Автор Тема: Dual Sim Phone?  (Прочитано 5327 пати)

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Dual Sim Phone?
« на: 17 Септември 2013, 23:50:21 pm »
Kade moze da najdam nekoj smart phone so dual sim karticki da posdrzuva? Osobeno trazam alcatel one touch idol, bidejki imam nov takov neotpakuvan pa da go zamen so dual sim....

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #1 на: 18 Септември 2013, 01:37:39 am »
дека ке го замениш воопшто, тешка работа...

ако сакаш да си купиш нов има разно разни... топло препорачувам престиџио  (prestigio) се продава во нептун и во по некоја хенди мобилара. има повеке модели, сите се дуо сим... следен на список ми е самсунг дуо сим, конси-конса, не е смарт фон... и јас у моментов имам и престиџио кој е на сервиз за звучник, или го прегорев од прегласни звуци или му земав здравје со прашини по објекти работејки... вториот ми е леново со дуал сим, андроид 4... го купив од член тука од форумот. како што разбрав тој преку ибеј можеш да го нарачаш  и чини околу 75 јурци, батерија му држи 1 ден (кај мене), само гаранција аш... а престиџио си иде со 2 години гаранција... од сите модели на престиџио лично го користев 4020 и 5000. тој 4020 е со помал екран, мислам дека беше 3.7 батеријата издржува 1 ден.. овој 5000 е со екран 5.0 нај нов андроид 4 и батерија кај мене тера 2 дена. незнам колку збориш ама кај мене во едно деноноќие се собираат и до 4-5 саати дневно активен разговор плус нешто малку дркање по нет, скајп нон стоп вклучен и 3Г вклучен нон стоп. ова со оптеретувањево на батеријата и начинот на трошење важи за сите телефони што ги пишав..


колку го вреднуваш твојот за евентуална замена ако ти понудам нешто?
гаранција има-нема?
да не е заклучен на некоја мрежа?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #2 на: 18 Септември 2013, 09:19:30 am »
Имаш поголем избор на Samsung дуал-сим смартфони, од DUOS серијата. За Алкател, појма неам :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #3 на: 18 Септември 2013, 09:37:11 am »
Ne znam ponovive pametni telefoni kako se pokazaa, jas licno imav mnogu loso iskustvo so telefoni so dve kartici.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #4 на: 18 Септември 2013, 09:44:42 am »
Мислам дека има и Алкател Идол со дуал сим и ХТЦ оне со дуал сим, верувам имаат и другите брендови...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #5 на: 18 Септември 2013, 09:56:05 am »
Ne znam ponovive pametni telefoni kako se pokazaa, jas licno imav mnogu loso iskustvo so telefoni so dve kartici.


тоа кинештаријата стварно лоша беше.. имам сменето преку 30 телефони со 2 сим картици.. не додржуваа да работат без проблем ни 2 месеци. после тоа решив подобро 2 телефони со себе одошто да ти откаже дуал сим па од 2 броја, ниеден да не работи.. после некео време се отвори спаива компјутери и они почнаа да носат дуал сим со гаранција.  еднаш донесе еден телефон со 3 сима, ке го земев и тој ама имаше една глупост а тоа е дека сим 1 стално ти работи а можеш да бираш помеѓу сим 2 и сим 3 кој ке работи. практично пак е дуал сим само има слот да бираш кој ке ти биде вториот сим. и таму типот веројатно заглави со тие телефони, пошто иако беа поквалитетни од претходната кинештарија, сепак не беа без проблеми. по некое време (2 години) и они затворија. со леди ком имав лошо искуство затоа што гаранцијата му беше до врата додека да излезеш, т.е. 24-48 саати максимум. пак се вратив на 2 телефони поточно 3 телефони.

и еднаш шетајки низ нептун случајно ми падна погледот на декларацијата кај одделот за престиџио па го приметив тоа дуал сим... се одлучив да го купам и пробам.. излезе одличен телфон.. после 6 месеци се појави еден глупав дефект, а тоа е додека е на полнач телефонот, тачот не работи... го однесов во овластениот сервис (видео дата) ми го дрѓеа точно 29 дена на сервиз (а законска рамка е 30) и ми се јавија да го донесам целиот сет од телефонот дека не се поправа, па да идам да си земам друг и така, со мала доплата го земав овој вториот модел на престиџио од кој сум презадоволен и по брзина, и по агилност и по квалитет и тако даље.. е сега на овој му отиде слушалката-звучникот и ене го на сервиз е, само мислам дека тоа е до моја вина.. ми се погоди период од 2 недели да бидам во објекти каде што количината на прашина е енормно голема.. мислам дека од тоа се заеба телефонот...


како и д ае, додека е на сервиз, знаејки колку се брзи и точни од видео дата си обезбедив алтернативен телефон со дуал сим а тоа е овој  ЛЕНОВО.. и тој е ок, само батеријата му држи 1 ден.. реков више со вклучен 3Г цело време, скајп, временса прогноза (точно 3 различни) и мноооогу време поминато во зборење на телефон...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #6 на: 18 Септември 2013, 10:03:16 am »
имам еден пријател што го купи истиов престиџио, помалиот... во момент на нервоза, знаете оние денови кога ништо од рака не ви иде, на телефонот му се случи ова (сликиве се за да го видите како изгледа) :) :










и верувале или не, кога ке го вклучиш, пак работи, т.е. се пали, ама неможеш ништо да кликнеш секако... ;D ;D ;D

отидоа 9.999 денари во ветер. сега телефонов кошта околу 6.000 денари... значи, ако на некој му требаат резервни делови за овој телефон, има на располагање ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #7 на: 18 Септември 2013, 10:13:33 am »
Пред 2 недели купив Samsung Galaxy duos S.
Имаш и Samsung Grant. Ако сакаш голем телефон.

Одлично телефонче, многу брзо работи.

Единствено Самсунг прави одлични дуал сим телефони. Другите си некаков проблем.
И јас го зедов  во замена со друг телефон само што продавачот си одбра каков да му земам.
Овие ледиком го имаат бел и црн, види дали ќе сакаат замена.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #8 на: 21 Октомври 2013, 10:28:02 am »
Моторолата ја имам веќе 6 месеци и презадоволен сум, најкеиф ми беше за qweerty  тастатура и дупли сим, тешко дека ќе го најдеш кај нас...

>>>>><<<<<

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #9 на: 21 Октомври 2013, 18:48:12 pm »
Моторолата ја имам веќе 6 месеци и презадоволен сум, најкеиф ми беше за qweerty  тастатура и дупли сим, тешко дека ќе го најдеш кај нас...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

тешко ке го најдеш овој телефон или тешко ке најдеш општо телефон со 2 сима и куверти?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #10 на: 21 Октомври 2013, 20:08:59 pm »
баш овој модел тука во мк...
>>>>><<<<<

Отсутен dare532

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #11 на: 21 Октомври 2013, 21:41:01 pm »
имам еден пријател што го купи истиов престиџио, помалиот... во момент на нервоза, знаете оние денови кога ништо од рака не ви иде, на телефонот му се случи ова (сликиве се за да го видите како изгледа) :) :

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


и верувале или не, кога ке го вклучиш, пак работи, т.е. се пали, ама неможеш ништо да кликнеш секако... ;D ;D ;D

отидоа 9.999 денари во ветер. сега телефонов кошта околу 6.000 денари... значи, ако на некој му требаат резервни делови за овој телефон, има на располагање ;D ;D
Да не го продава за делови другарти тел

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #12 на: 22 Октомври 2013, 01:10:04 am »
ке го прашам... колку даваш?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен dare532

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Dual Sim Phone?
« Одговори #13 на: 23 Октомври 2013, 21:20:17 pm »
ке го прашам... колку даваш?
колку му бара он па ке се договориме