Автор Тема: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda  (Прочитано 58147 пати)

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #120 на: 27 Јули 2015, 09:00:27 am »
Каско не важи при алкохолизирана состојба.
I pri 0.01 taka?iako zakonski e dozvoleno do 0.05
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #121 на: 27 Јули 2015, 09:01:42 am »
Каско не важи при алкохолизирана состојба.
I pri 0.01 taka?iako zakonski e dozvoleno do 0.05
Не.
Исто како законот што вели. Неможе да е различно. Ако си под 0.05 не си алкохолизиран. Освен за професионални возачи, за кои е 0.00 законот.


Ако може да потврди некој.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #122 на: 27 Јули 2015, 09:08:25 am »
Каско не важи при алкохолизирана состојба.
I pri 0.01 taka?iako zakonski e dozvoleno do 0.05

Законски е дозволено, но што пишува во договорот што си го потпишал? Сигурно има некаква клаузула.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг:
« Одговори #123 на: 27 Јули 2015, 09:14:07 am »
Na more sum.duri slednata sreda kje vidam dogovorot.
Nego i druga rabota mi tekna sega.kasko vazi nadvor od mkd?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #124 на: 27 Јули 2015, 11:40:00 am »
1. Ако полисата е на твое име, мислам дека ќе го изгубиш попустот.

2. Не би знаел, веројатно може да се провери во договорот помеѓу тебе и осигурителната. Претпоставувам дека има некаков договор, а не само обична полиса.

3. Чим е во дозволените рамки, не би требало да влијае на процентот на оштета, иако не би ме чудело да е вака ко што викаш, чисто осигурителната да го стави до знаење нивниот став во врска со возење под дејство на алкохол.
pa gi prasav odma togas,dali moze da ja prefrlime polisata na imeto na surata pa posle da ide da potpisuva zapisnici,agentot mi vika,nema potreba,nema da stoi na tvoe ime ovoj claim.a polisata za daciata e na moe ime i registracijata e na moe ime.ali na evropskiot zapisnik nema moe ime. mozno e osiguruvanjeto na surata(druga kompanija) da go pokrie evrospkiot zapisnik??


чим е олисата на ТВОЕ ИМЕ во европскиот записник ИМА ТВОЕ ИМЕ... затоа што во редот на запишување податоци, прво се пишува име на возач, па има име на НОСИТЕЛ НА ПОЛИСА, па број на полиса, па се друго по ред што се запишува... значи ИМА ТВОЕ ИМЕ на полисата... меѓутоа, нај убаво да си видиш со агентот од компанијата, со него да се објасниш, он ке ти каже дали да или не (го губиш) попустот... понатака, ако стварно полисата е на твое име, а во европскиот не напишат така, рачунај дека се смета за ЛАЖНО ВНЕСУВАЊЕ НА ПОДАТОЦИ и може да сноси сериозни последици и консеквенци таков записник, бидејки тоа е иницијален доказ за пред суд во евентуален спор.

за каско, знам дека се губи осигурањето ако е под дејство на алкохол или дроги.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #125 на: 27 Јули 2015, 13:41:07 pm »
Мече ти кажав и по телефон. Сте викнале полиција, ќе си направат они полициски записник. Во твојов случај европскиот записник нема врска, не ни може да се примени и да сте сакале.

Пријави ја штетата на камионот во неговата осигурителна компанија, ќе направи нивниот проценител записник за штетата и после ќе си чекаш да биде готов полицискиот записник за исплата на истата.
Денес бев до ЕвроИнс(таму е осигурана колата),дојдоа сликаа ама проценителот на штети им бил на одмор,па сега ми рекоа дур не направеле една проценка ништо да не сум чепкал по камионот.
Им кажав дека камионот не смее да лежи пошо баш сега е сезоната за работа и дека морам во најбрз рок да го направам и да возам пошо ако не возам губам а можам и да платам пенали каде шо имам потпишано договор за работа.
Ми велат абе знаеме ова она ама таква е процедурата.Им велам ако чекам повеќе од ден два,ке им наплатам автоден.
После тоа ги прашав дали можам сам да си го поправам пошо мајсторот(еден е во градот е многу зафатен) без да наплатам за тоа ми вика абе знаеш треба кога ке се ваѓаат деловите да се слика ова она,па му велам кога ке го растурам дојдете сликајте....

Како и дае јас морам да го направам камионот,братми веке замина по набавка на делови да ги имам во мене па да видам шо ке испадни на крајот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #126 на: 27 Јули 2015, 13:44:12 pm »
Имаш право и на надомест на изгубена заработувачка ;)

Нека донесат проценител од друг град.

За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #127 на: 27 Јули 2015, 13:49:42 pm »
Ама тоа треба да се тужам после тоа приватно или?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #128 на: 27 Јули 2015, 14:35:40 pm »
Мече ти кажав и по телефон. Сте викнале полиција, ќе си направат они полициски записник. Во твојов случај европскиот записник нема врска, не ни може да се примени и да сте сакале.

Пријави ја штетата на камионот во неговата осигурителна компанија, ќе направи нивниот проценител записник за штетата и после ќе си чекаш да биде готов полицискиот записник за исплата на истата.
Денес бев до ЕвроИнс(таму е осигурана колата),дојдоа сликаа ама проценителот на штети им бил на одмор,па сега ми рекоа дур не направеле една проценка ништо да не сум чепкал по камионот.
Им кажав дека камионот не смее да лежи пошо баш сега е сезоната за работа и дека морам во најбрз рок да го направам и да возам пошо ако не возам губам а можам и да платам пенали каде шо имам потпишано договор за работа.
Ми велат абе знаеме ова она ама таква е процедурата.Им велам ако чекам повеќе од ден два,ке им наплатам автоден.
После тоа ги прашав дали можам сам да си го поправам пошо мајсторот(еден е во градот е многу зафатен) без да наплатам за тоа ми вика абе знаеш треба кога ке се ваѓаат деловите да се слика ова она,па му велам кога ке го растурам дојдете сликајте....

Како и дае јас морам да го направам камионот,братми веке замина по набавка на делови да ги имам во мене па да видам шо ке испадни на крајот.

Мече, си нашол со кој да си имаш работа ...

Искуството на мои блиски со нив беше нервози и година дена предмет на суд за мала вредност за на крај да молат да не идат на извршител откако го изгубија делото.

Гледај, „ако треба за уши“ нивниот проценител во 2 сервиса, еден овластен за камионот ако има и еден нивни со кој соработуваат, да се потпише на записникот и нивниот проценител дека присуствувал.
Џабе ќе губиш време со нив и да ти дадат проценка ќе биде трикратно помала од реалната.

Тебе дека ти е на име на фирма, како што вели Банза ќе ти следува и изгубена добивка, само некако да се консултираш со адвокати/сметководители како најдобро да го поткрепиш со докази колку ќе изнесува таа изгубена добивка за на суд.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #129 на: 27 Јули 2015, 14:41:53 pm »
Мече ти кажав и по телефон. Сте викнале полиција, ќе си направат они полициски записник. Во твојов случај европскиот записник нема врска, не ни може да се примени и да сте сакале.

Пријави ја штетата на камионот во неговата осигурителна компанија, ќе направи нивниот проценител записник за штетата и после ќе си чекаш да биде готов полицискиот записник за исплата на истата.
Денес бев до ЕвроИнс(таму е осигурана колата),дојдоа сликаа ама проценителот на штети им бил на одмор,па сега ми рекоа дур не направеле една проценка ништо да не сум чепкал по камионот.
Им кажав дека камионот не смее да лежи пошо баш сега е сезоната за работа и дека морам во најбрз рок да го направам и да возам пошо ако не возам губам а можам и да платам пенали каде шо имам потпишано договор за работа.
Ми велат абе знаеме ова она ама таква е процедурата.Им велам ако чекам повеќе од ден два,ке им наплатам автоден.
После тоа ги прашав дали можам сам да си го поправам пошо мајсторот(еден е во градот е многу зафатен) без да наплатам за тоа ми вика абе знаеш треба кога ке се ваѓаат деловите да се слика ова она,па му велам кога ке го растурам дојдете сликајте....

Како и дае јас морам да го направам камионот,братми веке замина по набавка на делови да ги имам во мене па да видам шо ке испадни на крајот.
Мече, ако треба свикај малку, проценител мора да си најдат, како што ти кажа и банза, ако треба и од Скопје ке пратат, ама тебе возилото мора да ти се слика за два три дена по пријавата.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #130 на: 27 Јули 2015, 14:43:04 pm »
Сервис за камионот тешко,има еден сервисер кој поправа во Битола ама како шо кажав тој е зафатен 1-2недели,ама ми рече ако сакаш да им извлечиш пари ке ти дадам фактура,а јас сам да го поправам.
Па сега да видам шо ке се договорам со овие од осигурањето.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bifrost

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 165
  • Шаб ме габри
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #131 на: 11 Октомври 2015, 09:42:04 am »
Драги клабери едно прашање.

Вчера ме удри кола (вдлабнатина колку една дланка на мојата кола на каросерија, кај него ништо (гад дем ит Ц4 кактус) и направивме европски извештај. Ама бидејќи беше сабота а сабота и недела (мислам дека и понеделник) не работи евроинс (таму е осигурана колата што ме удри) дали ќе имам проблем што ќе пријавам тек у вторник? И дали требаше вчера да се јавам во полиција да пријавам секако или не мора бидејќи е со европски ?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #132 на: 11 Октомври 2015, 09:44:01 am »
За полиција најчесто не е лошо чисто онака да се јави човек, колку да стои дека е пријавено.
Не би требало да имаш никаков проблем со пријавувањето на штета во вторник.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bifrost

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 165
  • Шаб ме габри
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #133 на: 11 Октомври 2015, 09:47:49 am »
Би имало ли смисла денес да пријавам за незгода од вчера или да го остаам така?

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг:
« Одговори #134 на: 11 Октомври 2015, 09:53:31 am »
Nedela denes utre neraboten taka da u vtornik.