Автор Тема: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda  (Прочитано 58142 пати)

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 891
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #105 на: 05 Јули 2015, 02:33:40 am »
да прашам, некаде пред нова година се деси ова, паркирани 2 коли(едната мојата) и улета еден со бмв(пијан камен), кај мене штетата е набиен везен лим позади, и браникот извиткан, има записник од полиција али тогаш рекоа за месец дена дека ке излези па фатија празници ова она и го баталив...

дали можам сега да го земам записникот од полиција и да пријавам штета во осигурителната?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #106 на: 05 Јули 2015, 09:49:35 am »
Да можеш. Мислам дека рокот за давање на полициски записник е 2 години од незгодата. А штетата си требало да ја пријавиш уште истиот ден, али мислам дека нема да имаш проблем и сега.

Иначе фичомк, да кривична постапка се поведува ако има повредени во сообраќајката. Најчесто завршува со плаќање на некоја глоба во обвинителство.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Gt500_1967

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #107 на: 13 Јули 2015, 17:33:32 pm »
Осигурувањето важи освен ако си под дејство на алкохол, немаш возачка дозвола и не ти е осигурано возилото. Штетата ја надокнадува твоето осигурување во случајов EuroLink а и чичко ти убаво ти кажал, ќе те викнат во ЈО на РМ и ќе ти дадат предлог да платиш некоја сума на пари итн. Беспотребно чекаш уценувачки повик, нема да го добиеш не сме лешинари ма да има милиони во МК. И btw нареден пат можеш ти да се јавиш, не мора татко ти сепак не возеше татко ти :)

P.S. Swift-от е 2002 година.
P.P.S. Те поздравува девојката и рече да не се плашиш :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #108 на: 13 Јули 2015, 23:50:01 pm »
:) carclub не е заебанција! :P

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #109 на: 14 Јули 2015, 11:55:32 am »

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг:
« Одговори #110 на: 14 Јули 2015, 21:19:40 pm »
Ziv te fatija.... :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #111 на: 26 Јули 2015, 23:02:40 pm »
Како шо кажав предходно денес камионот ми  беше удрен од кола.Сега некои ми велат дека осигурањето покривало само 750е штета.Дали ако кај мене штетата е поголема од таа сума ке треба да се замарам со приватни тужби и сл....

Јас знам дека имаше измени пред година-две во законот за таа сума од 750е и дека сега е неограничена доколку колата е во возна состојба.Дали законот е изменет во меѓувреме или не?Колата беше далеку од подвижна,а и камионот.

Инаку дечкото заспал и е влезен длабоко во лентата на братми кој веќе го одбегнал скроз до десниот раб и тогаш удрил странично во задните тркала.
Европски не е пополнет.

Совет идеја?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #112 на: 26 Јули 2015, 23:06:42 pm »
Од (за жал) лично искуство, знам дека врска нема тоа со 750 евра (при пополнет Европски). Не знам кој го измислил и зашто го пуштил у промет тој муабет.

Доколку не е пополнет Европски, појма неам, ваљда Банзаи ќе се јави од негде со соодветни информации.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #113 на: 26 Јули 2015, 23:42:40 pm »
Викнавте полиција?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #114 на: 26 Јули 2015, 23:50:20 pm »
Мече ти кажав и по телефон. Сте викнале полиција, ќе си направат они полициски записник. Во твојов случај европскиот записник нема врска, не ни може да се примени и да сте сакале.

Пријави ја штетата на камионот во неговата осигурителна компанија, ќе направи нивниот проценител записник за штетата и после ќе си чекаш да биде готов полицискиот записник за исплата на истата.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #115 на: 27 Јули 2015, 01:47:49 am »
sovet?
1.daciata de facto e na shurata,de jure uste e moja. 4 godini vespa i 3 godini daciata bez nieden claim.zatoa i dobiv dobar popust za kaskoto za passatot.
shurava udira nekoj so daciata,krsi retrovizor.ajde so evropski. vo sava prasuvam dali ova mene kje mi ostane na dosie i kje izgubam popust sleden pat koga kje registriram kola(passatot).mi vikaat nema.popustot se gubel na daciata,koj i da ja registrira sleden???
daciata im rekov da ne praat trosoci,neka sedi na moe ime do registracija-oktomvri pa posle oni kje si ka registriraat na nivno ime.
na evropskiot zapisnik nema moe ime.samo shurata i shoferot so skrseniot retrovizor.
2.mi kazaa deka kaskoto za passatot ne mi vazi ako imam alkohol,bilo kolku alkohol.true/false?
3.shurata so drugata kola vozel po prava ulica,dal zmigavec za levo.trgnal,odpozadi nekoj go tical i go sobral od preden lev far. e sea,iako nevin,bidejki mu nasle alkohol vo krvta na surata,pod zakonskiot limit.sepak osiguranjeto mu rekle deka nema cela steta da mu ja pokrijat,deka mora nekoj del da si plati radi alkoholot.true/false?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #116 на: 27 Јули 2015, 02:02:07 am »
1. Ако полисата е на твое име, мислам дека ќе го изгубиш попустот.

2. Не би знаел, веројатно може да се провери во договорот помеѓу тебе и осигурителната. Претпоставувам дека има некаков договор, а не само обична полиса.

3. Чим е во дозволените рамки, не би требало да влијае на процентот на оштета, иако не би ме чудело да е вака ко што викаш, чисто осигурителната да го стави до знаење нивниот став во врска со возење под дејство на алкохол.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #117 на: 27 Јули 2015, 02:19:33 am »
1. Ако полисата е на твое име, мислам дека ќе го изгубиш попустот.

2. Не би знаел, веројатно може да се провери во договорот помеѓу тебе и осигурителната. Претпоставувам дека има некаков договор, а не само обична полиса.

3. Чим е во дозволените рамки, не би требало да влијае на процентот на оштета, иако не би ме чудело да е вака ко што викаш, чисто осигурителната да го стави до знаење нивниот став во врска со возење под дејство на алкохол.
pa gi prasav odma togas,dali moze da ja prefrlime polisata na imeto na surata pa posle da ide da potpisuva zapisnici,agentot mi vika,nema potreba,nema da stoi na tvoe ime ovoj claim.a polisata za daciata e na moe ime i registracijata e na moe ime.ali na evropskiot zapisnik nema moe ime. mozno e osiguruvanjeto na surata(druga kompanija) da go pokrie evrospkiot zapisnik??
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #118 на: 27 Јули 2015, 03:38:28 am »
Некако не ми се верува дека ќе може, ама не знам за сигурно, па не можам да тврдам, туку само да претпоставувам.
Ај утре ако Банзаи не го види муабетов, стори му абер, он работи со осигурување и исплата на штети.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #119 на: 27 Јули 2015, 08:55:15 am »
Каско не важи при алкохолизирана состојба.