Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1279641 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #45 на: 27 Мај 2011, 14:56:25 pm »


ЕДИТ: Татко ми идеше преку Албанија лани мислам до Хвар и тоа зимно време. Ќе го прашам и ќе ти кажам.

Фала многу

Инаку Банзаи, после Словенија не ни помислувај да припариш без ГПС, лани дел од екипава моја беа на некоја мини турнеја до Монако преку Милано, па за нешто конкретно ако те интересира уште одма ке им се јавам и ке ги прашам, инаку ќе цитирам еден од нив, ми вика “ Брат да не беше ова навигацијава, пред влез во Милано ке застанев ке седнев на сред автопат и ке плачев се додека не ме собере некој и да ме врати дома“.
Имаш нов автопат преку Призрен ако влезеш во Албанија, а и поблиску е... Распрашај се во АМСМ

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #46 на: 27 Мај 2011, 14:58:48 pm »


ЕДИТ: Татко ми идеше преку Албанија лани мислам до Хвар и тоа зимно време. Ќе го прашам и ќе ти кажам.

Фала многу

Инаку Банзаи, после Словенија не ни помислувај да припариш без ГПС, лани дел од екипава моја беа на некоја мини турнеја до Монако преку Милано, па за нешто конкретно ако те интересира уште одма ке им се јавам и ке ги прашам, инаку ќе цитирам еден од нив, ми вика “ Брат да не беше ова навигацијава, пред влез во Милано ке застанев ке седнев на сред автопат и ке плачев се додека не ме собере некој и да ме врати дома“.
Имаш нов автопат преку Призрен ако влезеш во Албанија, а и поблиску е... Распрашај се во АМСМ

Да ама последен пат кога бев не беше уште готов...тоа беше пред месец дена!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #47 на: 27 Мај 2011, 15:08:34 pm »


ЕДИТ: Татко ми идеше преку Албанија лани мислам до Хвар и тоа зимно време. Ќе го прашам и ќе ти кажам.

Фала многу

Инаку Банзаи, после Словенија не ни помислувај да припариш без ГПС, лани дел од екипава моја беа на некоја мини турнеја до Монако преку Милано, па за нешто конкретно ако те интересира уште одма ке им се јавам и ке ги прашам, инаку ќе цитирам еден од нив, ми вика “ Брат да не беше ова навигацијава, пред влез во Милано ке застанев ке седнев на сред автопат и ке плачев се додека не ме собере некој и да ме врати дома“.
Имаш нов автопат преку Призрен ако влезеш во Албанија, а и поблиску е... Распрашај се во АМСМ

Да ама последен пат кога бев не беше уште готов...тоа беше пред месец дена!
Хммм официјално изјавија дека е пуштен...незнам-нека си праша ;)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #48 на: 27 Мај 2011, 15:42:34 pm »


ЕДИТ: Татко ми идеше преку Албанија лани мислам до Хвар и тоа зимно време. Ќе го прашам и ќе ти кажам.

Фала многу

Инаку Банзаи, после Словенија не ни помислувај да припариш без ГПС, лани дел од екипава моја беа на некоја мини турнеја до Монако преку Милано, па за нешто конкретно ако те интересира уште одма ке им се јавам и ке ги прашам, инаку ќе цитирам еден од нив, ми вика “ Брат да не беше ова навигацијава, пред влез во Милано ке застанев ке седнев на сред автопат и ке плачев се додека не ме собере некој и да ме врати дома“.
Имаш нов автопат преку Призрен ако влезеш во Албанија, а и поблиску е... Распрашај се во АМСМ

Да ама последен пат кога бев не беше уште готов...тоа беше пред месец дена!
Хммм официјално изјавија дека е пуштен...незнам-нека си праша ;)

 Може не викам не, ама кај нив не е ништо сигурно....официјално е кај нив уште од лани дека се направени премините на патот од граница до Феризај а беа пуштени во Фебруари.... ;D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #49 на: 27 Мај 2011, 15:48:10 pm »


ЕДИТ: Татко ми идеше преку Албанија лани мислам до Хвар и тоа зимно време. Ќе го прашам и ќе ти кажам.

Фала многу

Инаку Банзаи, после Словенија не ни помислувај да припариш без ГПС, лани дел од екипава моја беа на некоја мини турнеја до Монако преку Милано, па за нешто конкретно ако те интересира уште одма ке им се јавам и ке ги прашам, инаку ќе цитирам еден од нив, ми вика “ Брат да не беше ова навигацијава, пред влез во Милано ке застанев ке седнев на сред автопат и ке плачев се додека не ме собере некој и да ме врати дома“.
Имаш нов автопат преку Призрен ако влезеш во Албанија, а и поблиску е... Распрашај се во АМСМ

Да ама последен пат кога бев не беше уште готов...тоа беше пред месец дена!
Хммм официјално изјавија дека е пуштен...незнам-нека си праша ;)

 Може не викам не, ама кај нив не е ништо сигурно....официјално е кај нив уште од лани дека се направени премините на патот од граница до Феризај а беа пуштени во Фебруари.... ;D
Така е стварно.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #50 на: 27 Мај 2011, 16:35:55 pm »
Prosecnata brzina preku zg ti e 120km/h ili poveke, preku CG ti e okolu 80-90. Koga kolata trosi pomalku? :) Inaku ne ti zboram na pamet, litro i nesto pomalku trosese stario accord preku zg.

Извини "главен" ама малце си ми конфузен  ??? ??? ???

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #51 на: 27 Мај 2011, 20:40:54 pm »
Хаха, сеа приметив дека сум направил лапсус. Литро и нешто помалку трошеше преку ЦГ, не преку ЗГ.

Инаку и времето на возење не е пократко преку ЦГ. Одиш со помала брзина, има повеќе гужва и не можеш да претицуваш баш секаде. А по автопат возиш колку сакаш :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #52 на: 27 Мај 2011, 20:47:08 pm »
Хаха, сеа приметив дека сум направил лапсус. Литро и нешто помалку трошеше преку ЦГ, не преку ЗГ.

Инаку и времето на возење не е пократко преку ЦГ. Одиш со помала брзина, има повеќе гужва и не можеш да претицуваш баш секаде. А по автопат возиш колку сакаш :)

Да така е ама кога возиш по гужва,се дешава да заглавиш,па колони низ ЦГ,и така натака,а по автопат ако си возиш 100-120км/h(што е тешко во Србија и Хрватска)гарантирам ке се намали потрошувачката !

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11717
  • Архитект
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #53 на: 06 Јуни 2011, 23:40:35 pm »
Еве и јас ќе му се придружам на Аце-106 за Крф :) Аце кај ќе одиш поточно и кој период? Можи да се погодиме во исто време.

Отсутен NetworX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 929
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #54 на: 06 Јуни 2011, 23:48:14 pm »
Jас можно е да идам накај Неа Врасна при крај на Јуни
Dear God. Thank you for providing us with the direct-port nitrous injection, 4 core intercoolers, ball bearing turbos, and titanium valve springs, Amen.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #55 на: 07 Јуни 2011, 00:01:03 am »
Еве и јас ќе му се придружам на Аце-106 за Крф :) Аце кај ќе одиш поточно и кој период? Можи да се погодиме во исто време.

Од 23 јуни до 03.јули Ипсос
Ако се погодиме заедно ке биде интересно :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #56 на: 07 Јуни 2011, 00:28:26 am »
Јас ке идам во период помегу 15 јули и 15 август,а каде уште поим неам :)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #57 на: 07 Јуни 2011, 00:44:40 am »
Сега за сега, нигде не идеме. Месецов сме кнап со кеш па затоа ќе си одиме 10 дена во сопствен смештај во Охрид. За во Септември здравје, некаде по краците од Егејскиот дел од Македонија или поточно во околијата на Сарти каде што шефо-главен на форумов милува да си ги лади тестисите

@Kalimero

Ако одиш преку Албанија, глеј да бидеш пред 4:00 сабајле на граница. Потоа ќе те фатат гужви и ќе го е*еш денот. Јас и жена ми (тогаш девојка) имаме идено Скопје-Будва преку Албанија за 8 саати. Турата е Скопје - Тетово - Гостивар - Кичево - Струга - Ќафасан(Ќафтани) - Елбасан - Драч(Дурес). Елбасан - Драч е магистрален пат околу 100km и ако го фатиш рано на сабајле ќе го извозиш за помалку од саат. Понатаму по автопат возиш накај Тирана и на пола пат вртиш према Скадар(Шкодри), поминуваш преку големиот дрвен мост и цепаш право на Албанско-Црногорска граница. Од таму према Улцињ, па возиш покрај море по магисралниот пат се до Хрватска. Потоа од граница до Дубровник колку што се сеќавам имаш околу саат време вожња и таму ќе си направиш една убава пауза. Нагоре ќе се снајдеш покрај Јадран по магистралниот пат.

@ace-106 и Osmica9
Ипсос е топ место на Крф, ама во периодот кога ace ќе оди е тапа. Не работат ни пола од локалите. Како и да е, во тој период цените се доста пониски. Ако не идете со сопствен превоз, обавезно да си изнајмите количе (мноштвото се Хјундаи Атос) и да одите да шетате секој ден на различни страни. На секоја страна од островот морето е различно, а и плажите. Најефтини за рентање ви се возилата кај Кристофер кој се наоѓа на излезот од Ипсос. Ценкај те се за 10 дена, не треба да ви земат повеќе од 20-22 евра на ден за Атос.

Ако ве интересираат убави плажи и места, нај-маркетиншки истакнати се Глифада и Палеокастрица. Јас сепак ќе ви препорачам да одите на западна страна, има една плажа се вика Халикунас, покрај мочуриштето/езерото. Ја знаат само локалците и не ја кажуваат на странци. Плажата е дива со сахарски песок и тиркизна боја на морето, свртена према отворено море и долга неколку километри. Има само еден кафич и чат пат по некој гњурец или нудист. Подолу има и уште еден комплекс со бунгалови, само не ми текнува како му беше името.

Ако ве интересира блуд и разврат, сигурно ќе отидете на југ, заборавив како се викаше местото. Ќе ви биде интересно ако сте средношколци, во спротивно местот нема врска. Пијани деца се такмичат кој ќе направи нај-неморална и нај-одвратна работа. Ако ви е за дупење боље идете во главниот град има неколку дискретни борделчиња, каде невестите се порпилично скапи.

Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #58 на: 07 Јуни 2011, 00:45:26 am »
Јас ке идам во период помегу 15 јули и 15 август,а каде уште поим неам :)
Jas najverojatno ke idam od 15 juli vo Zakintos...

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #59 на: 07 Јуни 2011, 00:52:13 am »

@ace-106 и Osmica9
Ипсос е топ место на Крф, ама во периодот кога ace ќе оди е тапа. Не работат ни пола од локалите. Како и да е, во тој период цените се доста пониски. Ако не идете со сопствен превоз, обавезно да си изнајмите количе (мноштвото се Хјундаи Атос) и да одите да шетате секој ден на различни страни. На секоја страна од островот морето е различно, а и плажите. Најефтини за рентање ви се возилата кај Кристофер кој се наоѓа на излезот од Ипсос. Ценкај те се за 10 дена, не треба да ви земат повеќе од 20-22 евра на ден за Атос.

Ако ве интересираат убави плажи и места, нај-маркетиншки истакнати се Глифада и Палеокастрица. Јас сепак ќе ви препорачам да одите на западна страна, има една плажа се вика Халикунас, покрај мочуриштето/езерото. Ја знаат само локалците и не ја кажуваат на странци. Плажата е дива со сахарски песок и тиркизна боја на морето, свртена према отворено море и долга неколку километри. Има само еден кафич и чат пат по некој гњурец или нудист. Подолу има и уште еден комплекс со бунгалови, само не ми текнува како му беше името.




Фала гОЈДО за препораките;)
Иначе прв пат ке одам без кола зш ме исплашија многу скап бил траектот,и такви глупости,али нема везе више,платено-завршено,ке си изнајмам скутерче некакво и ке се тркаламе со женатами по островот !
Успут знам дека е тапа период за журки,и забави,али од друга страна,ке остане некој денар и за во септември ;)