Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2960453 пати)

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Синоќа скопје север, партали.. тој што врти лево на црвено. Страшно. 
 



Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Загреота за пешакот, починал.. Бетер од Индија станавме, Албанскиот стил на возење сите почнаа да го практикуваат..

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Доживотен затвор е малку за тој глупакот амеба, без 2 грама мозок, дебил глуп и незнам уште како да го наречам, што тргна од зад кола за да помини  на црвено. Никогаш да не стигни таму кај што тргнал, подобро за сите ќе биди. Пешакот бил 25 години, дете шо се вели.
« Последно менување: 01 Август 2023, 13:15:11 pm n1kola »

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Вакви ретардирани поминувања на црвено се дешаваат секој ден... По многу пати секој ден.
Системот ни е дисфункционален мме. Џандарот ќе го тепа времето да те лови каде поминуваш со 60 и нешто ситно, наместо да ги пуштат камерите да ловат вакви ИДИОТИ кои убиваат луѓе НА СЕМАФОРИ. Секоја година има повеќе вакви случаи и сите некаква варијација од куроболие настанато од немање казнување за поминување на црвено.

И не ми е јасно овој што вака заврте окулу ЗАСТАНАТА КОЛА на семафор НА ЦРВЕНО, откако ќе го осудат за убиство (ако го осудат) како е можно да нема правен механизам ДОЖИВОТНО ДА МУ СЕ ЗАБРАНИ ДА ВОЗИ БИЛО ШТО. Не само кола, туку и тротинет/точак. Ни ролери да не смее да вози ебаго дибекот. И не дека ќе им смени нешто на убиениот и неговите блиски, ама доживотно да треба да им плаќа алиментација во висина на една просечна плата.


едит: срање, го тргнаа видеото а таман сакав да го симнам. знаев дека ќе го симнат и ако причинителот е некој главуч подобро да се има за да се постави некаде онлајн кога ќе почне судењето  :-/
« Последно менување: 01 Август 2023, 14:26:26 pm Van »

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Кривецот со италијанските таблици гарант е италија сега.


Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
https://kanal5.com.mk/strashna-soobrakjajna-nesrekja-vo-butel-zagina-peshak-po-sudir-na-dve-vozila/a593794

Bidejki mestoto na sluckata mi e sekojdnevna ruta (bas vrtam levo kako toj crepot sto odluci da zaobikoli) mislam deka mozam da objasnam sto navistina se slucilo i deka ova samo bese prasanje na vreme.

Tuka za vrtenje levo stalno zaspivaat na volan i necesto svirka koristam ama pak ne mi ni teknalo da zaobikolam ZASTO ZNAM deka sekogas ima nekoj od karsi sto faka zeleno a najcesto pominuva crveno dosta uletani i toa. Sirok bulevar e, pretposledniot semafor trae 90sek i site letaat toj da ne go fatat i jacat posle za naredniot da go fatat.

Sekogas koga pominuvav si pomisluvam "this is accident waiting ti happen" ali nikogas ne pomisliv deka do volku tragicno moze da zavrsi.

Dodusa ne sum nacekal nekoj da zaobikoluva taka ova prv pat gledam, da stalni ima dolgi svirki i raspravii zs toj e kratok semafor.

Treba steluvanje na semaforite dolz cel toj bulevar za da se spreci vo idnina pak vakov kurslus.

Steta za pesakot, "Final destination" situacija mme.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Zabiraviv da pisam, mozno e toj sto vrti levo da ne e na crveno pominat, ama sepak e eden od glavnite vinovnici.
A toj na bulevar9t e 100% na crveno.

Sorry za double post.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Treba steluvanje na semaforite dolz cel toj bulevar za da se spreci vo idnina pak vakov kurslus.

Е комшо не заебавај сега...  Што ќе штелуваат семафори, кога дивјаци не ебат жива сила не па семафор. Не постои семафор едноставно, колку сакаш штелувај го.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Zabiraviv da pisam, mozno e toj sto vrti levo da ne e na crveno pominat, ama sepak e eden od glavnite vinovnici.
A toj na bulevar9t e 100% na crveno.

Sorry za double post.

Како мислиш ,,еден од главните виновници" тој што вртел лево? Не сме Фемина, сепак.

Тој е ГЛАВНИОТ виновник, нема друг. Нему му беше апла црвено (како викаш дека е можно да било црвено, ја гледаше снимката воопшто?), убаво се гледаше на првичната снимка од Алсат дека не се смени семафорот кај него кога зема (исто НЕПРОПИСНО) да ја заобиколува колата пред него како вол.

За тој по булеварот не знаеме дали е зелено, жолто или црвено, не е ни битно. Не знам ти како увиде дека било 100% црвено за него, просветли не.
Тој не ја предизвика сообраќајката.
Брзо возеше, тоа секако, ама вината во случајов е минимална, скоро ич.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Несреќата ја предизвика тој што вртеше, ама заради големата брзина ќе го изеде и другиот учесник во сообраќајката.
Целата логика е дека „разумните“ треба да пазат и за ретардираните. Не се замара системот со тоа што таквите идиоти истите ретардации ги имаат направено којзнае колку пати претходно, и дека ќе ги направат уште којзнае колку пати додека не убијат некој. Мислам еј, сите гледаме секојдневно поминување на црвено па дури и вакви ситуации како во видеото. Само без последици затоа што другите пазат. Ама кога ќе се деси некој да е замислен, или во големо брзање па малку повеќе нагазил за да го фати семафорот... Епа ете ја бељата. Пошто има идиоти што мислат дека семафори и правила се за „глупавите“.

Ништо не правиме додека не почнат поминувања на црвено да се казнуваат драконски, и уште поважно - автоматски. Без учество на џандари.

На пример за две поминување на црвено зимање возачка 2 години. Следно поминување на црвено 10 години. Следно, доживотно одземање на возачка дозвола.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Ништо нема да постигнеш со одземање возачка. Ќе возат без дозвола.
Само казни. Запирање од трансакциска, не пуштај да излезат од земјата без да платат се. Заплени колата.
Само нема никогаш да се оправиме/поправиме.

За едни мајка, за други маќеа, нашата мила северна.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Originalnata snimka ne ja vidov blokirana e.
Jas kazuvam od iskustvo sto 3 pati na den proagam tuka.
Semaforite se nasteluvani pred da se ukluci zeleno na ovie levo da tie odsprotiva im e crveno neli.
I skoro sekogas nekoj go koristi toj gap od nekolku sekundi da preleta, toa ne e samo moja obzervacija.

Kako i da e, kako sto kazav, ne sum videl do sega nekoj taka da zaobikoli, da mnogu cesto zaspivaat na semaforot na telefon pa majke sajke svirki frcat ama da zaobikoli nekoj nemam videno ovie 3 i pol godini sto vrvam redovno tamu.

Kako i da e tragedija koja lesno mozese da se izbegne.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Ништо нема да постигнеш со одземање возачка. Ќе возат без дозвола.
Само казни. Запирање од трансакциска, не пуштај да излезат од земјата без да платат се. Заплени колата.
Само нема никогаш да се оправиме/поправиме.

За едни мајка, за други маќеа, нашата мила северна.
Возење без дозвола исто треба да има драконски казни. Првата парична, после тоа затворски казни... Па нека вози во затвор.

И запленување на колата е добра идеја за такви што континуирано возат без дозвола. Ми текнува на случај пред повеќе години, лик со одземена дозвола и 17+ фаќања како вози без дозвола (шошон), конечно прави сообраќајка каде погинува ама убива и невин човек во друга кола.
Епа тоа е епско потфрлање на ситемот. Таквите треба после 2-3 такви прекршоци да бидат отстранети од општеството како било која друга јавна опасност и/или опасни диви животни.