Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1776988 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4545 на: 19 Април 2014, 11:09:02 am »
Остај ги бе, ситничари. Само буџетот да се полнел. И мене многу ме нервираат кога ќе почнат да го дрват, те гумите морало да бидат еднакво напумпани, двата фара морало да работат, стаклото на шофершајбната не смеело да биде пукнато, еден жмигавец не бил доста...
Дерман да се немало.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4546 на: 19 Април 2014, 11:17:51 am »
Не те научија дека нема да ти пишат казна?
Откако возам (заедно со периодот кога илегално возев), тоа се веќе скоро 5 години, полиција ме има запрено 2 пати, на автопат.

Наидеш од време на време на некој со кој не можеш да се разбереш. Да биде иронијата поголема, ми пиша казна за брзо возење со Астрата.
Возев 73 во 40 зона.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4547 на: 19 Април 2014, 11:25:36 am »
Многу е битно и колку возиш,а не само возам 20г,а во тие 20г 500км нема поминато. :)

Месечно бар 500 км. минимум. Со оглед на тоа што не сум во Гостивар, тоа е повеќе од доволно.

EDIT: сум утнал математики нешто.
« Последно менување: 19 Април 2014, 12:34:01 pm MartinAlfista »

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4548 на: 19 Април 2014, 11:43:18 am »
Не се однесуваше на тебе,општо беше кажано,исто така многу зависи од тоа и како возиш. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4549 на: 19 Април 2014, 11:49:04 am »
Еден другар има положено 5 та година веќе а кола нема фатено од кога полагаше. Исто имам другари што возат исто 4-5 години па им е страв да дојдат кај мене со кола. :)
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4550 на: 19 Април 2014, 12:25:25 pm »
Јас одкако положив (6-7-8г незнам точно) ме имаат 2-3 пати пишано,а пред тоа едно 50+ казни. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4551 на: 19 Април 2014, 12:52:50 pm »
Dosega samo edna kazna imam plateno vo MK vo Skopje, i na dvapati za parkiranje bodovi...
No zatoa eden period koga idev Kosovo, e tamu imam plakano kazni i kazni od po 20-30e (dodeka ne gi nauciv kade stojat) ama toa idese na sluzbeno...
Tamu se vozi po standardite na @falanga :) patot Pristina-Skopje vozam 60km/h i me kaznue, vika podolu imalo znak 50. Mu vikam kaj nas u Skopje u grad ako vozis 50 te tepaat ne na Auto put ...  poslem zavisi od raspolozenie ako se karas do 35e , ako ne 20e ...:))
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4552 на: 19 Април 2014, 15:14:56 pm »
Еден другар има положено 5 та година веќе а кола нема фатено од кога полагаше. Исто имам другари што возат исто 4-5 години па им е страв да дојдат кај мене со кола. :)

Битно имаат над 2 години возачка, не се почетници туку професионалци и после 23:00 не се опасни за возење.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4553 на: 02 Мај 2014, 00:22:48 am »
Dosega samo edna kazna imam plateno vo MK vo Skopje, i na dvapati za parkiranje bodovi...
No zatoa eden period koga idev Kosovo, e tamu imam plakano kazni i kazni od po 20-30e (dodeka ne gi nauciv kade stojat) ama toa idese na sluzbeno...
Tamu se vozi po standardite na @falanga :) patot Pristina-Skopje vozam 60km/h i me kaznue, vika podolu imalo znak 50. Mu vikam kaj nas u Skopje u grad ako vozis 50 te tepaat ne na Auto put ...  poslem zavisi od raspolozenie ako se karas do 35e , ako ne 20e ...:))

Ограничувањето на брзината важи после знакот, а не пред знакот. Нареден пат да им го објасниш ова. Со еден цајкан во Дебар се карав за ова.

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4554 на: 13 Мај 2014, 14:32:45 pm »
Пред 1 час ми пишаа казна за користење мобилен телефон за време на возење. Не знам како ме забележа то џандарчето дека зборувам, на кривина бев а ко ми се просентај зелено елече одма го спуштив долу телефонот :)

Ми вика негативни 25 или 45 евра казна и нормално негативни му реков. А ко се потпишував му викам сигурно 25 негативни се и ми вика на шо ти личам јас, ако сакав можев да ти земам само податоци и да ти пишам пријава за 45 евра дома да ти стаса. Значи заебано е ако ти земи само податоци и не ја пиши пријавата пред тебе и да ти ја дај!

П.С први негативни ми се овие и воопшто казна, другите пати повикај пријател беше ;D

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4555 на: 13 Мај 2014, 16:07:23 pm »
Не е страшно и јас имам 25, чекам да соберам повеќе па да си изберам подарок (исто како во Т-мобиле) :)

Отсутен MendeH

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4556 на: 13 Мај 2014, 16:11:19 pm »
На собрани 100 подарок точак(велосипед :D)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4557 на: 13 Мај 2014, 22:20:43 pm »
Почнаа пак да пунат буџет... во Саботата, ги гледам кај Реплек, на потегот Хром-Тафталиџе,  со радарче се опрчиле....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4558 на: 13 Мај 2014, 22:30:21 pm »
Супер за потегот на џандарите,нели фалеа после волку сообракајки или грешка сум?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4559 на: 13 Мај 2014, 23:12:50 pm »
Ми вика негативни 25 или 45 евра казна и нормално негативни му реков. А ко се потпишував му викам сигурно 25 негативни се и ми вика на шо ти личам јас, ако сакав можев да ти земам само податоци и да ти пишам пријава за 45 евра дома да ти стаса. Значи заебано е ако ти земи само податоци и не ја пиши пријавата пред тебе и да ти ја дај!

Од кај сега испадна ова? Не зависи тоа од него дали ќе платиш 45 евра или 25 бода. Тоа сам си бираш. Нели?