Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1662157 пати)

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8000
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10185 на: 20 Мај 2019, 00:10:45 am »
Рокот е 8 или 30 дена откако си ја примил пресудата, не ми текнува како точно беше. Во секој случај не е година дена. Во тој рок сам треба да отидеш во полиција да ти ја впишат забраната.

Пресудата ја добива и полиција и тие треба (доколку претходно сам не си се пријавил) да ти испратат изестување да им ја однесеш возачката дозвола, ама колку што се ажурни има шанси тек после година-две да те известат или кој знае кога. Забраната почнува да важи од моментот на впишување во возачката.

Мене пресудата ми стигна некаде пред Нова Година и од полиција сеуште немам слушнато абер.
Vo Bitola e poinaku.Presuda od sud i sl. Ne vazi,dur ne ti pustat pokana od policija(soba 106 ili 104 bese).
Eve primer so mene,
-Me zastanaa me kaznija,znam deka za toj prekrsok kadam zabrana.Odam vo policija(vo megjuvreme mi stigna od sud,zabrana 6 meseci) im ja ostavam vozackata i si begam.
Po 4 neseci mi stignuva pidmo deka treva da ja odnesam vozackata vo policija.
Odam jas vo policija,se objasnuvame deka vozackata im ja odtaviv pred 3-4 meseci,ja naogja negju drugite i mi veli sluzbenickata:"izvini ama dzave sedela tuka dosega vozackata,od denes ke ti se racuna deka ja imas doneseno radi toa sto ti koga si ja donesol pred 3-4 meseci,si ja donesol onaka bez primeno pismo(pokana) od nas.
Vo momentot imav dupla vozacka taka da ne mi bese vo interes da se raspravam i sl...vozackata iste e nekade tamu po fiokite a od togas izvadiv uste 5 Mk vozacki i edna Germabska.

Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10186 на: 20 Мај 2019, 08:23:14 am »
Ајде една случка од саботата да ви раскажам, можеби некој ќе научи или јас ќе научам нешто.

Грција по патот за Воден (Едеса) после Аминтео на отворен пат на следната локација и слика ме измерија со 90км/ч, 40км/ч над дозволеното.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Патот е ограничен на 90км/ч, ама кај знакот е блага кривиниа и не се гледа раскрсницата, и само што го поминав него му излегов на нишан, јас отпуштив на гаста ама џабе, уште ~250м има до истата и можиш да успориш до неа макар и воз да се има превртено, ама тој муабет само вкоперација држи вода.

Казна 175€ и одземање на возачката за 60 дена.
Јас неук му ја дадов првин македноската а потоа ми ја побара интернационалната пошто оваа не му бркаше работа, ама сепак ми ги одзеде и двете оти јас глуп.

Рок на плаќање 15дена, во пошта во Лерин, и ќе ми се јават за подигнување на возачките за да ми кажат од каде или ќе ги подигнам од граница.
Заебаниот дел е што имам претчувство дека ќе ми ја загинат македноската и ќе ми го заебат почетокот на летото.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Поука, македонска возачка никако давање, интернационална тој што нема да си извади, и ако нешто пропуштив или направив грешно во ситуацијава,
некој со слично искуство убаво е да пиши, да кажи.

И така поминаа 60 дена, и јас одам да си ја земам возачката од Аминтео.
Одам таму, го отвора досието и ми вика: пишуваше на казната на граница да се однеси возачката, ја пуштивме таму, ама командирот оттаму ја пуштил лерин, таму барај ја.

Лерин се вртат, бараат, појма немаат каде е, ми вика дојди понеделник, вторник по пошта не е стигната, а јас не можам да се тормозам на секое оди ваму оди таму,
па поучен тоа како мене ми прават, не се расправав само му направив една глупа фаца и како ништо да не го разбирам, а зборуваше македноски гркот, па прв попуште и ми рече седи долу ќе те викнам.

Замина ја зеде поштата и ги подигнав возачките.  :D

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10187 на: 20 Мај 2019, 09:18:41 am »
Некад се исплати да се правиш глуп. Добро е што не те вратил па пак да треба да идеш.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10188 на: 20 Мај 2019, 19:32:37 pm »
@MecheTo така е во пракса. Треба полиција да ти пратат покана да им ја однесеш возачката. Е сега, тоа што работат неспособни луѓе таму е друг проблем. Затоа и не ти ја впишале забраната веднаш штом си им ја однел и си постапил по судската пресуда.

Туку кажи, што бидна со другиот проблем што не успеавме да завршиме работа? Има ли некаков исход?
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10189 на: 20 Мај 2019, 21:12:26 pm »
Vo praksa da,ama koga i ja ostavav mozese da ne mi ja zemi radi sho nemav pokana od policija,ama kako sho kaza nepismeni vraboteni.

Za drugoto mislam deka stigna kazna 300e i toa e toa.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10190 на: 20 Мај 2019, 22:01:20 pm »
Кога си и ја оставал сигурно те гледала со поглед на Гну ;D

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10191 на: 21 Мај 2019, 12:39:17 pm »
Moze da mi kaze nekoj kade e tocno Uvidna policija vo Lisiche, od kaj sto se zemaat izvestai od soobrakjajki...

Ili lokacija da prati


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10192 на: 21 Мај 2019, 12:44:32 pm »
Moze da mi kaze nekoj kade e tocno Uvidna policija vo Lisiche, od kaj sto se zemaat izvestai od soobrakjajki...

Ili lokacija da prati


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://goo.gl/maps/h5L3Uv4f8Q2MhWKU6

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10193 на: 21 Мај 2019, 16:21:00 pm »
Moze da mi kaze nekoj kade e tocno Uvidna policija vo Lisiche, od kaj sto se zemaat izvestai od soobrakjajki...

Ili lokacija da prati


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://goo.gl/maps/h5L3Uv4f8Q2MhWKU6
Super, fala ti



Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10194 на: 27 Мај 2019, 17:50:27 pm »
Сефте, Демир Капија- Неготино



 ;D ;D  downforce од спојлерот јебига  8) Од таму па до влез на Скопје последниот, 3 радарски контроли.

По педерски не можеа значи, на кривина некое стеснување подоле, заебанција, стаиле 60 знак кој не го ни видов и ме измерија со 97km/h. На сликата од радарот бев фатен точно на излезот од кривината, значи и да кочев а не кочев коа ги видов џабе ќе беше.
« Последно менување: 27 Мај 2019, 17:57:33 pm Allexxander »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10195 на: 27 Мај 2019, 18:23:57 pm »
Автопат?

Поени или паушал? Или и возачка ако не се сметало за автопат тоа делче?

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10196 на: 27 Мај 2019, 18:56:25 pm »
Ај нек се угоде 😆😂
И другар ми лапна од републичка некна... 6-9 месеци и 400 европски казна

« Последно менување: 27 Мај 2019, 23:12:14 pm BrziGonzalez »

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10197 на: 27 Мај 2019, 19:05:41 pm »
Ај бе ми застанале на патаринана што се руши и знак 40 и мерат. Треба ред ама јбг ова не е начин, ова е собирање пари.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10198 на: 27 Мај 2019, 19:32:54 pm »
Ај бе ми застанале на патаринана што се руши и знак 40 и мерат. Треба ред ама јбг ова не е начин, ова е собирање пари.

Стандарден македонски начин, наместо да ги бркаат тие што летаат низ град, они се кријат по џбунови за да фатат некој што не приметил знак со ограничување ставен во некој џбун

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10199 на: 27 Мај 2019, 19:46:29 pm »
Автопат?

Поени или паушал? Или и возачка ако не се сметало за автопат тоа делче?
Автопат да за среќа, 45 евра или 25 негативни. Да бев со 110+ или 50+ од ограничување ќе беше друга прикаска.