Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1278711 пати)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #60 на: 07 Јуни 2011, 00:55:02 am »
Јас ке идам во период помегу 15 јули и 15 август,а каде уште поим неам :)
Jas najverojatno ke idam od 15 juli vo Zakintos...

Може и ние натака, знаеш :) Како ке идете преку агенција или сопствен аражман :)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #61 на: 07 Јуни 2011, 01:02:21 am »
Со кола ќе си идам и таму ќе барам за смештај, не сакам да се размислувам многу многу....

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #62 на: 07 Јуни 2011, 01:16:54 am »
Со кола ќе си идам и таму ќе барам за смештај, не сакам да се размислувам многу многу....

Ти на плин си... и немаш гајле... и во најмала рака треба да се поминат минимум... 1500 км а бензинот во грчка е огин и пламен :)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #63 на: 07 Јуни 2011, 01:52:50 am »


@Kalimero

Ако одиш преку Албанија, глеј да бидеш пред 4:00 сабајле на граница. Потоа ќе те фатат гужви и ќе го е*еш денот. Јас и жена ми (тогаш девојка) имаме идено Скопје-Будва преку Албанија за 8 саати. Турата е Скопје - Тетово - Гостивар - Кичево - Струга - Ќафасан(Ќафтани) - Елбасан - Драч(Дурес). Елбасан - Драч е магистрален пат околу 100km и ако го фатиш рано на сабајле ќе го извозиш за помалку од саат. Понатаму по автопат возиш накај Тирана и на пола пат вртиш према Скадар(Шкодри), поминуваш преку големиот дрвен мост и цепаш право на Албанско-Црногорска граница. Од таму према Улцињ, па возиш покрај море по магисралниот пат се до Хрватска. Потоа од граница до Дубровник колку што се сеќавам имаш околу саат време вожња и таму ќе си направиш една убава пауза. Нагоре ќе се снајдеш покрај Јадран по магистралниот пат.



Аууу Гојдо, РЕСПЕКАТ за објаснувањево, подобро и да неможе да биде.
На ова моментално му давам еден принт и листот го ставам у кола.

Фала многу.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #64 на: 07 Јуни 2011, 08:38:35 am »
Со кола ќе си идам и таму ќе барам за смештај, не сакам да се размислувам многу многу....

Ти на плин си... и немаш гајле... и во најмала рака треба да се поминат минимум... 1500 км а бензинот во грчка е огин и пламен :)

1600, plus eden feribrod treba da pomines i tamu si ;)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #65 на: 07 Јуни 2011, 10:07:46 am »
Со кола ќе си идам и таму ќе барам за смештај, не сакам да се размислувам многу многу....

Ти на плин си... и немаш гајле... и во најмала рака треба да се поминат минимум... 1500 км а бензинот во грчка е огин и пламен :)

1600, plus eden feribrod treba da pomines i tamu si ;)

Многу е... не знам, со организиран превоз е 30 евра од чоек, а со сопствен превоз е 200 евра :)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11717
  • Архитект
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #66 на: 07 Јуни 2011, 10:39:27 am »
Еве и јас ќе му се придружам на Аце-106 за Крф :) Аце кај ќе одиш поточно и кој период? Можи да се погодиме во исто време.

Од 23 јуни до 03.јули Ипсос
Ако се погодиме заедно ке биде интересно :)

И јас гледам за Ипсос многу ми го испофалија. Ама ќе одам од 12 до кај 22 изгледа, девојка ми тогаш има распуст :D A убаво убајсна gOJDO баш тие места што ги наброја се за посетување и не се далеку од Ипсос. Јас со кола ќе си одам, 4ца во кола мислам дека ќе испадни супер. Сега гледам до таму има 340км од Битола, шо значи дека со Лансерот со еден резервоар можам да го поминам цел пат + таму за шетање локално, значи супер испаѓа. Иначе фери- то е 27.5€ за кола.

chlink i Riki сте биле до сега на Закинтос? Ако сте биле ОК, а ако не сте биле да знајте дека е малку досадно и дека таа плажата што е на сите плакати за Закинтос е само реклама, до неа се стигнува само со брод. Шо е малку без везе.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #67 на: 07 Јуни 2011, 10:41:44 am »
Тие што не биле, цепајте на Лефкада.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #68 на: 07 Јуни 2011, 10:47:02 am »
Еве и јас ќе му се придружам на Аце-106 за Крф :) Аце кај ќе одиш поточно и кој период? Можи да се погодиме во исто време.

Од 23 јуни до 03.јули Ипсос
Ако се погодиме заедно ке биде интересно :)

И јас гледам за Ипсос многу ми го испофалија. Ама ќе одам од 12 до кај 22 изгледа, девојка ми тогаш има распуст :D A убаво убајсна gOJDO баш тие места што ги наброја се за посетување и не се далеку од Ипсос. Јас со кола ќе си одам, 4ца во кола мислам дека ќе испадни супер. Сега гледам до таму има 340км од Битола, шо значи дека со Лансерот со еден резервоар можам да го поминам цел пат + таму за шетање локално, значи супер испаѓа. Иначе фери- то е 27.5€ за кола.


Преку Савана ке идеш-пошто гледам точно знаеш колку е фери-то :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #69 на: 07 Јуни 2011, 10:53:26 am »
И јас преку агенција ке идам... лани, и прехлани бев во Неа пори, малце е досадно :) сеа сакам да сменам...  ке видам... може закинтос, може лефкада... ке видам...

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11717
  • Архитект
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #70 на: 07 Јуни 2011, 10:53:42 am »
Еве и јас ќе му се придружам на Аце-106 за Крф :) Аце кај ќе одиш поточно и кој период? Можи да се погодиме во исто време.

Од 23 јуни до 03.јули Ипсос
Ако се погодиме заедно ке биде интересно :)

И јас гледам за Ипсос многу ми го испофалија. Ама ќе одам од 12 до кај 22 изгледа, девојка ми тогаш има распуст :D A убаво убајсна gOJDO баш тие места што ги наброја се за посетување и не се далеку од Ипсос. Јас со кола ќе си одам, 4ца во кола мислам дека ќе испадни супер. Сега гледам до таму има 340км од Битола, шо значи дека со Лансерот со еден резервоар можам да го поминам цел пат + таму за шетање локално, значи супер испаѓа. Иначе фери- то е 27.5€ за кола.


Преку Савана ке идеш-пошто гледам точно знаеш колку е фери-то :)

хахахаа Да, изгледа. Абе вчера гледавме тоа понудите и таа за Маркос најмногу ни остави впечаток. Да видиме деновиве што е како е и да капариме. Топ е тој маркос базен огромен пред апартманите и на 20м плажата е. И сето тоа 500€ за 10 дена за  4ца. ТОООООП!!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11717
  • Архитект
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #71 на: 07 Јуни 2011, 10:54:47 am »
И лефкада е многу убаво. Какви плажи има и какво е морето, УБАЈНИ!! Плус предност тука ти е , тунелот шо е под морето , немаш фери. И мислам дека подалеку се плажите од апртманите, ама шо има везе не си ти  60год дедо да ти смета тоа.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #72 на: 07 Јуни 2011, 10:57:23 am »
Еве и јас ќе му се придружам на Аце-106 за Крф :) Аце кај ќе одиш поточно и кој период? Можи да се погодиме во исто време.

Од 23 јуни до 03.јули Ипсос
Ако се погодиме заедно ке биде интересно :)

И јас гледам за Ипсос многу ми го испофалија. Ама ќе одам од 12 до кај 22 изгледа, девојка ми тогаш има распуст :D A убаво убајсна gOJDO баш тие места што ги наброја се за посетување и не се далеку од Ипсос. Јас со кола ќе си одам, 4ца во кола мислам дека ќе испадни супер. Сега гледам до таму има 340км од Битола, шо значи дека со Лансерот со еден резервоар можам да го поминам цел пат + таму за шетање локално, значи супер испаѓа. Иначе фери- то е 27.5€ за кола.


Преку Савана ке идеш-пошто гледам точно знаеш колку е фери-то :)

хахахаа Да, изгледа. Абе вчера гледавме тоа понудите и таа за Маркос најмногу ни остави впечаток. Да видиме деновиве што е како е и да капариме. Топ е тој маркос базен огромен пред апартманите и на 20м плажата е. И сето тоа 500€ за 10 дена за  4ца. ТОООООП!!


Ту да ти .... среќата уште терминот да го погодевме барем ке се дружевме таму !
И ние сме во Маркос успут :)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #73 на: 07 Јуни 2011, 11:13:08 am »
Аууу Гојдо, РЕСПЕКАТ за објаснувањево, подобро и да неможе да биде.
На ова моментално му давам еден принт и листот го ставам у кола.

Фала многу.
Во секој случај земи си гугл-мап. Во Албанија немаш патокази, локалците не знаат англиски (знаат само Итањански) и внимавај на враќање да не залуташ кон Тирана. Јас наместо да свртам кон Драч, продужив накај Тирана. Потоа едвај со еден локалец кој знаеше грчки се разбравме и ме извади на патот према Елбасан. Тоа е нај-језивиот пат што некогаш сум го видел во живо или на филм. Широк е 5 метри и се вози по срт на височина од 2000 метри. Од двете страни е провалија и не се гледа дното. На делови има и магла и никаде на патот нема банкина. Целиот пат е во кривини и нерамнини. Иако е 35 километри мене ми требаше повеќе време да го извозам одошто од Драч до Елбасан.

Фала гОЈДО за препораките;)
Иначе прв пат ке одам без кола зш ме исплашија многу скап бил траектот,и такви глупости,али нема везе више,платено-завршено,ке си изнајмам скутерче некакво и ке се тркаламе со женатами по островот !
Успут знам дека е тапа период за журки,и забави,али од друга страна,ке остане некој денар и за во септември ;)
Со скутерче ништо не правиш. Можеш само локално да се возикаш. За надвор ќе ти треба или кола или саглам мотор - над 200 кубици. Има многу удолници, угорници и кривини. Башка ќе сакаш да си носиш ствари со тебе, поготово ако сакаш да заштедиш, т.е. да не плаќаш за лежалки и чадори по 15 евра од плажа и да не се храниш во ресторани и фастфуди. Да не збориме што ќе губиш време за патување со скутерче, а со кола ќе ја распичиш каде што има услови. Плус рачунај дека ќе идеш до главниот град навечер. Таму има забава и е многу пријатно навечер за шетање. Од почеток на лето до крај, секој ден има по некаква манифестација. Има многу свирки на плоштадот каде можеш да си донесеш пијачка од продавница и да си пијуцкаш на лице место. На излез од главниот град према Ипсос има и Лидл од каде најефтино ќе си набавуваш намирници, а ако си низ други места барај супер маркети Арванитидис. Најефтино гориво ќе полниш во Авин.

Како и да е, немој да штедиш на превозот. Островот е преубав и за 10 дена можеш убаво да го разгледаш. Во принцип, како и секој друг остров е место кое се посетува само еднаш, па така искористи го времето рационално.

Ти на плин си... и немаш гајле... и во најмала рака треба да се поминат минимум... 1500 км а бензинот во грчка е огин и пламен :)
Супер што е на плин, само уште да имаше каде да наточи...На излез од Солун има една плинара, по пат натаму не знам дали има негде во близина. Знам дека има една пред Лефкада и натаму мислам дека нема.

И јас гледам за Ипсос многу ми го испофалија. Ама ќе одам од 12 до кај 22 изгледа, девојка ми тогаш има распуст :D A убаво убајсна gOJDO баш тие места што ги наброја се за посетување и не се далеку од Ипсос. Јас со кола ќе си одам, 4ца во кола мислам дека ќе испадни супер. Сега гледам до таму има 340км од Битола, шо значи дека со Лансерот со еден резервоар можам да го поминам цел пат + таму за шетање локално, значи супер испаѓа. Иначе фери- то е 27.5€ за кола.
Еј, супер е да патуваш од Битола. Имам одено преку Битола, т.е. преку Лерин за натаму. Глеј само да не го утнеш автопатот кој води кон Кожани(по педерски Козани) и Кутлеш (по педерски Вергина). Пред влезот во Лерин ќе треба да свртиш лево и потоа колку што се сеќавам ќе возиш до едни семафори каде ќе свртиш десно, па треба да преминеш преку пруга па потоа се вртеше ама не ми текнува каде. Прашај некој кој оди натаму често или прашај ги локалците во Лерин, македонци се и сите знаат македонски. Јас имам еднаш зацепано по стариот магистрален пат преку кој се губат минимум 2 саати возење и ќе поминеш плус 100 километри. Рачунај само дека по автопат имаш една патарина од 4 или 5 евра и можби уште една од 2.5 евра, ако ја пуштиле во работа(лани во Септември не работеше само делеа информативни флаери), која е на планината кога се спушташ према Кожани.
« Последно менување: 07 Јуни 2011, 11:17:32 am gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11717
  • Архитект
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #74 на: 07 Јуни 2011, 11:30:48 am »
И јас гледам за Ипсос многу ми го испофалија. Ама ќе одам од 12 до кај 22 изгледа, девојка ми тогаш има распуст :D A убаво убајсна gOJDO баш тие места што ги наброја се за посетување и не се далеку од Ипсос. Јас со кола ќе си одам, 4ца во кола мислам дека ќе испадни супер. Сега гледам до таму има 340км од Битола, шо значи дека со Лансерот со еден резервоар можам да го поминам цел пат + таму за шетање локално, значи супер испаѓа. Иначе фери- то е 27.5€ за кола.
Цитат
Еј, супер е да патуваш од Битола. Имам одено преку Битола, т.е. преку Лерин за натаму. Глеј само да не го утнеш автопатот кој води кон Кожани(по педерски Козани) и Кутлеш (по педерски Вергина). Пред влезот во Лерин ќе треба да свртиш лево и потоа колку што се сеќавам ќе возиш до едни семафори каде ќе свртиш десно, па треба да преминеш преку пруга па потоа се вртеше ама не ми текнува каде. Прашај некој кој оди натаму често или прашај ги локалците во Лерин, македонци се и сите знаат македонски. Јас имам еднаш зацепано по стариот магистрален пат преку кој се губат минимум 2 саати возење и ќе поминеш плус 100 километри. Рачунај само дека по автопат имаш една патарина од 4 или 5 евра и можби уште една од 2.5 евра, ако ја пуштиле во работа(лани во Септември не работеше само делеа информативни флаери), која е на планината кога се спушташ према Кожани.

Еј фала ти за инфото. Шо викаш ти ќе си прашаш некој локалец за патот, точно - татко ми :D :D Секоја втора недела се најблиску до Лерин, а и мене ми е доста познат тој пат, така да немам проблем + имам Гарминче. За патарините немам инфо дали се пуштени, ќе се информирам, баш викендов тие беа до Олимпик бич. Иначе ако некој оди со гармин и ако мапите не му се најновите има шанса тој новиот автопат шо го кажува гојдо преку кожани, да не го кажува на мапата цел.
« Последно менување: 07 Јуни 2011, 11:34:16 am osmica8 »