Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1271813 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #30 на: 27 Мај 2011, 13:58:46 pm »
Убаво место, бев пред 6 години мислам. Има доста да се прошета и да се види, ако не идеш со кола, изнајми една ;)

Иначе некој ако има да ми даде некаков совет или информација за патото Скопје - Азурна обала нека каже. Најдобра рута, искуство, трошоци и слично. Секако зборам за вожња со кола :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #31 на: 27 Мај 2011, 14:03:00 pm »
Сум бил ама ништо не ми текнува од Милано натаму.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #32 на: 27 Мај 2011, 14:04:42 pm »
Убаво место, бев пред 6 години мислам. Има доста да се прошета и да се види, ако не идеш со кола, изнајми една ;)

Иначе некој ако има да ми даде некаков совет или информација за патото Скопје - Азурна обала нека каже. Најдобра рута, искуство, трошоци и слично. Секако зборам за вожња со кола :)

Сеуште се мислам дали со кола или таму да изнајмам seicento ;)
Успут Via michelin вика вака за Скопје-Азурна обала ...
Click on the map to enlarge ;)

http://www.viamichelin.com/web/Itineraires?strStartLocid=31NDMyNG8xMWNORE11TmpVNU5EST1jTnk0eU1EUTFPUT09&strDestLocid=31NDIxZ2YxMGNOREl1TURBMk5EYz1jTWpFdU5ETTRNRFk9&intItineraryType=1&caravaneHidden=false&vh=CAR&strVehicle=0&itineraryCarType=0&itineraryFuelType=0&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&isAvoidFrontiers=false&dtmDeparture=27%2F05%2F2011&distance=km&devise=1.0|EUR&indemnite=&carbCost=1.3&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #33 на: 27 Мај 2011, 14:04:53 pm »
И мене ми требаат информации за Корчула во Хрватска, дали некој бил, и искуства од таму, бидејќи можеби за прв пат ке одам таму, па малку сум претпазлив, и од каде би било подобро да одам, преку Косово и Црна гора, или одозгора преку Загреб па да се симнам надоле.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #34 на: 27 Мај 2011, 14:06:54 pm »
И мене ми требаат информации за Корчула во Хрватска, дали некој бил, и искуства од таму, бидејќи можеби за прв пат ке одам таму, па малку сум претпазлив, и од каде би било подобро да одам, преку Косово и Црна гора, или одозгора преку Загреб па да се симнам надоле.

Од лично искуство ти кажувам боље е преку Загреб 30-40E поскапо ради патарини,и бензин,али затоа 100 пати боље него преку Косово !
« Последно менување: 27 Мај 2011, 14:13:01 pm ace-106 »

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #35 на: 27 Мај 2011, 14:11:19 pm »
И мене ми требаат информации за Корчула во Хрватска, дали некој бил, и искуства од таму, бидејќи можеби за прв пат ке одам таму, па малку сум претпазлив, и од каде би било подобро да одам, преку Косово и Црна гора, или одозгора преку Загреб па да се симнам надоле.


Зависи кој период. Ако одиш во сред лето преку Загреб дефинитивно ти се е.а мајката зашто има гужва ептен за накај море. Ако одиш преку Косово и Црна гора ќе треба да се пентариш нагоре накај тоа граничниот премин.

Јас сум повеќе за вторава варијанта со тоа што ќе можеш да одиш преку Албанија па ќе си возиш по Јадранска магистрала и барем ќе зјапаш у море. Ем штедиш за патарини.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #36 на: 27 Мај 2011, 14:14:37 pm »
Убаво место, бев пред 6 години мислам. Има доста да се прошета и да се види, ако не идеш со кола, изнајми една ;)

Иначе некој ако има да ми даде некаков совет или информација за патото Скопје - Азурна обала нека каже. Најдобра рута, искуство, трошоци и слично. Секако зборам за вожња со кола :)
Јас знам за до пола пат, за до Швицарска. Стандард се иде преку сите автопати, и имаш поприлично патарини. Едно 70 евра ќе те фати во еден правец, да заокружиме на 150 вкупно. Ако сакаш можеш да одиш и по регионални патчиња - што можеби е поинтересно за краток пат, ама не би препорачал за подолг. Бензин да не ти падне под пола резервоар - заради цени и недај боже. Јас се имам вадено од памет кога по угорници ми се исцеди пола резервоар за 100км, си викам нема да стигнам до бензинска, а после по удолниците поминав 400км со пола резервоар. Топло препорачувам да пуниш често. Патот е околу 2000км, натаму и толку наваму, јас сметав за со Е320цди, фаќа 320литри ако го стискаш, а и тебе толку треба да ти фати. Значи по 1.50 литро, ти доаѓа околу 500 евра за бензин, ти нормално ќе напуниш до горе на најефтините бензински по балканов и ќе те фати 400 еур.
Тејк ту, ако имаш телефон симни му ТомТом или Навигон. Јас го користев Томтом за грчка и беше топ, а сега го имам Навигон за Македонија. Ти симни си го тоа што ти треба (со соодветните офлајн мапи), за недај боже. А јас си го користам на секое можно возење, зошто ми служи како мапа на патот. Да знам каква кривина следи и доста важно на ТомТом има ознаки колку е дозволено во секој момент. Што може да е корисно ако нема знаци - а нема никаде. Друго каде и да идеш, земи виа мишелин и испринтај се по пропис - и плесни во кола. За одење во непознати места е корисно.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #37 на: 27 Мај 2011, 14:15:35 pm »
Па планирам околу 10 јули да тргнам, а да добра опција е и преку Албанија, за таму само викаат дека патот бил многу лош на некој места, некој па вика дека бил направен и било одлично.Бил некој од таму и дали знае како е ?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #38 на: 27 Мај 2011, 14:16:52 pm »
Па не верувам дека само 30-40е ќе заштеди. Има повеќе километри за поминување, помалце ќе му троши преку Црна Гора и нема ни една патарина :)

Али јас секогаш одам од горе, преку Загреб! Патот е одличен и на моменти досаден. А посебни гужви нема, али избегавам петок и сабота за идење и сабота, недела за враќање. Ниеднаш немам заглавено на патарина или аутопут, а сум поминал минимум 15-20 пати таму (дел како возач).

На Корчула не сум бил...

Фала Аце за ВиаМишелин, ама ми требаше некое лично искуство. Сам веќе разлистав на нет.

ЕДИТ: Татко ми идеше преку Албанија лани мислам до Хвар и тоа зимно време. Ќе го прашам и ќе ти кажам.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #39 на: 27 Мај 2011, 14:22:23 pm »
И мене ми требаат информации за Корчула во Хрватска, дали некој бил, и искуства од таму, бидејќи можеби за прв пат ке одам таму, па малку сум претпазлив, и од каде би било подобро да одам, преку Косово и Црна гора, или одозгора преку Загреб па да се симнам надоле.
Незнам за Корчула, не сум бил. Преку Загреб е фино ако седиш во Загреб некој ден, инаку одоздола ако идеш со кола таму си за 10 саати.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #40 на: 27 Мај 2011, 14:25:26 pm »


ЕДИТ: Татко ми идеше преку Албанија лани мислам до Хвар и тоа зимно време. Ќе го прашам и ќе ти кажам.

Фала многу

Инаку Банзаи, после Словенија не ни помислувај да припариш без ГПС, лани дел од екипава моја беа на некоја мини турнеја до Монако преку Милано, па за нешто конкретно ако те интересира уште одма ке им се јавам и ке ги прашам, инаку ќе цитирам еден од нив, ми вика “ Брат да не беше ова навигацијава, пред влез во Милано ке застанев ке седнев на сред автопат и ке плачев се додека не ме собере некој и да ме врати дома“.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #41 на: 27 Мај 2011, 14:25:50 pm »
Фала Дени на информации. Само да видам за смештај и ако идам дефинитивно, тогаш ќе разгледам каде е најефтин бензинот и каде да преспијам во Италија.

Инаку ако не најдам Гармин, ќе идам со телефон како навигација :)

А не би рекол дека мора да преспива во Загреб, за исто време ќе стигне сеедно дали од горе или доле.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #42 на: 27 Мај 2011, 14:27:22 pm »
Фала Дени на информации. Само да видам за смештај и ако идам дефинитивно, тогаш ќе разгледам каде е најефтин бензинот и каде да преспијам во Италија.

Инаку ако не најдам Гармин, ќе идам со телефон како навигација :)

А не би рекол дека мора да преспива во Загреб, за исто време ќе стигне сеедно дали од горе или доле.

Да ама со Integra- та :)

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #43 на: 27 Мај 2011, 14:34:09 pm »
Па не верувам дека само 30-40е ќе заштеди. Има повеќе километри за поминување, помалце ќе му троши преку Црна Гора и нема ни една патарина :)




Ова не ти е на место-угорници,чуда нема шанси кола да троши помалце така него на автопат преку Загреб ;)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #44 на: 27 Мај 2011, 14:50:32 pm »
Prosecnata brzina preku zg ti e 120km/h ili poveke, preku CG ti e okolu 80-90. Koga kolata trosi pomalku? :) Inaku ne ti zboram na pamet, litro i nesto pomalku trosese stario accord preku zg.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.