Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2959887 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Скокам затоа што моторџијата сам ја платил цената (и тоа на најужасен начин) и не повредил никој невин во сообраќај. Во 99.9% од незгодите е така.

За разлика од него,  велешанецот што прегази девојче (пијан и возејќи додека има забрана за возење), за 5 години ќе искочи од затвор и ќе си продолжи со животот.

https://a1on.mk/macedonia/pijaniot-vozach-koj-usmrti-dete-na-peshachki-vo-veles-kje-odlezhi-10-godini-pomalku-bil-mlad-i-nezhenet-odluchi-apelacija/

https://telma.com.mk/2023/09/01/pochina-17-godishnata-devojka-koja-preksinokja-beshe-udrena-od-vozach-koj-izbegal-i-ne-i-pruzhil-pomosh/

Еве и ова тазе, девојчето се симнало на автобуска да ја чека мајка и да ја земе со кола.. и толку. 

Дечкото што погина во скопје север на семафорот? Стоеше на пешачки остров, не беше ни на улица, погина поради судар на 2 коли од кои една на црвено.

И на сите вакви случаи со дивеење со коли и прелетувања на црвено загрозувајќи човечки животи, ти прозиваш моторџија што самиот себеси си наштетил плаќајќи со сопствениот живот на ужасен начин. Не бива...
Секое деликвентно однесување надвор од сопствен двор треба да се прозве, затоа што е ризик за јавноста. Тоа дека моторџијата не требало да го прозивам бидејќи не повредил никого не држи вода. Да дивеел дома во двор да, негов проблем и не би коментирал, ама тој излегол на јавен пат да вози 200, не заебавај. Не бива тоа така.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Тој со моторот тешко дека возел под 150 ,го гледав клипот глава да исечеш ќе да не е со мала брзина....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Пуштете линк од клипот

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
И на сите вакви случаи со дивеење со коли и прелетувања на црвено загрозувајќи човечки животи, ти прозиваш моторџија што самиот себеси си наштетил плаќајќи со сопствениот живот на ужасен начин. Не бива...

Е добро де, сите тие случаевие биле коментирани тука и осудени (иако имаше тука некои што го оправдуваа типот што претекна кола на црвено и сврте лево и ја предизвика сообраќајката), ама како што кажа Миленце, и моторџијава е за осуда, среќа немало кола некоја или можеби велосипедисти кои често возат натака. Мислам дека е јасно дека би било погубно и за нив не само за него. Не е на стаза, на јавен пат е каде има правила и прописи, нели ги прекршил и тоа бајаги, за осуда е значи. Штета е, сепак е човечки живот, сопруг, татко, млад дечко, ама баш па поради тоа требало и он малку поинаку да размислува.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Моторџијата што заврши обезглавен на Козјак, во сценарио каде што ќе преживееше или ќе повредеше некој невин, секако ќе завршеше по судови, ќе се извадеше со условна казна.

Во нашиот корумпиран систем и правосудсво, виновниците што завршуваат кобно заради сопствена вина едноставно ја добиваат правдата, која поинаку ќе биде заобиколена.

Типот што загина беше облечен во фул рејсинг опрема и возеше како скот на јавен пат каде што може да има велосипедисти, возило во спротивна лента и слично. Тоа што заврши фатално и притоа не загрози никој невин едноставно се вика карма.

Штета за семејството и за детето што го оставил да расте без родител.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3350
Моторџијата што загина возел со брзина од околу 150кмч. Инфо од другиот моторџија што се гледа дека го поминува на видеото. Небитно, штета за изгубен млад живот и оставено дете без татко, среќа што не настрадал никој друг поради непромислен потег на дечкото што загина.
Се надевам дека видеата од сообраќајката ќе ги видат што поголем број на моторџии и wannabe моторџии и ќе се чукнат по глава наредно седнување на мотор.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Кога се случило ова со моторџијава? Не прочитав никаде по порталиве. Може некаде да се најди линк од видеото, или пак да го прати некој?

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3350
Не сакаш обезглавено тело да гледаш...

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Пушти линк па кој сака нека отвори

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3350
Нема линк, а искрено немам намера upload да правам.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Кога се случило ова со моторџијава? Не прочитав никаде по порталиве. Може некаде да се најди линк од видеото, или пак да го прати некој?

Влегува типот во долга кривина на десно со кој знае колкава брзина. И набрзо станува јасно дека нема да ја фати кривината. Од десна лента, преминува бавно во лева лента, ја напушта левата лента и се забива во банкина која инстант го сопира, ваљда влегува под банкината пошто многу навален и го мелат столбовите на парчиња. Ете тоа се сличило, замисли си како би изгледало тоа.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
More ojte germanija tamo sredeno e. Ostajtene nas budalie rajaat . Sekojpat kje se najt nekoj so vrski i samo nie obicnive smrtnici kje go jadime stapot. Vaka to e, na rizik si ama ko bajagi ramnopraven si kolki tolku. Da stegnat kje ne sotrat.
P.s.
Tacno deka motordziote se po ne percepirani i po ne opasni, ami ete da bog da ne da da se lupnot vo tvoja lenta vo tebe, i nishto da ne ti e tuku taka kje ti bide ? Ja ne bi sakal. Osim ako singovedo bez oset pa da ti e seedno.
« Последно менување: 06 Септември 2023, 21:55:54 pm Bicikle »

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Не сакаш обезглавено тело да гледаш...

Ако го видат сите моторџии можи некои поинаку ќе гледаат на работите.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Imas dva slucaja po moe. Da zivejme site balansirano vo soglasnost so prirodata i zaenicata i drug slucaj da se koshkame edni so drugi i cela energija namesto na neshto po produktivno da e trosime e taka da se gi sledime zivotinskite instinkti da zivejme ko copor v'lci i da se izejme megjusebe. Nekoi raboti se kolektivna odgovornos jbg. Sekoj koj gresi gresi od ne znaenje, priroden instinkt e da se stremis kon podobro, ama sme dosta uspesni vo negovo potiskanje 😆

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Kaj nas so motorite e vaka poso skoro site vozaci na motori se samouki a veshtina treba mnogu pogolema odkolku za kola. Ova od licno iskustvo go kazuvam.
Prvo vo avto skola se uci samo kako da polozis vozacki a toa e poligon prava linija i cik cak. Gradska te butkaat za bezveza pravila koi nemaat logika.

Nitu se uci izbegnuvanje precki na pat, nitu pravilno sopiranje nitu nekoi specificni veshtini od koi vozenjeto ponkrivini e mnoogu bitna.

Za zal ima mnogu idioti na motor kako so ima vo kola koa ke dobijat nekoja samodoverba mislat deka se na isto nivo so Valentino rossi se dodeka ne izletaat negde.

Posebno so motor nad 500cc kade shto za nekolku sekundi si nad 100