Автор Тема: TSI мотор проблем со ланче  (Прочитано 34499 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #165 на: 15 Септември 2015, 00:14:05 am »
значи ова:

Доби понуда бесплатно корозијата да му санираат, членот одби бидејќи требаше шал таблата да се вади, па може да ја оштетат, држач да скршат да крцка па после пак да се замараше со нив за нова шал табла.

и ова:

Членот си го доби спорот, неможе да играат к*рот како на пазар да си ја купил колата.
Само лоша репутација си доби Форд во Македонија.

се две комплетно различни работи... си го добил спорот (на суд значи) и ми-да му понудиле не е исто... различно е...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #166 на: 15 Септември 2015, 01:15:47 am »
Го смениле за да го задржат реномето кое го имаат. Инаку доколку не го смениле ти ќе беше само еден лут муштерија со растропано ланче и немаше да имаш право да ги тужиш на суд.
i povtorno
vo normalni zemji,prozivoditelot ti dava garanicja koja vo nieden slucaj ne ti gi narusuva tvoite 'stautuory rights'.moze samo da bide povekje od minimumot zagarantiran so statutory rights.
da povtorime,lanceto ima 6 godini garancija. ako kolata e 2010,a lanceto e smeneto 2015.kako e toa nadvor od garanten rok?
i ako ofificjalen servis ti go smenile delot,kako moes da kazes'preku leb,pogaca' ako baras garancija za noviot del??? sho e bitno dali e 'good will'?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #167 на: 15 Септември 2015, 01:51:03 am »
good will е нај битното и нај пресудното за тоа дали ке имаш или не гаранција...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #168 на: 15 Септември 2015, 01:53:39 am »
good will е нај битното и нај пресудното за тоа дали ке имаш или не гаранција...
pogresno.
'good will' e da ti smenat maslo i filtri bespari dodeka go menuvaat falicniot del za koj sto se obvrzani da go smenat bespari.
i povtorno,vo normalni zemji:
http://www.wsj.com/articles/SB10000872396390443854204578059093585436564
« Последно менување: 15 Септември 2015, 02:15:38 am lans »
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #169 на: 15 Септември 2015, 07:27:45 am »
Море нека го продаде нека земе нешто проверено ...

Тој од фабрика излегол фаличен нашиве у Топаана ќе го средат :D

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #170 на: 15 Септември 2015, 09:02:30 am »
Го смениле за да го задржат реномето кое го имаат. Инаку доколку не го смениле ти ќе беше само еден лут муштерија со растропано ланче и немаше да имаш право да ги тужиш на суд.
i povtorno
vo normalni zemji,prozivoditelot ti dava garanicja koja vo nieden slucaj ne ti gi narusuva tvoite 'stautuory rights'.moze samo da bide povekje od minimumot zagarantiran so statutory rights.
da povtorime,lanceto ima 6 godini garancija. ako kolata e 2010,a lanceto e smeneto 2015.kako e toa nadvor od garanten rok?
i ako ofificjalen servis ti go smenile delot,kako moes da kazes'preku leb,pogaca' ako baras garancija za noviot del??? sho e bitno dali e 'good will'?

Те молам да ми покажеш некој документ кој вика дека ланчето има 6 години гаранција.

Линкот што ти е постиран подоле укажува на исклучоци во кои продавачот апсолутно нема обврска да ја сервисира колата на нивни трошок, туку баш за задржување на реномето на брендот прифаќаат да ја средат. Тоа е западен пазар, а во примеров се работи за Порше, па така негативна критика силно би се одразила. НО, тоа не значи дека доколку не прифатат да ја сервисираат на нивни трошок, муштеријата ќе има право да ги тужи на суд.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #171 на: 15 Септември 2015, 10:34:43 am »
Те молам да ми покажеш некој документ кој вика дека ланчето има 6 години гаранција.

Линкот што ти е постиран подоле укажува на исклучоци во кои продавачот апсолутно нема обврска да ја сервисира колата на нивни трошок, туку баш за задржување на реномето на брендот прифаќаат да ја средат. Тоа е западен пазар, а во примеров се работи за Порше, па така негативна критика силно би се одразила. НО, тоа не значи дека доколку не прифатат да ја сервисираат на нивни трошок, муштеријата ќе има право да ги тужи на суд.

тоа е тоа што се обидувам цело време да го кажам... ти истекла ли гаранција, сервисот нема више никакви правни обврски према купувачот или према возилото... он неговиот дел и обврски ги завршил... можеби има обврска дополнително уште 5 или 10 години (зависно од договорот како се обврзал) да држи на лагер резервни делови, но не и беспари да ги мења...

реков више.. нека ги читаат поубаво договорите кога потпишуваат што пишува во нив...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #172 на: 15 Септември 2015, 10:45:44 am »
дали има некаква информација како е решен проблемов со ланчето во Германија, дали промената на ланчето подлежи под гаранција или тоа правилото "на поклонет коњ, заби не му се гледаат" важи само кај нас?

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #173 на: 15 Септември 2015, 11:06:09 am »
дали има некаква информација како е решен проблемов со ланчето во Германија, дали промената на ланчето подлежи под гаранција или тоа правилото "на поклонет коњ, заби не му се гледаат" важи само кај нас?
Се одлучува индивидуално за кој колку и како попуст во зависност со староста, километрите, итн. (во секој случај намалку 50% покриваат тие)

http://www.derwesten.de/auto/vw-bietet-grosszuegige-kulanz-bei-defekter-tsi-baureihe-id6779885.html
http://www.autobild.de/bilder/tsi-motorschaeden-vw-erweitert-kulanz-3413465.html#bild1
http://www.autobild.de/artikel/vw-tsi-steuerkettenschaeden-4220214.html
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #174 на: 15 Септември 2015, 11:12:24 am »
Во Германија мора повеќе да водат сметка за "returning customers" отколку кај нас. Кај нас, се знае, од го*на да е, голф да е.... :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #175 на: 15 Септември 2015, 11:45:32 am »
Деца млади Голф дизел сакаат да возат, тоа од детинство е пореметено брат ..

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #176 на: 15 Септември 2015, 11:50:08 am »
Во Германија мора повеќе да водат сметка за "returning customers" отколку кај нас. Кај нас, се знае, од го*на да е, голф да е.... :D

Во исто време ја поскапија гамата на производи од Шкода, за да се троши повеќе Фау-Ве.  ;D ;D
Кога ги читам цениве на форумот од Зеро, и другите кои купиле Шкода, и тука кога гледав во шоурумот на Шкода, или на интернет за цените, во Македонија се каде каде поевтини нови.  ;)

MK vs. DE Active ниво.


« Последно менување: 15 Септември 2015, 11:57:46 am Luki Junior »
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #177 на: 15 Септември 2015, 13:00:08 pm »
Верувам опремата е драстично различна иако пакетот исто се вика. Но неможам да тврдам.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #178 на: 15 Септември 2015, 13:52:49 pm »
Море нека го продаде нека земе нешто проверено ...

Тој од фабрика излегол фаличен нашиве у Топаана ќе го средат :D

Само што проверено би зел..

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #179 на: 15 Септември 2015, 14:52:57 pm »
Го смениле за да го задржат реномето кое го имаат. Инаку доколку не го смениле ти ќе беше само еден лут муштерија со растропано ланче и немаше да имаш право да ги тужиш на суд.
i povtorno
vo normalni zemji,prozivoditelot ti dava garanicja koja vo nieden slucaj ne ti gi narusuva tvoite 'stautuory rights'.moze samo da bide povekje od minimumot zagarantiran so statutory rights.
da povtorime,lanceto ima 6 godini garancija. ako kolata e 2010,a lanceto e smeneto 2015.kako e toa nadvor od garanten rok?
i ako ofificjalen servis ti go smenile delot,kako moes da kazes'preku leb,pogaca' ako baras garancija za noviot del??? sho e bitno dali e 'good will'?

Те молам да ми покажеш некој документ кој вика дека ланчето има 6 години гаранција.

Линкот што ти е постиран подоле укажува на исклучоци во кои продавачот апсолутно нема обврска да ја сервисира колата на нивни трошок, туку баш за задржување на реномето на брендот прифаќаат да ја средат. Тоа е западен пазар, а во примеров се работи за Порше, па така негативна критика силно би се одразила. НО, тоа не значи дека доколку не прифатат да ја сервисираат на нивни трошок, муштеријата ќе има право да ги тужи на суд.
'Дефинитивно да си бараш VW да ги покрие дел од трошоците. Гаранцијата на ланчето е 6 години или 100к километри за оваа серија на мотори.'
clenot ninomk.
a linkot e pastiran da se razjasni terminot 'good will' vo normalni zemji,da napravis nesto povekje od toa sto treba
i kaj nas 'good will' da napravis toa sto treba da go napravis pod garancija,da probas da im naplatis,pa ako ti za'rzat mushteriite,da ispadnes fin i da ne im naplatis za nesto za koe ne ni treba da im naplatis.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020