Автор Тема: Најнесериозен и најш*пак дилер на автомобили и сервис во Македонија и пошироко?  (Прочитано 124886 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
ова за хјундаиво ми е многу чудно, пред недела дена бев на сервис за гетцот и ме кошташе 4950 со се филтри за ваздух и полен првиот сервис само уље(4литра шел) филтер за уље и работна рака ме кошташе не повеќе од 2500 денари.
Не е тоа многу за овластен сервис на дилерот. Рачунај уљето ти го есапат по 500 денари литар. Вториов пат и филтри по иљадарче со дополнителна работна рака за промена. Сметај дека наредните сервиси ќе ти бидат минимум по толку(5000), а ќе имаш повремено и еден или два поскапи сервиси каде мењаат и други работи. Штом ти помине гаранција, одма мењај сервис. Истата услуга и истите делови ќе те чинат напола.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Нее едните  на колата што биле (алумински) со се гуми  а и другите 4 гратис му ги дале  со се гуми биле
фактички му дале 2 сета бандаши со се 2 сета  гуми
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига

Рачунај уљето ти го есапат по 500 денари литар.


500 денари? Ти велам 980 денари кастрол обично масло ставаат на фактурата...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Нее едните  на колата што биле (алумински) со се гуми  а и другите 4 гратис му ги дале  со се гуми биле
фактички му дале 2 сета бандаши со се 2 сета  гуми

Значи како што реков...Кола без гуми и бандаши не можеш да купиш. Значи они не ти даваат 8 бандаши и 8 гуми, него ти даваат 4 бандаши и 4 гуми....Што е максимално спротивно од она што го кажуваат. Така да ... македонче...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Vo paketot sto go zemav imam i elektrika na zadni, i gratis bandazi i zimski i letni gumi, vkupno 9 trkala ubavi. Maglenki od koi pak edino sto mi pomognale e da me zastane cicko policaec...

Баш ме интересира како би изгледала колава без пакетот кој ти си го земал??? Веројатно без гуми и бандаши, или пак лошо те разбрав??? Значи во моментов имаш три пара гуми и бандаши??? Или па колата се продава без гуми и бандаши, а ти даваат летни и зимски и плус бндаши и за едните и за другите???
Каков моронски маркетинг, просто не ми се верува... :D
Не е маркетинг. Колата доаѓа со челични бандажи и летни гуми, а воедно и без електрика на прозори, и без магленки. Во гратис пакетот ставија +4 алуминиумски тркала и континентал зимски гуми, електрика позади и магленки. Вкупно 9 големи тркала ми дадоа, 4 алуминиумски со летни гуми, 4 челични со зимски и големо резервно. ;D

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Се на се излегува дека шуп*и има многу а сериозни многу малку или воопшто нема.
Кога ги слушам дилериве кога зборуваат за колите што ги продаваат ми се повеќе од смешни.
Како прво и најосновно, за да бидеш успешен во тоа што го работиш треба да веруваш во него. Во случајов ако продаваш некоја марка на возила треба да си длабоко убеден дека тоа што го продаваш е добро се разбира за цената што ја бараш. Ако не си ни самиот убеден, не знам како ќе ги убедиш потенцијалните купувачи во спротивното.
Не можам да сватам дилер кој продава на пример Опел а неговиот возен парк се состои од Фолцваген и Тојота...иако има супер услови за купување на кола од фирмата каде работи (предпоставувам дека е така).
Второ, како може јас обичем смртник, со просечни познавања од автомобилизмот да знам повеќе за некој возила од повеќето кои ги продаваат.
Па седни научи да му се невиди, има интернет денес, списанија, курци, палци колку сакаш. Ако веќе го работиш тоа барем не се срами пред купувачите...!
Општ заклучок мој е дека колите во МК сами се продаваат, то ест купувачите однапред сами се определуваат за одреден модел и марка според свое наоѓање а не поради тоа што продавачот успеал да го убеди дека за неговите пари го има најдоброто можно возило...!
« Последно менување: 25 Март 2011, 10:59:47 am Sportex »

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Се на се излегува дека шуп*и има многу а сериозни многу малку или воопшто нема.
Кога ги слушам дилериве кога зборуваат за колите што ги продаваат ми се повеќе од смешни.
Како прво и најосновно, за да бидеш успешен во тоа што го работиш треба да веруваш во него. Во случајов ако продаваш некоја марка на возила треба да си длабоко убеден дека тоа што го продаваш е добро се разбира за цената што ја бараш. Ако не си ни самиот убеден, не знам како ќе ги убедиш потенцијалните купувачи во спротивното.
Не можам да сватам дилер кој продава на пример Опел а неговиот возен парк се состои од Фолцваген и Тојота...иако има супер услови за купување на кола од фирмата каде работи (предпоставувам дека е така).
Второ, како може јас обичем смртник, со просечни познавања од автомобилизмот да знам повеќе за некој возила од повеќето кои ги продаваат.
Па седни научи да му се невиди, има интернет денес, списанија, курци, палци колку сакаш. Ако веќе го работиш тоа барем не се срами пред купувачите...!
Општ заклучок мој е дека колите во МК сами се продаваат, то ест купувачите однапред сами се определуваат за одреден модел и марка според свое наоѓање а не поради тоа што продавачот успеал да го убеди дека за неговите пари го има најдоброто можно возило...!
Tokmu taka mislam deka vo 90% slucaevi kupuvacite se veke opredeleni.
Na mojata test voznja jas zborev a tipot do mene samo potvrduvase.
Samo edno nemozev da svatev, koga rekov da si zemam 1.8 koj bese 2000evra poveke mi kaza abe ne ti treba i ova e dovolno...
Na lugevo stvarno izgleda ne im se zema pari.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Се на се излегува дека шуп*и има многу а сериозни многу малку или воопшто нема.
Кога ги слушам дилериве кога зборуваат за колите што ги продаваат ми се повеќе од смешни.
Како прво и најосновно, за да бидеш успешен во тоа што го работиш треба да веруваш во него. Во случајов ако продаваш некоја марка на возила треба да си длабоко убеден дека тоа што го продаваш е добро се разбира за цената што ја бараш. Ако не си ни самиот убеден, не знам како ќе ги убедиш потенцијалните купувачи во спротивното.
Не можам да сватам дилер кој продава на пример Опел а неговиот возен парк се состои од Фолцваген и Тојота...иако има супер услови за купување на кола од фирмата каде работи (предпоставувам дека е така).
Второ, како може јас обичем смртник, со просечни познавања од автомобилизмот да знам повеќе за некој возила од повеќето кои ги продаваат.
Па седни научи да му се невиди, има интернет денес, списанија, курци, палци колку сакаш. Ако веќе го работиш тоа барем не се срами пред купувачите...!
Општ заклучок мој е дека колите во МК сами се продаваат, то ест купувачите однапред сами се определуваат за одреден модел и марка според свое наоѓање а не поради тоа што продавачот успеал да го убеди дека за неговите пари го има најдоброто можно возило...!
Tokmu taka mislam deka vo 90% slucaevi kupuvacite se veke opredeleni.
Na mojata test voznja jas zborev a tipot do mene samo potvrduvase.
Samo edno nemozev da svatev, koga rekov da si zemam 1.8 koj bese 2000evra poveke mi kaza abe ne ti treba i ova e dovolno...
Na lugevo stvarno izgleda ne im se zema pari.

Абе ај тоа, мене ми дадоа да возам дизел (Тоа имаа како тест возило ам и јас се интересирав и прашував само за дизел, бензинец не спомнав ниту на шала) и кога прашав за услови и сакав договор да напраиме ми викаат... Бензинец ќе зимаш нели..??? :D
Разлика у цена беше 3.500 евра.
« Последно менување: 25 Март 2011, 16:37:01 pm Sportex »

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Мислам дека такви разлики во цена, во зависност бензин/дизел се веќе вештачки. Претеруваат.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Мислам дека такви разлики во цена, во зависност бензин/дизел се веќе вештачки. Претеруваат.

Заборавив да напомнам дека дизел нема Информ модел / барем кај нас. Почнува од Инвајт кој е поскап од Информ 1000 евра па така цената иде 3.500 евра место 2.500.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***

Рачунај уљето ти го есапат по 500 денари литар.


500 денари? Ти велам 980 денари кастрол обично масло ставаат на фактурата...

Добро бе другар, ти што не им кажеш??? какво уље ти ставаат... најскапиот шел е тој RS racing relly, како ли беше... 1000-1200 денари за литар, а и го нема секаде на лагер, и тоа уље и искључиво за трки...

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Кога го купував возилото, 90% бев однапред одлучен што да земам, односно дека ќе го земам тоа што го земав. Оставив тие 10% да видам конкуренција што ќе каже.
Значи барав конкуренција во турбо бензинец, пошто само тоа ми беше во игра и направив една мала обиколка кај тие што имаат во понуда. Конкуренцијата (на Леонот) беше Голф, Астра, Меган и Браво.

Отидов прво во Рено на Првомајска. ИМаше едне модел изложено и тој беше со 3 врати со спојлери, 18-ки...Првата помисла ми беше, нели треба да се изожи она што најдобро се продава, ама нејсе. Се вртиме со сопругата 10 минути околу колата, никој не доаѓа. Едно време една г-ѓа од позади еден стуб издаде глава и викна „Повелете“. Не’ интересира Меган 1.4Тце со 5 врати, велам јас. Она врати, има позади на плац, може да го видите, ќе дојдам за 5 минути. Се погледнавме со супругата и низ врата, ЧАО. Знам дека има салон и кај Зајчев рид, ама веќе го имав мислењето за вработените во Рено, така да не отидов таму.

Отидовме после во Порше Македонија. Застанавме до тоа што не интересира. Веднаш дојде едно кукле :) , дотерано, средено и се извини дека моментално одговорниот збори на телефон и веднаш ќе дојде, ако може она да ни помогне. И  кажав, Голф 1.4ТСи и ми даде одма едно ливче, кога видов цената, седнав во голфот да не паднам, 23 и кусур иљади јевруши. Читам таму, Хајлајн опрема, со кожа, стаклен кров, алу бандажи.... викам чекај јас ќе почекам дечкото, на девојкава не  и е тоа работа. 5 минути почекавме додека да заврши, дојде се извини, скоцкан, среден и се однесуваше спрема нас како што треба да се однесува секој што пробува да ти продаде нешто. Односот го сведе на нашето годиште, пресентирајќи буквално све од технички аспект до маалски муабети. Од цена, попуст, гратис, до избор на боја, испорака и сл. Значи буквално го продаде Голфот. Секоја чест.

Потоа отидовме до Фиат, имаше црвено Браво во салон, кукле. Седи, отварај, врти се и конечно му текна на еден лепотан со итаљанска фризура да не услужи. Опрема, цена? Ми даде лист и вели еве тука шишува. Аха, добро, тоа и во весник го пишува си велам. Викам како е со потрошувачка, а он си ја мазни косата и вели: „види, сакаш турбо бензинец, немој да ислиш дека нема да ти троши, ова те мами да го стискаш, така да троши“. И толку.

Продолживме до кај нашиве, Жане не услужи, прекрасна г-ѓа, со одличен пристап кон муштериите. Се мислевме за Алтеа, а немаа во моментот во салон но имаа спремна за испорака во гаража. Па еден г-дин се симна со мене, објасни се како што треба. На крај попуст, гратис, дај си рака и збогом мајко.

Стварно не разбирам, како нашите импортери си дозволуваат секој да работи во директен контакт со муштериите. Продаваат производи во иљади евра, а си дозволуваат со најмала грешка да ги изгубат истите. Незнам дали односот е таков заради бројките кои продавачите ги земаат како плата, но тоа мене како краен муштерија не ме интересира. Продаваш бренд и твое е да го средиш односот.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Ne se site losi. Ete i sam si imal i pozitivno i negativno iskustvo.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Има и позитивно и негативно, али работата е баш таа што ја спомнува - продаваат работи што коштаат илјадници (ако не и десетици илјади) евра, а односот им е никаков. Со тие што работат во Фиат го имам скоро истото искуство - се понашаат ко италијански пастуви, ко да продаваат Ферари а не Фиат. Многу погрешен однос. Е сеа, можат така да се понашаат пошто Пунта се продаваат по дифолт ради ниска цена.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
A nemalo da zgresis so Bravo 1.4 TJet. Spored mene najdobriot malolitrazen turbo benzinec na denesninata. I toa onoj so 120ks, me zacudi rafiniranosta na motorot, ova odi mnogu dobro i nema zvuka na kosilica, zvukot e dobar i mnogu prigusen.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need