Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778170 пати)

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4335 на: 21 Февруари 2014, 11:23:43 am »
Скопје - Радовиш, 3-4 контроли, после Штип мереа со радар во едно селце.. педери бе ;D Ме спасија возачите од спротива, речиси сите аблендираа. Иначе отиде возачката ;D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4336 на: 21 Февруари 2014, 11:27:11 am »
Не застануваш и готово. После 2 км ќе си застанеш да одмориш едно пола саат да се чуди наредната патрола зошто те нема. :D

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4337 на: 21 Февруари 2014, 11:43:51 am »
И на несакајки едната патрола тргнува да си оди......и те начекуваат :D ....
и го јадиш на несакајки

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4338 на: 21 Февруари 2014, 14:36:34 pm »
После Штип накај Скопје, кај криви дол ке се исклучел на стариот пат, ке возел до клучката кај кадрифаково, тука се уклучува на патот кон скопје, по километар два, врти десно кон Свети Николе, влага во Свети Николе, вози према селото горобинци, само што ке влезе во Горобинци, врти десно и како вози, така ке продолжи на наредните 2 вкрстосувања да врти десно и ке дојде до селата горно и средно коњаре, ке ги помине тие и ке дојде во ржаничино. Од тука пак на автопат.
Проблем солвед.

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4339 на: 21 Февруари 2014, 14:52:13 pm »
После Штип накај Скопје, кај криви дол ке се исклучел на стариот пат, ке возел до клучката кај кадрифаково, тука се уклучува на патот кон скопје, по километар два, врти десно кон Свети Николе, влага во Свети Николе, вози према селото горобинци, само што ке влезе во Горобинци, врти десно и како вози, така ке продолжи на наредните 2 вкрстосувања да врти десно и ке дојде до селата горно и средно коњаре, ке ги помине тие и ке дојде во ржаничино. Од тука пак на автопат.
Проблем солвед.
За 20 минути од скопје до Свети Николе.. Топ.. Татко ми се израдува сабајле... Ќе го пуштам да тепа пензионерски денови во село.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4340 на: 21 Февруари 2014, 18:33:56 pm »
Скопје - Радовиш, 3-4 контроли, после Штип мереа со радар во едно селце.. педери бе ;D Ме спасија возачите од спротива, речиси сите аблендираа. Иначе отиде возачката ;D

Куманово-Струмица ниту една контрола.
Струмица-Куманово, 6 контроли.

Среќа, солидарност шоферска.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4341 на: 21 Февруари 2014, 18:51:08 pm »
После Штип накај Скопје, кај криви дол ке се исклучел на стариот пат, ке возел до клучката кај кадрифаково, тука се уклучува на патот кон скопје, по километар два, врти десно кон Свети Николе, влага во Свети Николе, вози према селото горобинци, само што ке влезе во Горобинци, врти десно и како вози, така ке продолжи на наредните 2 вкрстосувања да врти десно и ке дојде до селата горно и средно коњаре, ке ги помине тие и ке дојде во ржаничино. Од тука пак на автопат.
Проблем солвед.
За 20 минути од скопје до Свети Николе.. Топ.. Татко ми се израдува сабајле... Ќе го пуштам да тепа пензионерски денови во село.

Абе, ти Овчеполец си?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4342 на: 21 Февруари 2014, 19:07:06 pm »
Ако мене ме прашуваш, не, туку сум прошол по таа рута што ја кажав од Свети Николе до Ржаничино преку Долно, Средно и Горно Коњаре, Сушица, потоа покрај Малино и Горобинци.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4343 на: 21 Февруари 2014, 19:10:16 pm »
Не тебе. Какурче.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4344 на: 21 Февруари 2014, 20:19:58 pm »
Скопје - Радовиш, 3-4 контроли, после Штип мереа со радар во едно селце.. педери бе ;D Ме спасија возачите од спротива, речиси сите аблендираа. Иначе отиде возачката ;D

Куманово-Струмица ниту една контрола.
Струмица-Куманово, 6 контроли.

Среќа, солидарност шоферска.

Јап :) А баш пред некој ден читав низ некоја тема, како тоа аблендирањето полека изумира :)

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4345 на: 21 Февруари 2014, 22:38:35 pm »
После Штип накај Скопје, кај криви дол ке се исклучел на стариот пат, ке возел до клучката кај кадрифаково, тука се уклучува на патот кон скопје, по километар два, врти десно кон Свети Николе, влага во Свети Николе, вози према селото горобинци, само што ке влезе во Горобинци, врти десно и како вози, така ке продолжи на наредните 2 вкрстосувања да врти десно и ке дојде до селата горно и средно коњаре, ке ги помине тие и ке дојде во ржаничино. Од тука пак на автопат.
Проблем солвед.
За 20 минути од скопје до Свети Николе.. Топ.. Татко ми се израдува сабајле... Ќе го пуштам да тепа пензионерски денови во село.

Абе, ти Овчеполец си?
Така некако... и мајка ми и татко ми се од тој крај...

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4346 на: 25 Февруари 2014, 19:33:19 pm »
Дали може пр. да послужат разни фактури струја, интернет за промена на адреса на лична карта бидејќи сум на тоа место околу 15 год?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4347 на: 25 Февруари 2014, 19:36:57 pm »
Молам?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4348 на: 25 Февруари 2014, 22:39:05 pm »
Дали може пр. да послужат разни фактури струја, интернет за промена на адреса на лична карта бидејќи сум на тоа место околу 15 год?

не... доказ за сопственост или закуп. или нај блиска роднинска врска со сопственикот а тоа е или дедо-баба или родители или брак.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4349 на: 26 Февруари 2014, 13:31:48 pm »
Во Србија пијаните возачи одат директно во затвор

http://kajgana.com/srbija-pijanite-vozachi-odat-direktno-vo-zatvor

Цитат
Доколу сообраќајната полиција утврди дека возачот има над 1,2 промили алкохол во крвта, првин ќе го спроведе на трезнење, а потоа директно пред дежурен судија за прекршоци. Во случај судијата да изрече затворска казна, лицето ќе заврши во затвор и таму ќе ја чека правосилноста на пресудата.

Оваа можност од 1 март ќе ја имаат сообраќајната полиција и судовите во Србија според новиот закон за прекршоци.

Полицијата автоматски кај судија за прекршоци ќе ги приведе сите возачи кои сториле потежок сообраќаен прекршок.

Покрај наведениот прекршок за возење во пијана состојба со алкохол од 1,2 промили во крвта, директно кај судија ќе завршат и возачите поради енормно прекршување на брзината, насилничко возење, преминување преку пруга кога е спуштена рампата и за обид за бегство од сообраќајна контрола.

Возачите имаат право на жалба во рок од осум дена, но тоа не ја одложува моменталната казна. Возачот на кој ќе му биде изречена затворска казна, резултатите од жалбата, кои треба да бидат готови за најмногу три дена, ќе ги дочека во затвор.

Српските власти наведуваат дека благодарение на редовните контроли на сите поголеми патни правци, но и поради зголемената дисциплина на возачите минатата година биле евидентитрани најмал број на сообраќајни жртви за изминатите три децении.

Според официјалните податоци, лани на патиштата во Србија загинале 645 лица, а најголем дел од сообраќајните несреќи се случиле поради неприлагодено возење и пречекорување на брзината.