Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1776938 пати)

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4530 на: 18 Април 2014, 00:48:09 am »
Каде имаш пицерија ? Сериозно, да ја испробаме :D

Во драчево :)


И ја го имав тој проблем со таа глупа забрана додека работев. Фала богу ми помина, ми олесна лани во септември кога направив 2 год возачка.

Проблемот е што ние сме достава и петок и сабота се работи до 12 и што да им кажам после 11 несмеам да возам дојдете да си ја земете пицата !?!?!

Како не ве опнаа по 1000 евра казна бе? Дечишта, кај кола возат после 11 па уште и на работа оделе....

Абе градинка, и тоа по балетанки.

Богами во право си, кај 5 за 11 почнував да осеќам како станувам опасен во сообраќајот, веќе во 11:30 под истите услови (сменета беше само положбата на сказалките) бев поопасен од пијан 80 годишњак во тенк кој иде накај трафика да си купи кило месо.

Треба да се зголемат казниве дефинитивно :D

Ќе бидете црнци откако ќе ве подберам па изонадам па изгорам.....
Дека тебе не те фатил законот па се правиш паметен.. Да си чекал и ти 2 години од друг агол ќе го гледаше законот.
Како и да е.. Јас би сакал да е барем до 12... Негдека се работи до 11 па да можат луѓето дома да си одат... Кај се жалат младите несакаат да работат па не ги пуштаат ни од работа да си одат дома...
Најпаметно би било да може со некоја потврда од фирмата дека работиш до 11 или после 11 за да може да возиш.. Ама така сите ќе извадат потврди од било каде и нема да има проблем.
Иначе не сум против законот многу.. Добро е што постои.. Против тие 75 киловати сум МНОГУ затоа што е жива глупост... Бидејки на оние со БМВ, АУДИ, МЕРЦЕДЕС итн.. несмеат и онака казна да им пишат.

Ама така неможе да се полни буџетот со кретенски казни..



Кога ме сопреа највеќе ми беше криво што немав 200 евра на страна, ич немаше да им објаснувам кај сум бил што сум правел одма ќе му речев ми се спие ми се плаче ако мислиш да ја пишеш пиши ја не ме задржувај...

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4531 на: 18 Април 2014, 01:00:17 am »
Со правење паметен не се избегнува казна.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4532 на: 18 Април 2014, 01:16:57 am »
Па мене другариве ми викаат понекогаш глуп е сеа дали стварно мислат така незнам, ама еве веќе втор пат ме стопираат после 11 (првиот пат во 3:30 ми дојдоа на паркинг седевме во кола броевме југовци) и јас се праам паметем се однесувам културно и не се спротиставувам зошто ако ми ја пишат ќе треба мојте да ја платат казната зошто јас немам пари, ама да имав ич стојко не ми чуе да не треба гзот да им го лижам зошто они се џандари ? е ќе се прашаме, они не се ништо над мене обични луѓе што работат за плата како многу останати нит сиромав нит богат со тие 400евра плус минус

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4533 на: 18 Април 2014, 01:17:58 am »
Не да им го лижеш де ама глеај речи му нека ти пише и да си идеш ќе ти нареди уште некоја.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4534 на: 18 Април 2014, 01:29:21 am »
Е може и тоа да ме снајде секогаш има уште нешто за што може да ме гњави неам ни прва помош во пежото не е на мое име уште не ние префрлено кузнаи што уште не е во ред.

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1518
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4535 на: 18 Април 2014, 03:59:27 am »
nemoze da ti pise kazna ako samo si sedel vo kola ... zasto zabranata glasi ''zabrana za upravuvanje so vozilo nad 75 kw , upravuvanje so vozilo posle 23 h ,i t.n i t.n...
znaci upravuvanje a NE sedenje u vozilo posle 23 h neli e malce toa nelogicno ..
Ne te razbrav na krajot sto iskoci ti pisaa kazna ili ne :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4536 на: 18 Април 2014, 10:52:39 am »
Во САД, за управување се смета и седење на возачко седиште, додека клучот е во брава. Кај нас никој не знае како е регулиран терминот "управување".

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4537 на: 18 Април 2014, 11:28:50 am »
Vas kao mnogu da ve zastanue policijava... :)
Dosega vo grad samo ednas pred 3 i povise godini me ima zastanato eden pretpenzioniranje policaec da mi raskazuva deka pojas treba da vrzam i deka eve nema dame kazni...
Ostanatoto na otvoreno...
-pred 8 meseci kacanicki pat posle benziskata jas uletan U krivina, prasaa kade brzam...
-Lani zimoto Tetovo-Gostivar (kalendarski pred dve godina mu doaga) zimska oprema mi pobaraa
- pred dve godini bese mislam zbog zaradi parkiranje imam ideno po negativni poeni v lisice policiskata...
preklani negde valjda bese v nedela docna se razbudiv, gledam prekrasno vreme za skijanje i mu ja nagaziv nakaj sapka (160km/cas) da stignam na poludnevno skijanje.. Avtopatot Tetovo-Skopje me zastanaa
Toa e se vo poslednive 3 godini sto se sekavam
Drugoto sve e postaro od tri godini i ne se ni sekavam...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1518
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4538 на: 18 Април 2014, 15:43:04 pm »
alfista daleku sme od SAD.Daleku sme od germanija pa ne od SAD. Tuka koj saka i kako saka u momentot ti smislue zakon pa ti sakas bidi u pravo sakas ne bidi on ke ti ja zalepi  ako mora da ispuni kvota :). ama pod upravuvanje  logikata kazue deka, ako upravuvas vozilo znaci toa mora da se dvizi .. koj e muabetov so kljucov  u brava, kade e logikata :D

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4539 на: 18 Април 2014, 19:20:46 pm »
nemoze da ti pise kazna ako samo si sedel vo kola ... zasto zabranata glasi ''zabrana za upravuvanje so vozilo nad 75 kw , upravuvanje so vozilo posle 23 h ,i t.n i t.n...
znaci upravuvanje a NE sedenje u vozilo posle 23 h neli e malce toa nelogicno ..
Ne te razbrav na krajot sto iskoci ti pisaa kazna ili ne :D

Па нормално дека неможе едина кола бевме на паркинг дојдоа и почна:
-Добро вечер
-Добро вечер и му давам документите без да ми ги побара
-што правите
-седиме се топлиме надвор ни е ладно (распослани со ишлери пуканки и кока кола :D )
-ти знаеш дека не смееш да возиш после 11
-знам затоа и не возам
-и како ќе си одиш дома сега
-чек да видам 3:30 ќе седиме до 5 па ќе си идеме
-има тоа логика ?
-нема исто како и законов за 11
-шибај право дома и друг пат да не ти се повтори ;D

Тоа беше моабетот одприлика нема за што да ме казни и ми рече да идам дома.

-За ова од синоќа рекоа дека нема да ја пишат ама запиша податоци тој што напињаше да ја пише ваљда не се толку гадови да ја пуштат без да знам.

Vas kao mnogu da ve zastanue policijava... :)
Dosega vo grad samo ednas pred 3 i povise godini me ima zastanato eden pretpenzioniranje policaec da mi raskazuva deka pojas treba da vrzam i deka eve nema dame kazni...
Ostanatoto na otvoreno...
-pred 8 meseci kacanicki pat posle benziskata jas uletan U krivina, prasaa kade brzam...
-Lani zimoto Tetovo-Gostivar (kalendarski pred dve godina mu doaga) zimska oprema mi pobaraa
- pred dve godini bese mislam zbog zaradi parkiranje imam ideno po negativni poeni v lisice policiskata...
preklani negde valjda bese v nedela docna se razbudiv, gledam prekrasno vreme za skijanje i mu ja nagaziv nakaj sapka (160km/cas) da stignam na poludnevno skijanje.. Avtopatot Tetovo-Skopje me zastanaa
Toa e se vo poslednive 3 godini sto se sekavam
Drugoto sve e postaro od tri godini i ne se ni sekavam...


Мене за неполна година еднаш ме сопреа исто после 11 (негде кај 1:30) ама тогаш со мојте бев све регуларно и ме пуштија, вториот пат со таткоми без каиши ништо не праеа проблем одма ме пуштија, третиот пат ја зимав мајками од работа свртев полукруг на пуна и од нигде изрипаа  пред мене пешки иделе ме пуштија и утре дента дојдоа кај мајками на работа и остаиле бројче ако треба нешто вика вртете ќе средиме, четврт пат на паркингот во 3:30 случката од погоре и вчера исто кај 11:30 тоа е тоа за скоро година дена возење.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4540 на: 18 Април 2014, 21:15:19 pm »
Мене толку ме немаат застанато за 16години возење и 250.000км :-P

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4541 на: 19 Април 2014, 02:49:57 am »
Не знам како е по другите градови, во Куманово ме застануваат на секои 2 недели.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4542 на: 19 Април 2014, 10:36:02 am »
Не те научија дека нема да ти пишат казна?
Откако возам (заедно со периодот кога илегално возев), тоа се веќе скоро 5 години, полиција ме има запрено 2 пати, на автопат.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4543 на: 19 Април 2014, 10:52:34 am »
Многу е битно и колку возиш,а не само возам 20г,а во тие 20г 500км нема поминато. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4544 на: 19 Април 2014, 11:03:07 am »
Имам веке 2 години возачка и мислам дека сега раат сум....не ме ебаваат повеке
Освен некој клет ке ме застане и ке почне да ми објаснува дека законот велел дека автомобилот требало да има 2 регистарски таблички а јас сум имал само една,бла бла бла..... друго немам проблем