Автор Тема: TSI мотор проблем со ланче  (Прочитано 34522 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #60 на: 15 Август 2015, 14:32:04 pm »
од што да се срамиш?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #61 на: 15 Август 2015, 14:34:47 pm »
Рикол е каде каде подобра варијанта од овие заебанции и нервози.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #62 на: 15 Август 2015, 14:48:10 pm »
Апсолутно.

Еве, изгледа натака ќе им оди политиката од сега:

http://www.vwvortex.com/news/volkswagen-news/volkswagen-issues-voluntary-recall-3/

Од вчера ова.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #63 на: 15 Август 2015, 14:49:42 pm »
Рикол е и каде каде подобра верзија за избор на половно возило за понатаму. Ако се знае дека до тогаш-и-тогаш се јавувале проблеми а после тоа не.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #64 на: 15 Август 2015, 14:52:22 pm »
Апсолутно.

Еве, изгледа натака ќе им оди политиката од сега:

http://www.vwvortex.com/news/volkswagen-news/volkswagen-issues-voluntary-recall-3/

Од вчера ова.

Успут и ланче нека им сменат, да не се мучат два пати рикол да праат ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #65 на: 20 Август 2015, 01:38:48 am »
Абе, а има некој од форумов со ТСИ мотор, а да не му се појавил проблем со ланчето?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #66 на: 20 Август 2015, 10:09:27 am »
Тие што немаат ланче, и што се со каиш. :)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #67 на: 20 Август 2015, 11:27:41 am »
Завчера ја оставив, вчера ја земав колата.
КОмплетно е прегледана и нема никаков проблем.

Во разговор со одговорниот, колата нема проблем ни со затегач, ни со ланче, ниту пак било каков друг и е во одлична кондиција (пу пу да не го урочам, 3 напред, 2 назад, крст/точка/писмо).
Доколку има и најмл проблем со затегачот и ланчето, ќе го манифестира нон-стоп, а не како што јас сум го искусил.

Проба да ми објасни. Возилото не било палено 10 дена, времето било топло (во тој период претопло) и имало време маслото од системот да се слие во картер. При прво палење, едноставно немало доволно притисок за да се опслужи целиот систем па наводно затоа и сум го слушнал тој звук првите 3-4 секунди. Чакштовише, ми потенцираше дека и звукот не мора да значи дека доаѓа од ланчето, туку од пумпата за масло (која е механичка и високо поставена).

И така, идемо даље, мене полесно на душа :)
 

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг:
« Одговори #68 на: 20 Август 2015, 11:32:34 am »
Pumpa za maslo ne pravi takov zvuk ;). Moze samo zvuk kako zavivanje da pravi ako ne se dobri zazorite pomegju zapcite

Отсутен Lazarus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
  • drive it like you stole it!
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #69 на: 20 Август 2015, 11:58:04 am »
@marjanot, јас како што реков звукот го имам кај мене уште од 10к километри. Значи бев на одмор 14 дена, колата во подземна гаража паркирана. На прво палење имаше 3 секунди тропање. Според искуствата ланчињата се растегнувале или што и веќе на 40-50-60к километри? Ако кај мене почнале аномалиите на 10к незнам дали ќе терав до 50к со исти симптоми без да се влошува ситацијата? (пу пу :) )
Инаку, јас кога ја носев во Порше на преглед, мајсторот кога ја слушал рекол дека нова кола од салон да запалат исто така прави. На такви паушални муабети не паѓам, ама еве да пренесам искуство.
Поздрав.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #70 на: 20 Август 2015, 12:03:39 pm »
Ако затегачот на ланец е хидрауличен, можно е.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #71 на: 20 Август 2015, 12:24:35 pm »
Pumpa za maslo ne pravi takov zvuk ;). Moze samo zvuk kako zavivanje da pravi ako ne se dobri zazorite pomegju zapcite

Сосема можно :)

@marjanot, јас како што реков звукот го имам кај мене уште од 10к километри. Значи бев на одмор 14 дена, колата во подземна гаража паркирана. На прво палење имаше 3 секунди тропање. Според искуствата ланчињата се растегнувале или што и веќе на 40-50-60к километри? Ако кај мене почнале аномалиите на 10к незнам дали ќе терав до 50к со исти симптоми без да се влошува ситацијата? (пу пу :) )
Инаку, јас кога ја носев во Порше на преглед, мајсторот кога ја слушал рекол дека нова кола од салон да запалат исто така прави. На такви паушални муабети не паѓам, ама еве да пренесам искуство.
Поздрав.

Како што кажав, комплетно е прегледана, сакаат да ми ја купат ;P
Има 8.600 км од последен сервис, масло грам нема потрошено, се е како што треба :)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #72 на: 20 Август 2015, 12:32:12 pm »
Проблемот односно целото заебување на ланецот се случува наеднаш. http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=47128

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #73 на: 20 Август 2015, 14:31:30 pm »
Доколку има и најмл проблем со затегачот и ланчето, ќе го манифестира нон-стоп, а не како што јас сум го искусил.
Завчера ја оставив, вчера ја земав колата.
КОмплетно е прегледана и нема никаков проблем.

Во разговор со одговорниот, колата нема проблем ни со затегач, ни со ланче, ниту пак било каков друг и е во одлична кондиција (пу пу да не го урочам, 3 напред, 2 назад, крст/точка/писмо).
Доколку има и најмл проблем со затегачот и ланчето, ќе го манифестира нон-стоп, а не како што јас сум го искусил.

Проба да ми објасни. Возилото не било палено 10 дена, времето било топло (во тој период претопло) и имало време маслото од системот да се слие во картер. При прво палење, едноставно немало доволно притисок за да се опслужи целиот систем па наводно затоа и сум го слушнал тој звук првите 3-4 секунди. Чакштовише, ми потенцираше дека и звукот не мора да значи дека доаѓа од ланчето, туку од пумпата за масло (која е механичка и високо поставена).

И така, идемо даље, мене полесно на душа :)
 
корисна информација, а сум претпоставил дека ако колата лежи на место подолго време незапалена-е причина за тој звук на ланецот за 2-3 секунди, ова значи дека и јас немам проблеми со ланецот , изгледа со ланец имат проблеми 1.4 тси со 140 коња или што се од 2010-та нагоре
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #74 на: 20 Август 2015, 14:52:54 pm »
^ Не би требало. И порано имам читано, а еве и vlatko.klp го нафрли линкот. И таму не се споменуваат овие TSI.

Цитат
yes, the TSB report is for 2.0 TSI Engine All models '08-Current.
Цитат
Yep, the problem seems most prevalent in 2009 Tiguans.

Има на линковите за читање, но сите се 2.0TSI.

Цитат
There is a chain tensioner problem with the 2.0TSi (CAWD or CCZB) which causes a rattle noise. It can lead to the chain jumping the drive by a tooth or the chain is stretching on its own accord

И претходно колку што имам барано, не сум ги нашол нашиве како „потенцијално опасни“. Ама, да сме ние живи и здрави, ќе покаже времето :)

Башка:
Цитат
BMW & MINI have had timing chain issues for the past 5-6 years easily and they still haven't fully solved the problem. Several manufacturers have had timing chain issues in the last decade with at least one of their engines (Ford - 4.0 SOHC V6, Mazda 2.3 L DISI I4, Toyota 2.5 L I4, etc.). No manufacturer is going to replace the tensioner unless it's making noise or the engine fails.

не дека само VW TSI не чинат