Автор Тема: Атмосферец 1.4 тромав или не  (Прочитано 76399 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #75 на: 14 Април 2011, 16:02:58 pm »
Абе луѓе....не секој разбира од тромав и нетромав....
Некој нема потреба од адреналин, вози споро, пензионерски, така си сака и така си тера и за него ова што ние го разглабаме овде нема никакво значење па дури може и нема ни абер од ова.
А од друга страна...не сме реални и објективни....зошто?
Па кога ќе представи некој вакво возила во гаража, повеќето од нас му викаат .... Супер количе, со здравје да си го возиш.....иако во корист на објективноста излегува дека би требало да му кажеме....Супер каросерија со срање мотор...Со здравје да си седиш во неа и секогаш да доползиш до таму до каде што си тргнал...!?!?

Инаку како што реков, се слагам дека се ептем тромави...јас осетив на своја кожа...и одма ја омажив!!!
« Последно менување: 14 Април 2011, 16:35:17 pm Sportex »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #76 на: 14 Април 2011, 16:28:42 pm »
Gluposti zboris ti ama ajde za da ne se raspravame ti rekov ti si vo pravo i da zavrsime so debatata.
Tuka voedno ke bide i mojata posledna replika na ovaa tema.Pozdrav do deni,sportex,tommy,bad-gamer,djidji,velestrumf-luge so koi moze covek da razmeni mislenje i luge koi razmisluvaat logicno.Pozz i do dvajcata administratori banzai i zeroSignal.Ostanatie moze da si otvorite edna podrubrika na tema  ford hateri i da plukate po ford ,focus,mondeo,fiesta i sto sakate.Nikoj ne moze da mu zabrani da misli na nikogo kako saka.

Фала за поздравот!

Реагираш нагло и агресивно - никој тука не е хејтер на Форд - баш напротив, многумина тука се фанови на Форд, особено оние што се разбираат барем малку во коли и возни својства.

Меѓутоа, реалност е дека Фокус МК2 1.4 со 80 коња е тромаво и споро возило, кое многу, многу троши. Никој нема ништо лично нит против тебе, нит против Фокусот. Баш напротив, Фокусот е еден од најдобрите коли за возење (мултилинкот си го праи своето), ама со 1.4 80 коња моторот џабе му се сите добри возни својства, барем ако се праи муабет за мерак и перформанси. Ако некој му одговара тоа, тогаш никој нема да му прокоментира.

Но 1.4 моторот во комбинација со Фокус МК2 е утка. Промашај. Центрираш у Скопје, си завршил во Куманово. Не го бива едноставно. Прво е слаб, второ е стар. И пие гориво ко ја што пијам пиво. Многу! Еден од автомобилските новинари во Македонија ја направи грешката да купи таков Фокус (заради тоа што син му само што положи за возачка, а нели не смее нов шофер над 100 коња), и сега на сите ни се жали, и пробува да го продаде, ама никој нејќе да го купи. Тој самиот признава дека со нормално возење троши 12 литри во град.

А дека има разлика до Мазда 3, има. Гојдо е апсолутно во право за сите детали. Друг софтвер, друг менувач, друг издув. Сето тоа си прави разлика. Не драстична, но приметлива.

Како што веќе напоменав, сите 1.4 атмосферци со 75 до 90 коња се промашај.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #77 на: 14 Април 2011, 16:38:26 pm »
Не би биле промашај доколку би биле од 600 до 700 кила ама вака...

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #78 на: 14 Април 2011, 17:15:26 pm »
Пример 1.4i Civik, не е ич промашај...

Eве го 1.4 75 кс



А еве 1.4 90 кс


Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #79 на: 14 Април 2011, 17:25:16 pm »
Ако вака забрзува не чепкан Сток Civik 1.4 so 90 ks...тогаш е ова феноменално...?!???

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #80 на: 14 Април 2011, 17:39:26 pm »
Не ја занемарувајте тежината...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #81 на: 14 Април 2011, 17:43:02 pm »
Ако вака забрзува не чепкан Сток Civik 1.4 so 90 ks...тогаш е ова феноменално...?!???

Не чепкан ??? :) Види колку му е по фабричка спецификација ;)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #82 на: 14 Април 2011, 17:54:39 pm »
1.4 од фокус, преку мазда3, преку октавија, низ астра, сосе киаундаи е преспор за нормална употреба. Освен со тој мотор колите се одлични!
Јас сум голем обожавател на форд ама ТДЦи по можност или некое попристојно моторче барем. На пример фиестата со 1.4 мене ми е многу солидна и со задоволство би ја препорачал како коска аутце! Ама не во фокус. Значи веќе преминуваме во поголемка кола, која треба да носи повеќе, се очекува и на отверено да се вози. Така да не 1.4. Јас би исклучиво турбо дизел во тие возила, ама тоа сум јас.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #83 на: 14 Април 2011, 17:59:08 pm »
Ако вака забрзува не чепкан Сток Civik 1.4 so 90 ks...тогаш е ова феноменално...?!???

Не чепкан ??? :) Види колку му е по фабричка спецификација ;)

Ај најди, па дај да видиме... него, фабричката спецификација можеби не е 100% точна, па затоа имам 2ца другари, имаат 1.4и 90 и ке прашам колку им, вади и ке ги натерам да направат видео запис...

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #84 на: 14 Април 2011, 18:24:32 pm »
Ако вака забрзува не чепкан Сток Civik 1.4 so 90 ks...тогаш е ова феноменално...?!???

Не чепкан ??? :) Види колку му е по фабричка спецификација ;)

Ај најди, па дај да видиме... него, фабричката спецификација можеби не е 100% точна, па затоа имам 2ца другари, имаат 1.4и 90 и ке прашам колку им, вади и ке ги натерам да направат видео запис...

Имат на тубено..поспори се од ова што ти го кладе ебаго...ме мрзи да го барам пак...

Отсутен brasica

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 294
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #85 на: 14 Април 2011, 18:39:42 pm »
1.4 од фокус, преку мазда3, преку октавија, низ астра, сосе киаундаи е преспор за нормална употреба. Освен со тој мотор колите се одлични!
Јас сум голем обожавател на форд ама ТДЦи по можност или некое попристојно моторче барем. На пример фиестата со 1.4 мене ми е многу солидна и со задоволство би ја препорачал како коска аутце! Ама не во фокус. Значи веќе преминуваме во поголемка кола, која треба да носи повеќе, се очекува и на отверено да се вози. Така да не 1.4. Јас би исклучиво турбо дизел во тие возила, ама тоа сум јас.

Така е. Се слагам. Пред неколку поста истото го напоменав. Значи со ТДЦИ приказната е сосема друга.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #86 на: 14 Април 2011, 18:44:06 pm »
Ако вака забрзува не чепкан Сток Civik 1.4 so 90 ks...тогаш е ова феноменално...?!???

Не чепкан ??? :) Види колку му е по фабричка спецификација ;)

Ај најди, па дај да видиме... него, фабричката спецификација можеби не е 100% точна, па затоа имам 2ца другари, имаат 1.4и 90 и ке прашам колку им, вади и ке ги натерам да направат видео запис...

Имат на тубено..поспори се од ова што ти го кладе ебаго...ме мрзи да го барам пак...

Ме мрзи и мене да барам, ама е некаде околу 12 секунди. Ова Рики што го пушти е малтене за 8 секунди :) НЕ РЕАЛНО за 1.4 90 кс компакт со таа тежина, иако VTEC по мене е последното чудо на техниката кога се атмосферци во прашање!
Еве прво што најдов...
http://auto-specifications.eu/?f=showCar&car_id=12226
« Последно менување: 14 Април 2011, 18:47:05 pm djidji »

Присутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #87 на: 14 Април 2011, 19:14:01 pm »
Абе сите сте запнале дека 1.4 биле спори мотори, па ако се за тркање спори се а ако не си бркаат работа.
1.4 си е супер моторче за низ град за коли како Фокус и компанија, бркаат работа и на отворено, ама ке се мачиш.
Друга работа, зависи кој што очекува од колата, познавам луѓе ( како татко ми ) него 80-90 кс му се ракета, ама он кога вози на отворено мислиш на туристичко разгледување на околината е, така да дали идела 60 или 100 на стража ама баш ништо не му мења, он ке си вози со 50.Вакви примери знам еден куп.до негде и јас возам лагано( имам ретки исклучоци )

Ќе го споменам Банзаи, кога го зема Акордов сегашниов, имаше пишано дека бил онака просечен, 2.0 и 150 кс на него му се просечни, и го сваќам.

Заклучок. 1.4 и не се така лоши мотори за секојдневна употреба и за движење од точка А до точка Б. Во гужвите иста дестинација помунувам за исто време и со Аурисот и со Вектрата а и со Самарата, само што при таква гужва првата троши просек 8,5 - 9 втората 11 - 11.5 а третава поима неам.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #88 на: 14 Април 2011, 20:22:48 pm »
А да ви текнеше дека има разлика во технологијата на изработка на моторот, и убризгавање итн итн итн? (секоја чест на ретките исклучоци)
Зашто бе ве мрзи да читате, и потребни се 3,4 страни додека некој да го пише тоа што веќе сум го пишал? Гад демит пипл...

Може Хондата да иде побрзо, и веројатно иде побрзо, поради VTEC-от. Тоа сакав да го кажам со моментот „технологија на изработка“.
Хонда знаат како да го изведат „синдромот“ со вентилите и двојната брегаста... Корејците (сега за сега) не знаат...

Европските 1.4 атмосферци, не се со променлива фаза на вентилите (VTEC, MIVEC, VVT - истото си е), па заради тоа се тиња...

На папиру Круз 1.6 124 КС би требало да е "All the car you'll ever need", арно ама, моторот е помртов од обично, само кога е угасен... Жива греота...

Иначе се согласувам со неколку реплики, што кажуваат дека зависи од стилот на возачот, дали ќе му биде трома колата или не... Арно ама, останува фактот,
дека на некој од горенаведените семејни компакти, со таков беден мотор, ќе треба вентилите кроз ауспух да му ги извадиш, и прашање е дали ќе убрзаш доволно за да смениш брзина...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Атмосферец 1.4 тромав или не
« Одговори #89 на: 14 Април 2011, 20:47:21 pm »
Рики, така забрзува сивик 1.4 само ако го пуштиш низ-брдо надолу, што би рекол КуреСпротиво. :D Ама може и уште побрзо ако го фрлиш од авион. :D
Видеото е фејк, еве како реално забрзува:
Ум шо идит отпосле не јет ум!