Автор Тема: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ  (Прочитано 529370 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #1995 на: 05 Март 2014, 08:54:35 am »
Фаланга вози штедливо зашто разбрал дека бензинот се прави од динсауруси.

:D :D :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #1996 на: 05 Март 2014, 10:12:43 am »
Заради меракот да каже газдата дека ја има дупено Ријана.

reddit.com/r/nocontext

Се кезам на предавање :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #1997 на: 06 Март 2014, 20:22:03 pm »
Неприкосновен е во конола на позиција на волан.

Би пишал и за Chevrolet Cruze ама ем немаат буџет Chevroletdziite за маркетинг како треба, ем Zero ќе биде љубоморен :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #1998 на: 06 Март 2014, 21:40:15 pm »
Или пак на слепо upgrade на турбинче и други делови, знае да упали и најчесто упалува, или пак според каталог. Али како што кажа мармлад, тоа турбенце смешно е најверојатно оптимално погодено за параметрите со кои работи моторот од фабрика, е сеа зависи колку има резерва (предимензионираност) која може да ја стигнеш со ремап. Штом ја преминеш ќе те фати Рикитурбемија. ;D

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #1999 на: 06 Март 2014, 22:36:18 pm »
2 последни страни во Што Спуштавте со исклучок на одредени постови.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2000 на: 06 Март 2014, 23:49:03 pm »
Му ја читав темата од ново, и баш се потсетив на муабетов:

Овој од Босанските Голфови е?

Каков босански бе ?  :D

Па имаше едни во Босна ги правеа,Тас ознака шо носеа. :)

Е тоа прв пат го слушам, али не е таков, оригинал Тасовец е,  дедо му на  прошлиов газда го има земено директива од фабрика  :)

Abe deki. ubavo te prasue mecevo dali e tas a ti mu vikas NE, ovoj e TASOVEC! ;D  tetoec e tvojov ko so mi se gleda ;D

Па добро де исто е, си има закче на маската дека е ТАS али ја тасовец си го викам   ;D Он праша дали е босански :)


Epa bosanski e


;D ;D ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2001 на: 07 Март 2014, 00:01:21 am »
ах... хахахаха... не е босански, тасовец е хахаха....
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2002 на: 07 Март 2014, 00:50:28 am »
И на мочка, и на ракија, и на бело од црно ќе работи. :)


Се гордеам со вас, се сум ве научил.
Бугар?!


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2003 на: 07 Март 2014, 00:53:56 am »
Затоа што кога тебе некој ќе те корегира, веднаш ти пречи и форумов станал страшен заради исправките граматички. А ти кога исправаш - тогаш има „архаични“ муабети и „така одсекогаш“ биле поимите кај нас, иако не се баш најправилни. Ако не сакаш да бидеш корегиран - не корегирај! Толку.

ако некогаш (а ретко е тоа) корегирам нешто тоа е заради грешна примена на комплетен термин а не на граматичка корекција на истиот збор... има голема разлика во тие две акции...


Да се потсетиме. Да видиме каде е грешната примена во долниве два примери:

Пример 1:


аблендирање

блендање!!

Онак од кај дека блендање е правилно?

а од кај не е?

опитај постарите... они ке ти кажат... архаичен збор-термин... исто како и терминот СОФРА...

Moжда блендањето ќе се најде во овие ситуации: http://daljepoti.hr/blog/makeup/predstavljamo-profi-kistove-rumenilo-puder-i-blendanje-83/


Пример два:

Пумпа за кочници - пошто кај нас никој не викал master brake cylinder


Пример три:

аНЛасер

не ти се противам симо, можеби си во право, ама кај го виде ова дека е вака... прв пат во животот слушам и гледам анласер дека е правилно... еден дотичен лектор во гаража тврдеше дека нај правилно е аНЛаНсер

btw, „нај правилно“ e поправилно кога се пишува заедно, „најправилно“, повеќе инфо - тука


 Не гледам дека си се фатил за суштината и дека се користат погрешни термини на погрешно место. Има уште вакви примери, ме мрзи да барам.

Тука ќе ги спомнам „ејпл“, сервиз, и слични.

Исто така, користењето на големи букви и интерпункциски знаци би било пријатна промена.
Првиот пост на Онак (реченици без големи букви)
Последниот пост на Онак (реченици без големи букви)

Лесно е да критикуваш и исправаш, ама за да има тоа тежина, треба и ти да си во право. Има уште многу места на форумов, каде што си исправал луѓе, помалку или повеќе непотребно, ама штом тебе ти се упати некоја критика, тогаш или е „печатна грешка“ или е „архаичен збор“, или форумов станал премногу лекторски...

Целта на муабетот ми е, да повторам, ако не сакаш корекции и ти пречи кога те корегираат, не го прави тоа на други луѓе. Поготово не го прави непотребно или кога луѓето се во право. Толку е едноставно. А кога те исправаат, не завземај веднаш одбрамбно/нападен став, туку прифати ја исправката.




Дисклејмер: не сум и јас безгрешен, но се трудам да бидам секогаш граматички коректен и ако некого сум исправил по грешка или неправилно, тоа сум го сторил поради моето нецелосно познавање на терминологијата или правописот и граматиката
:)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2004 на: 07 Март 2014, 01:54:54 am »
Мој газ у олку гнасни седишта не седнува.

Извини рибо.  ;D

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2005 на: 07 Март 2014, 03:31:06 am »
Иако избришан сепак останува во аналите и во мои топ 5  ;D ;D

симо...не ми го бутај и тоа во уста...

www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2006 на: 07 Март 2014, 04:10:15 am »
Не го турај у анаЛите, не е избришан, само е преместен.  ;D ;D ;D

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2007 на: 07 Март 2014, 09:33:11 am »
Весело било вчера а ... ;D ;D ;D

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2008 на: 07 Март 2014, 09:42:13 am »
Затоа што кога тебе некој ќе те корегира, веднаш ти пречи и форумов станал страшен заради исправките граматички. А ти кога исправаш - тогаш има „архаични“ муабети и „така одсекогаш“ биле поимите кај нас, иако не се баш најправилни. Ако не сакаш да бидеш корегиран - не корегирај! Толку.

ако некогаш (а ретко е тоа) корегирам нешто тоа е заради грешна примена на комплетен термин а не на граматичка корекција на истиот збор... има голема разлика во тие две акции...


Да се потсетиме. Да видиме каде е грешната примена во долниве два примери:

Пример 1:


аблендирање

блендање!!

Онак од кај дека блендање е правилно?

а од кај не е?

опитај постарите... они ке ти кажат... архаичен збор-термин... исто како и терминот СОФРА...

Moжда блендањето ќе се најде во овие ситуации: http://daljepoti.hr/blog/makeup/predstavljamo-profi-kistove-rumenilo-puder-i-blendanje-83/


Пример два:

Пумпа за кочници - пошто кај нас никој не викал master brake cylinder


Пример три:

аНЛасер

не ти се противам симо, можеби си во право, ама кај го виде ова дека е вака... прв пат во животот слушам и гледам анласер дека е правилно... еден дотичен лектор во гаража тврдеше дека нај правилно е аНЛаНсер

btw, „нај правилно“ e поправилно кога се пишува заедно, „најправилно“, повеќе инфо - тука


 Не гледам дека си се фатил за суштината и дека се користат погрешни термини на погрешно место. Има уште вакви примери, ме мрзи да барам.

Тука ќе ги спомнам „ејпл“, сервиз, и слични.

Исто така, користењето на големи букви и интерпункциски знаци би било пријатна промена.
Првиот пост на Онак (реченици без големи букви)
Последниот пост на Онак (реченици без големи букви)

Лесно е да критикуваш и исправаш, ама за да има тоа тежина, треба и ти да си во право. Има уште многу места на форумов, каде што си исправал луѓе, помалку или повеќе непотребно, ама штом тебе ти се упати некоја критика, тогаш или е „печатна грешка“ или е „архаичен збор“, или форумов станал премногу лекторски...

Целта на муабетот ми е, да повторам, ако не сакаш корекции и ти пречи кога те корегираат, не го прави тоа на други луѓе. Поготово не го прави непотребно или кога луѓето се во право. Толку е едноставно. А кога те исправаат, не завземај веднаш одбрамбно/нападен став, туку прифати ја исправката.




Дисклејмер: не сум и јас безгрешен, но се трудам да бидам секогаш граматички коректен и ако некого сум исправил по грешка или неправилно, тоа сум го сторил поради моето нецелосно познавање на терминологијата или правописот и граматиката
:)


Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: ЛЕГЕНДАРНИ ПОСТОВИ
« Одговори #2009 на: 07 Март 2014, 23:49:55 pm »
Мене задњи пут кога ми трокираше Алфата...... остана без гориво ;D