Автор Тема: TSI мотор проблем со ланче  (Прочитано 34493 пати)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #150 на: 14 Септември 2015, 17:44:01 pm »
Јас навистина не ги разбирам твоите очекувања. Нормално дека ако е причинтел човекот к*р ке добиеш и во гарантен рок. Гаранцијата штити од дефекти настанати поради фабричка грешка или грешка во вградениот материјал - и тоа додека трае гарантниот рок.

Тебе коа ќе ти прегори рингла на шпорет после 6 години, одиш и бараш беспари да ти ја сменат и притоа и гаранција бараш?! Свашта...

Кај си слушнал ти дека имаат признато дека ринглата им е со фабричка маана цела серија.
Да не мешаме баби и жаби.


Ебате поклонот, причинител за дефектот да беше возачот к*р што ќе добиеше поклон.
а ако во гарантен рок причина за дефектот е е возачот дали ке ти поправат било што? ете, не си сменил уље, си извозел 30-40.000 км, моторот почиња да риба и идеш кај нив.. ке ти поправат? или да удриш некој дел од колата и да кажеш, ПОД ГАРАНЦИЈА Е, поправајте... мислам, стварно треба да размислиш што пишуваш...

Не ме разбра, друго ми беше поентата ти кога кажа поклон добил, тој  треба да се радува леле овие биле дарежливи..

Ако толку многу поклонувале треба да поклонат и на други корисници кои со негрижа причиниле штета на возилото.


Нема тука поклон, туку извинување од нивна страна за фаличен дел во серијата.
И чим е фаличен делот и признат од нивна страна, возило да биде задолжително повикано на бесплатна промена пред да се деси кварот.






Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #151 на: 14 Септември 2015, 18:17:19 pm »

Затоа трошокот за сервис е на терет на компанијата, но многу е иритирачки да ти заменат таков дел и да ти речат кој те Е*е сеа...Немаш гаранција.
Значи они можат повторно да ти вградат такво исто ланче, кое стоело во магацин???
Постојат некој правила и норми.

Али како год. Битно некој си завршил некој не си завршил работа и тоа е тоа.

Абе иди докажи се со нив. Они можат и да ти дадат гаранција, ама сигурно нема да ти дадат 150 000 туку 50 000, дури повторно да протропа... ;D
Туку надевај се на најдоброто, т.е дека увиделе во проблемот и ти ставиле ново ланче кое нема да протропа пак за 40 000, па пак да доаѓаш и да се жалиш дека е фаличен и тој дел и така во круг.

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #152 на: 14 Септември 2015, 18:22:15 pm »
Абе луѓе, прифатете дека они немале обврска да го сменат делот кој се расипал надвор од гарантен рок. Толку.

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #153 на: 14 Септември 2015, 18:32:58 pm »
Ајдеее читај го овој,немале обврска да го сменат...а зашо го сменија тогаш ? зашто откако им кажавме дека ќе пишеме горе за работава,одма ни закажаа сервис за да го мењаат ? не зборете глупости барем до толку,пред да им го кажам тоа читав и по други држави како е,а и тука,а и прашав 2ца мајстори,ми кажаа дека ТРЕБА да го сменат за БЕЗ ПАРИ или МАЛА надокнада,зашто ? не затоа што се многу поштени и добри,туку затоа што самата ФАБРИКА признала дека им е МААНА тоа на 6ките.

Затоа и мене ми е логично да ни дадат гаранција,али пошто не бев 100% сигурен не ги прашав,од чиста причина што сме научени дека не треба да бараме од леб-погача.

Да е проблемот само тропање на ланчето,нека тропа,ама верувам дека од тоа тропање ако не го смениш,ќе се исподесат уште 10 глупости...

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #154 на: 14 Септември 2015, 18:36:34 pm »
Дали имаш ти документ со кој Порше Македонија се обврзува да ти го смени ланчето?

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #155 на: 14 Септември 2015, 18:38:02 pm »
Абе нема потреба да се натегаме,кој ти дава таков документ ? одговори ми ти зашто тогаш го смениле ? им се допаднав многу у салон па ради тоа,рекле добар дечко е ај ќе го смениме ?

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #156 на: 14 Септември 2015, 18:40:43 pm »
Го смениле за да го задржат реномето кое го имаат. Инаку доколку не го смениле ти ќе беше само еден лут муштерија со растропано ланче и немаше да имаш право да ги тужиш на суд.

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #157 на: 14 Септември 2015, 18:49:01 pm »
Хаха,сигурно немаше да ги тужам на суд,едино ќе пишев у њемачка ќе се пожалев,па што бидне бидне.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #158 на: 14 Септември 2015, 21:26:11 pm »
Ајдеее читај го овој,немале обврска да го сменат...а зашо го сменија тогаш ? зашто откако им кажавме дека ќе пишеме горе за работава,одма ни закажаа сервис за да го мењаат ? не зборете глупости барем до толку,пред да им го кажам тоа читав и по други држави како е,а и тука,а и прашав 2ца мајстори,ми кажаа дека ТРЕБА да го сменат за БЕЗ ПАРИ или МАЛА надокнада,зашто ? не затоа што се многу поштени и добри,туку затоа што самата ФАБРИКА признала дека им е МААНА тоа на 6ките.

Затоа и мене ми е логично да ни дадат гаранција,али пошто не бев 100% сигурен не ги прашав,од чиста причина што сме научени дека не треба да бараме од леб-погача.

Да е проблемот само тропање на ланчето,нека тропа,ама верувам дека од тоа тропање ако не го смениш,ќе се исподесат уште 10 глупости...

Пиши меил за услугата што си ја добил и барај си гаранција, нема што да изгубиш.



Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #159 на: 14 Септември 2015, 23:06:46 pm »
Ајдеее читај го овој,немале обврска да го сменат...а зашо го сменија тогаш ? зашто откако им кажавме дека ќе пишеме горе за работава,одма ни закажаа сервис за да го мењаат ? не зборете глупости барем до толку,пред да им го кажам тоа читав и по други држави како е,а и тука,а и прашав 2ца мајстори,ми кажаа дека ТРЕБА да го сменат за БЕЗ ПАРИ или МАЛА надокнада,зашто ? не затоа што се многу поштени и добри,туку затоа што самата ФАБРИКА признала дека им е МААНА тоа на 6ките.

Затоа и мене ми е логично да ни дадат гаранција,али пошто не бев 100% сигурен не ги прашав,од чиста причина што сме научени дека не треба да бараме од леб-погача.

Да е проблемот само тропање на ланчето,нека тропа,ама верувам дека од тоа тропање ако не го смениш,ќе се исподесат уште 10 глупости...

друже... незнам што ти е тешко да сватиш дека НА ДОБРА ВОЉА НИВНА, ЗА ДА СИ ЗАДРЖАТ РЕНОМЕ НА ФИРМА КОЈА СЕ ГРИЖИ ЗА СВОИТЕ КОРИСНИЦИ ти го смениле ланчето и другите тракаташки бесплатно... тоа што фабрика признава дека имале фалична серија на ланче НИКОГО НЕ ОБВРЗУВА ДА ТИ МЕЊА НЕШТО БИЛО ШТО НАДВОР ОД ГАРАНТЕН РОК... затоа и постои тој гарантен рок... рокот е ХХ години... ден после тоа, можеш да се сликаш АКО НЕЈКАТ да ти сменат... па не у немачка, на свети петар прати му писмо и меил ако сакаш...

едноставно, свиркај си, си добил гратис нешто што кошта незнам колку миљони евра и тоа е тоа... а гаранција... нормално дека нема гаранција на нешто што е беспари... ем беспари, ем гаранција не идат заедно... денес ти го смениле, утре да ти протропа, нема гаранција... утре ке си го платиш по фул цена...

мислам, не е тешко да се сконтаат и спојат тие две работи заедно... во гарантен рок, можеш да им јебеш кеву ако сакаат да земат пари.. не само беспари туку и оштета за претрпени нервози ке наплатиш ако ги тужиш... ама вон гарантен рок, тоа е тоа... убаво си пишува таму во клаузулите, што и како кога купувате нови коли... што мислите, зашто се сите тие ЕДЕН КУП ХАРТИИ кога потпишувате договор за купување на ново возило... читајте се и читајте убаво... а членовите и правилата толкувајте ги ако не знаете како, со правник.. ангажирајте си правник, а не да ги толкувате како на вас ви одговара...

кој беше со фордот и кородираната цевка што се запна со ми-да? исто беше.. те тужби, те правници, те незнам што и на крај папала маца...само нервоза, проблеми и дрн дрн дрн тракаташки за на крај да посиса ножен палец, затоа што во договорот убаво пишува кои делови од каросеријата подлежат на гарантен рок...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг:
« Одговори #160 на: 14 Септември 2015, 23:28:37 pm »
Не ми ги правете светци тие педерите од порше со фориве добри вољи или незнам што пошто копилињата требаше на секој пасат од 2004та наваму купен од порше или па случајно влезен во сервис да му ги сменат дизните БЕЗ ПАРИ а копилињата мењаваа само на нивни луѓе и на тие што им се свиѓаат а колку за инфо ова беше после цели 8-9 години произведени пасати  или 2013-2014 година

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #161 на: 14 Септември 2015, 23:29:36 pm »
Maci mislam bese clenot  8)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #162 на: 14 Септември 2015, 23:41:00 pm »
Ајдеее читај го овој,немале обврска да го сменат...а зашо го сменија тогаш ? зашто откако им кажавме дека ќе пишеме горе за работава,одма ни закажаа сервис за да го мењаат ? не зборете глупости барем до толку,пред да им го кажам тоа читав и по други држави како е,а и тука,а и прашав 2ца мајстори,ми кажаа дека ТРЕБА да го сменат за БЕЗ ПАРИ или МАЛА надокнада,зашто ? не затоа што се многу поштени и добри,туку затоа што самата ФАБРИКА признала дека им е МААНА тоа на 6ките.

Затоа и мене ми е логично да ни дадат гаранција,али пошто не бев 100% сигурен не ги прашав,од чиста причина што сме научени дека не треба да бараме од леб-погача.

Да е проблемот само тропање на ланчето,нека тропа,ама верувам дека од тоа тропање ако не го смениш,ќе се исподесат уште 10 глупости...


кој беше со фордот и кородираната цевка што се запна со ми-да? исто беше.. те тужби, те правници, те незнам што и на крај папала маца...само нервоза, проблеми и дрн дрн дрн тракаташки за на крај да посиса ножен палец, затоа што во договорот убаво пишува кои делови од каросеријата подлежат на гарантен рок...

Членот си го доби спорот, неможе да играат к*рот како на пазар да си ја купил колата.
Само лоша репутација си доби Форд во Македонија.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #163 на: 14 Септември 2015, 23:57:00 pm »
јас колку што знам, “докторот“ лично на мене ми рече дека членот НЕ си го добил спорот. кога купувате евтина кола, тоа и го добивате, т.е. евтина кола во сите аспекти... евтина пластика, евтин ентериер, евтино ова-она... се е евтино... немој некој сега да каже дека 12/14.000 евра за нова кола е висока цена... се знае за тие пари што се купува ако е ново од салон...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #164 на: 15 Септември 2015, 00:04:36 am »
Доби понуда бесплатно корозијата да му санираат, членот одби бидејќи требаше шал таблата да се вади, па може да ја оштетат, држач да скршат да крцка па после пак да се замараше со нив за нова шал табла.