Автор Тема: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda  (Прочитано 58153 пати)

Отсутен Bifrost

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 165
  • Шаб ме габри
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #135 на: 11 Октомври 2015, 09:59:02 am »
Nedela denes utre neraboten taka da u vtornik.

Мислев за во полиција бидејќи вчера кога се случи не пријавив кај нив па дали денес да пријавувам за вчера или воопшто да не се јавувам :)

Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #136 на: 11 Октомври 2015, 10:02:44 am »
Ако се согласил и потпишал тој што те удрил нема потреба да пријавуваш во полиција

Отсутен Bifrost

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 165
  • Шаб ме габри
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #137 на: 11 Октомври 2015, 10:06:19 am »
Ако се согласил и потпишал тој што те удрил нема потреба да пријавуваш во полиција

Да да се уредно напишано потпишано оригиналот кај мене копијата кај него. Благодарам на информации :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #138 на: 11 Октомври 2015, 11:04:03 am »
Ете така... Нема потреба денес да пријавуваш. У вторник, со колата правац у Еуроинс да напраат записник.
Прочитај си го убаво записникот пред да потпишеш, да не пробаат да те закрпат нешто.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #139 на: 11 Октомври 2015, 12:02:51 pm »
Ако немате сликано како се десила сообракајката во вторник ке морате двете коли да ги носите во еуроинс за да ги сликнат
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг:
« Одговори #140 на: 11 Октомври 2015, 12:09:19 pm »
Jas bev vo ponedelnikot vo euroins procenitelot moze napravi 100 sliki. Mu vikam da me slikne i mene koa veke se raslikal.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #141 на: 11 Октомври 2015, 18:01:34 pm »
Ако немате сликано како се десила сообракајката во вторник ке морате двете коли да ги носите во еуроинс за да ги сликнат

Слики не бараат, мора двете возила да ги сликаат.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #142 на: 11 Октомври 2015, 18:03:51 pm »
За полиција најчесто не е лошо чисто онака да се јави човек, колку да стои дека е пријавено.
Не би требало да имаш никаков проблем со пријавувањето на штета во вторник.

Нема смисла во полиција да се пријави ако нема потреба да дојдат на увид.

Ме удри тој, чао. ;D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг:
« Одговори #143 на: 11 Октомври 2015, 18:28:48 pm »
Ima smisla, kazano mi e od policaec se javuvas kazuvas kade i sto i deka ste se dogovorile za evropski.ova se pravi cisto za da ima zapis da ne bide utre pu pu ne vazi

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #144 на: 11 Октомври 2015, 18:33:40 pm »
Малку ви е шабански муабетов пошто полицаецот што ќе му се јавиш не е записничар по телефон туку прима пријава на која мора да се одговори што значи за да биде евидентирано со запис мора и лично да биде присутна полицијата на лице место.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #145 на: 11 Октомври 2015, 19:15:06 pm »
Ima smisla, kazano mi e od policaec se javuvas kazuvas kade i sto i deka ste se dogovorile za evropski.ova se pravi cisto za da ima zapis da ne bide utre pu pu ne vazi

За да не биде пу пу не важи, обавезно слики да си имате од дешавката од повеќе агли.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг:
« Одговори #146 на: 11 Октомври 2015, 19:36:02 pm »
Ok seznajkovci sabanski ni e muabetot biddejki ne se snima javuvanjeto

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг:
« Одговори #147 на: 11 Октомври 2015, 20:42:58 pm »
Ако беше таква процедурата ќе го пишуваше тоа и во упатството,  второ разговорот да не мислиш дека се снима заради твојата сообраќајка браник со браник што сте се чукнале па после да ти важи како доказ. Ало полиција ние се чукнавме ама направивме европски па само да ви кажам и ве молам снимајте го разговоров. Од еден до десет левел глупост 99 излегува.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #148 на: 12 Октомври 2015, 05:31:11 am »
За полиција најчесто не е лошо чисто онака да се јави човек, колку да стои дека е пријавено.
Не би требало да имаш никаков проблем со пријавувањето на штета во вторник.

Нема смисла во полиција да се пријави ако нема потреба да дојдат на увид.

Ме удри тој, чао. ;D

Токму така.

Ima smisla, kazano mi e od policaec se javuvas kazuvas kade i sto i deka ste se dogovorile za evropski.ova se pravi cisto za da ima zapis da ne bide utre pu pu ne vazi

Нема смисла.

Малку ви е шабански муабетов пошто полицаецот што ќе му се јавиш не е записничар по телефон туку прима пријава на која мора да се одговори што значи за да биде евидентирано со запис мора и лично да биде присутна полицијата на лице место.

+1

Драги клабери едно прашање.

Вчера ме удри кола (вдлабнатина колку една дланка на мојата кола на каросерија, кај него ништо (гад дем ит Ц4 кактус) и направивме европски извештај. Ама бидејќи беше сабота а сабота и недела (мислам дека и понеделник) не работи евроинс (таму е осигурана колата што ме удри) дали ќе имам проблем што ќе пријавам тек у вторник? И дали требаше вчера да се јавам во полиција да пријавам секако или не мора бидејќи е со европски ?

Според новиот ЗБСП член 219 вели вака:



Едит: Милиција се вика само во некоја од ситуациите подолу, што кај тебе не било случај.

« Последно менување: 12 Октомври 2015, 05:43:47 am Дибидус »
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #149 на: 12 Октомври 2015, 16:02:44 pm »
Секое пријавување на сообраќајна незгода по телефон е евидентирано, сеедно дали ќе излезат или не на терен. Доволно е да те посоветуваат да направите европски и да не дојдат, сепак останува трага во МВР и за истото даваат писмена потврда дека сте ја пријавиле незгодата но со европски сте завршиле работа.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.