола поима немам како важно се патосира на 1,5 метар со главата пред тркалото среќа мајка ми инстиктивно мотање у десно и директно на тротоарот од стра едвај ја освестив да застане после 10 метари возење по тротар и да се сврти назат да виде дека не го прегазила детето после таа случка ретко седнува да вози освен ако не е ептен морално

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Моторчиња генреално не ми пречат, ајде нека се бутаат меѓу коли, ама нека го праат тоа внимателно. Али, страшно ме нервира моментот, коа сум прв на семафор, застанува десно пред мене, ама некако на косо и коа трга моторот му забегуе у лево. Ова мал милион пати ми се има десено и ми идело да ги треснам од земја. На кривината со семафори после скопјанка према тобако 2(знаете за што зборам, кај што еден куп тркачи им ебаа матер на колите) си возам 70ина км на час у крајната лента и еден типац со моторче му текна у сред кривина дека сака да ги сече лентите, од десна да почне да влага у лева лента кај мене, за малце не го срамнев тоа ѕидот од жардињерата во обид да го избегнам и да не го бутнам кретенот од мотор. И јас коњ, удри го нек си ебе мајката, ќе си го загрозев мојот живот летајќи преку бетонски жардињери ради некој глупак на мотор. Го стигнав на следните семафори и иако ми идеше да го акнам од земја, само така прибрано му се издрав нормален ли си што правиш, и дечкото ми се извини, а ми делуваша и на малку потресен, па си продужив. Значи, не ми пречи нивното присуство во сообраќајот, не ми пречи да си возат и бркаа работа, ама нека возат по внимателно и нека имаат поголема свест за сообраќајот.

Во врска со пешаците, почитувам пешачки премин, ама кај што не е обележано, пцујам и ги терам у три лепе, пошто како што мене закон ми налага да го пропуштам на пешачки, така и на пешакот законот му налага да не проаѓа на улица кај ќе му прдне и да ми ја загорзува безбедноста. Друго нешто што ме нервира, иако ги поштуем премините и застануем, ама не можам да разберам, кога некој ме гледа дека сум единствена кола и дека позади мене нема друга и ќе може комотно да помине од кога ќе причека 2 секунди за да поминам јас, не он мора мене да ме застане и јас да го чекам него 10 секунди, место он мене 2. Е тоа не го можам и ми е крајно идиотска ствар.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер










A цело време се паркира таму дечкото. :) :)

П.С. Не е погрешно паркиран, туку пајакот е повикан заради „дефект на возилото“. (односно кладба дали може пајак да го дигне)

Отсутен SimulatoR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 242
  • Let's see you? :)
    • https://www.facebook.com/SimulatoR.M3
Не ни за кладба туку хамерот има дефект незнам што точно но никако не смее д се вози
Try Not to become a Man of Success, but Rather
Try to become a Man of Value

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
А баш се мислев кај па таму крева пајак, начелно не чепкаат освен некој важен меч, што ти знам.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Вакво службено да имам како добро би било има на сред булевар да паркирам.
Шо ги еб*м. Нека го дигнат....

Отсутен DasAuto.

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4584
  • ~ Full of soul ~
Сељачишта....му ги закачиле канџине на хромирани бандажи поскапи од пајакот, затоа постои ова....ама на кој да му текни.
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Ne gledam deka go dignal paJakot :) oboj mi dojde ednas na povik na Vodno , ko vide bucovanski koli rece nemosm da gi digam kolive decko :D i zamina si kroce kroce...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Ако успееш да се престроиш и застанеш на семафор спреми се. Црвено, жолто и седумнаестата кола позади тебе свири, зошто он до сега да беше на твое место во Охрид ќе беше.

Ова со свирењево стварно е заникаде, не смееш да закасниш ни дел од секундата од кога се уклучило зелено.

Отсутен Nino-

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 453
  • Ultimate driving experience

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
абе нино... абе дај читај ги темиве бе... ај види неколку поста над твојот... цела дискусија има...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
онак немој не пробувај, знаеш јас еднаш пробав и на крај јас испаднав „будала“ :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Разбравте бе за Хамерот шо не можеше Пајак службата да го крени?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D