Автор Тема: Плински уред на престижно ауто  (Прочитано 21932 пати)

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #45 на: 10 Мај 2012, 11:56:32 am »
Члинк тоа е лажен престиж..... нешто како бижутерија

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #46 на: 10 Мај 2012, 12:03:24 pm »
Сега има и лажен престиж? Се приметуваш каков муабет прајме?

Престиж на кола плин да не се става! Плинот бил ефтин и беден.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #47 на: 10 Мај 2012, 12:04:52 pm »
Дечки не може секаде и на се да се штеди ;)

На некои работи во животот се гледа да се уштеди, на некои не.

Кај некои коли гледаш да уштедиш, кај некои не.

@Chlink
Ти сериозен си бил дека кола не е за престиж. Особено Порше, Ферари, Бентли и остала компанија.

Има јахти за 200 илјади, сосема солидни и ќе ми додадат еден куп звездички за street престиж. Ќе продадам два стана и оп во јахтата ќе живеам. Е сеа нема многу да ја возам и ќе и уградам едра, за и на ветер да крузам во маало.

Иначе и во Ферари пробаа плин да стават, па им го земаа ферарито на сопствениците. Не е секоја кола за плин. А давање за нова кола износ од околу 100.000 евра, нови гуми коштаат за истата 2-3 илјади евра (вие можда и Сава би ставиле, битно да се тркала и така полека ќе го возиш за мање да трошо), редовен сервис е 1000 евра, кочници, лимарија, да не праиме муабет. Е сеа на ова возило ќе ставаш накнадно некаков систем кој е измислен за штедење пред се, за на крај на година да уштедиш 2% од вредноста на возилото.(2.000 евра)

Дали ти Члинк би ставил плин и би се ебавал со идење до Плимонт, па штелување, па мислење леле треба и сервис за плинот да направам, па да гледам кај има плин да ставам во Австриа или Грција, за на крај на годината да уштедиш 100 евра на твојата алфа од 5.000 евра?
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #48 на: 10 Мај 2012, 12:08:49 pm »
немам против плинот......

Лажен престиж е кога ке ги дадеш последните пари за порш. Во очите на другите изгледа убаво.... а ти немаш пари за бензин па ставаш плин.
 и да ставиме крај на дискусијава..... го почитувам твоето мислење ама некои работи неможам да ги прифатам.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #49 на: 10 Мај 2012, 12:10:50 pm »
1. Порше е престиж
2. Плин на Порше не оправдувам, но право и избор си е на имателот.
3. Да не отвореа гепек Плимонтци, ќе приметеше некој дека со плинов му е нарушен угледот на имателот?

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #50 на: 10 Мај 2012, 12:10:54 pm »
Престиж како збор и како нешто што се прави за мене е бедно. Престиж само со кола о типот на бентли и ферари, на кои и неможеш да им ставиш плин. Тоа дека не се сите коли за плин е точно ама затакви коли не станува збор. Ако имаш толку пари некој друг ја носи колата на сервис не ти, ти ги правиш математиките. На пр. ова ми е трошок толку ова толку, руказаработувам толку ваму толку. И кажуваш ваму нема веќе земиња гуми за моливите ќе зимаш о петре, од кај него загодина ќе имаме заработка 5000 евра. Колата со новите плински уреди годишно ќе бидам ќар 1000 евра. Митре иди монтирај во плимонт.

Тоа што некој само пробал да стави плин во ферари ја докажува мојата поента.  

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #51 на: 10 Мај 2012, 12:13:25 pm »
Yup Има поента Банза околу престижот. Ама ако имам ептен кејф да возам (рецимо) Масерати QattroPorte, и спремен сум да се откажам од други работи (на пример уште еден стан), а ме боли мандалов за престижот, може ли да ставам плин на него?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #52 на: 10 Мај 2012, 12:13:38 pm »
@Banzai ете го редовниот сервис на крај на годината.

Просто не можам да сфатам зошто стереотипизирате дека ако скапо возило вози на плин, сопственикот нема пари на бензин да го вози.
Има луѓе што НЕ патат од комплекси, just so you know.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #53 на: 10 Мај 2012, 12:15:30 pm »
Маријанчо зашто бе друже угледот? Па углед кај човек се губи плин што ќе стави ли?

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #54 на: 10 Мај 2012, 12:18:30 pm »
ја усравме и оваа тема :(
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #55 на: 10 Мај 2012, 12:20:01 pm »
Престиж не углед......

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #56 на: 10 Мај 2012, 12:23:45 pm »
Тоа Маријан го кажа.

А тоа престиж ако ви е едина причина зашто да не стави некој плин, така нека биде. Сум имал и многу пари и многу малку пари. Не јас лично туку како фамилија. И тоа со престиж е нај осамена и глупа работа. Со тоа се замараат само тие што се родиле со пари и се стварно глупи. Поготово кога станува збор за ваква проблематика.

Мислам дека типов што го има Каенов сега да го прочита муабетов е се изнасмее убаво.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #57 на: 10 Мај 2012, 12:28:59 pm »
ја усравме и оваа тема :(
Не, сеа ќе ја сплитнеме во „Плински уред на престижно ауто“ и готово :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #58 на: 10 Мај 2012, 12:33:09 pm »
Сега и „Плимонт“ мирни и вие може да си продолжите, и за Cayene, и за X5 и за било кое друго ауто што е од висока класа, а некој ќе му вгради плин.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #59 на: 10 Мај 2012, 12:37:54 pm »
Па тоа и кажав/прашав.

Престиж/углед уатевр, типот си фркнал пари (негови ваљда) и си купил кола што сака да ја вози. Нашол начин како да вози поефтино. И сега ние ќе му ја мериме чергата дали требало или не да става плин. А ниеден од тука во ниеден момент немаше да познае дека колата се вози на плин, се додека не ги виде сликите.

Едит: избегаа коментарите, префрлете го и овој кај другите.