Автор Тема: Плински уред на престижно ауто  (Прочитано 21921 пати)

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #30 на: 10 Мај 2012, 08:30:57 am »
поефтино нека направи и два коња да го влечат...битно е да иде... нека ги извади и широките гуми нека стави потесни...битно е да иде :)
едно е да сакаме нешто или да сонуваме ама треба да видиме реалноста каква е.
се знае кои коли се за која класа на луѓе.

пс.ме потсети  на една ситуација:
мало дете плаче за некоја скапа играчка која татко му неможе да му ја купи...ама оди објасни му на малото дете дека е скапа количката што ја сака.
прашање:
дали татко то ќе му ја купи и цела фамилија ќе гладуваат месец дена или ќе му рече сине не таа ќе ти купам друга (и ќе бара некоја поефтина)
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #31 на: 10 Мај 2012, 08:40:42 am »
Ако сака да заштеди нека купи Тико, немора ни на плин да го тура. Ова е класична деградација на ова конкретно возило.
Такви сме ние народ, ке купиме некое вакво чудо, а ако го опнеме жмигавецот, ќе го лепиме со селотејп, пошто пари се нема за нов.


Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #32 на: 10 Мај 2012, 09:08:05 am »
И ке викаме како се гадови производителите и деловите се прескапи...
Тоа е...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #33 на: 10 Мај 2012, 09:42:14 am »
„Maserati Quattroporte Sport GT S ТНГ“ како тоа фино звучи :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #34 на: 10 Мај 2012, 09:45:09 am »
A koja e granicata koga se pocnuva so degradacija? Vo koj moment odlucuvame deka toa e izvitoperuvanje?
Nema logika da davam 300 evra za benzin, koga mozamda davam 150 - pristo se ostanato ke bide isto. :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #35 на: 10 Мај 2012, 09:51:38 am »
Знам еден пример на Alfa 166 3.0 v6, која нова чини колку тој кајен, типот ја имаше стуткано на ТНГ, а успут и` имаше направено модификации кои коштаат доста повеќе од парите за бензинот кои би ги потрошил, ако возел на ТНГ. Имаше преку 240кс на тркала таа кола. Веројатно сите модификации се платени од разликата во цена бензин/плин во хрватска ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #36 на: 10 Мај 2012, 11:03:40 am »
Taa kola e za lugje so debeli finansii. Mnogu bedno eftino izgleda plin na takvo vozilo. Covekot deluva eftino. Ne daj boze da treba nesto da popravi....... Ke se zali ABE SKAPO E ZA ODRZAVANJE.

..... чим Кајен го правиш на плин значи си ги испружил нозете подолго од чергата

Да не ми беше Голфот лимитирана серија, и да не беше комплициран и ризичен системот, веднаш ке му ставев плин ...
Зашто да не заштедам? Ке изгубам углед у ова усерено општество со испревртени морални норми?



ти возиш Голф а не Порш. Порш е статусен симбол и немој да го споредуваш со голф. Порше Ферари Ламборџини возат луѓе кои не размислуваат колку им троши волизото и колку ке ги кошта. А да возиш такво возило и да го праиш на плин за да заштедиш е контрадикторно..... Или си или не си..... Од був сокол не бидува

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #37 на: 10 Мај 2012, 11:14:26 am »
Прво некој да глуми престиж со пари е стварно бедник. Освен ако не е Роман па да прави престиж со Јахти. Со кола престиж не се прави. Друго, јас имам пари и на бензин да ја возам колата, и сега ме прави помал човек или ефтин(Еј ефтин?) затоа што ќе направам модификација на колата со која помалку ќе давам пари за гориво, затоа што некој пати од стереотипи, по чему бе плинот делува ефтино, дајте ми вие една причина па ќе правиме муабет а не психолошки тоа што сметате дека е ефтина работа. Зарем плин е лепење жмигавец? Плин е систем напреден со компјутер и сра*а кој вреди над 600 евриќи. Да не се прајме будали со сила. Само психолошки проблеми изнесовте, нити еден најмал рационален проблем или нешто слично не кажавте. Заради таквите како вас има уште идиоти што мислат дека ако стават ланец кој тежи 50 кила на врат е мангуп, додек некој гладува за леп а нималку не е практично тоа што го прави. Уствари е глуп. Овие со каениве немој да мислите дека немаат пари или дека се глупи.

Имав уште пред 7-8 години едно другарче тука со едно опасно џипиште (сега е во бегство во Америка) . Татко му има фирми за увоз извос во Њу џерси. Дечкото многу кеш имаше па во џипот стави плин со боца од 120 или 100 литра. И убаво викаше "Јас имам пари, да. Ама не сум глуп бе другар. Да имаш пари и да си глуп треба да се различни работи, нели? "

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #38 на: 10 Мај 2012, 11:22:51 am »
А да возиш такво возило и да го праиш на плин за да заштедиш е контрадикторно..... Или си или не си..... Од був сокол не бидува

Тука не се согласуваме, тоа е негово возило, и негов е изборот дали ке го вози на плин или не, негово право е дали ке има за бензин или не ...
И Ферари да купи, ако има поефтин начин да го вози, за мене тоа е паметна одлука ...

ЈБГ, Економист по професија ..

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #39 на: 10 Мај 2012, 11:31:44 am »
Ако заработуваш дневно 1000 евра колку од вас ке стават плин за да заштедат 50 евра на ден?

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #40 на: 10 Мај 2012, 11:35:50 am »
Абе пријателчиња зашто такви муабети прајте? Остај те го Бугар он по џунглите е доста време :D ШАЛА.

Искрено ви кажувам дека за некое време и од фабрика бензинците ќе искачаат со плин, како алтернатива. Премногу се усовршени тие системи за а бидат бедни или богатителуѓе да се срамат од нив.

И едно да знаете богатите луѓе се бетер од нас смртниците, они богати со курчење не станале.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #41 на: 10 Мај 2012, 11:39:37 am »
Со кола престиж не се прави.
???

Само јахта е престиж? Porsche Cayenne е исклучиво само за од А до Б и на тротоар да се качиш полесно отколку со Голф 6 2.0 ТДИ?

Алфа, Хонда, VW не се престиж.

Порш е престиж, за Ферари и компанија да не правиме муабет.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #42 на: 10 Мај 2012, 11:39:48 am »
Zosto e loso na plin uste ednas?

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #43 на: 10 Мај 2012, 11:42:07 am »
Не е лошо, добро е, се штеди.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #44 на: 10 Мај 2012, 11:45:18 am »
Банзаи

Престиж со кола? Ебате богаташот. Па со каен?

Абе пoла население може да има каен. Продаде станот и оп два. Нека иде Јахта нека купи. Заеби ти тие муабети.

@Deni

Зошто е бедно ефтино :D :D