Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2960506 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Силно светна ден, ден убав за стари казни…

Имено, 2019та ме фатија на радар кај Требеништа Охридско со 112 на 60 дозволено… Јас како јас, некако ми одговараше да “заборавам” на казната изречена за забрана на управување на возило со Б категорија, па на 3.2 ми истекува официјално трајноста на возачката, бев вчера на закажан термин да се сликам за нова во ПС Беко, кога госпожа ми вика “Мали, со казнава што правиме?” Си викам во себе што да кажам што да лажам и ја прашав мора ли да се пише, она ми вика епа да, зема пријавата пиша некои податоци и ме испрати во Телевизија во кабинет 24 да ме сликнеле таму, ѓомити поубав апарат имаат таму, молевме кукавме да пишат бар 2-3 месеца ама таа другата госпожа од кабинет 25(24ка магично си отишла на боледување, не се знае кога ќе се врати) вика неможеме суд во Охрид рекол 6 месеца, викам ебајга оде руждија сликај и пиши


Наравоучение: Не бидете мрзи и неодговорни ко Кикац, завршете си ги обврските што е можно побрзо, или пред да ви стигне пресуда сликајте се за нови а старите пријавете ги како изгубени документи па ќе одолговлечите некој период плус за да може да застари делото(според 2ца правници над 6 години) за да не мрзнете на точак на минусни температури(освен ако свесно не сте се одлучиле за тоа)

П.С: бидејки под Б категорија впаѓа и М категорија, дали забраната е за Б категорија само или и нејзини подгрупи, ми падна идеа да си купам скутерче 50кубика, па за да знам дали да фукнам пари или да ги уложам во месечна претплата кај некој таксист

П.П.С: Изгледа ја утнав темата, админ префрли во “(с)казни”


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Можиш да возиш скутер, ама ќе те тераат пак да се сликаш и да ти дадат возачка кај што е впишана и М категорија, ако веќе не ти е на старата.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8429
  • Малерозен дрводарец
пред да ви стигне пресуда сликајте се за нови а старите пријавете ги како изгубени документи па ќе одолговлечите некој период плус за да може да застари делото(според 2ца правници над 6 години)

Ме збуни овде...
Вака застарува дело или општо - ако не е спроведена забраната после 6 години, едноставно се поништува?
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Можиш да возиш скутер, ама ќе те тераат пак да се сликаш и да ти дадат возачка кај што е впишана и М категорија, ако веќе не ти е на старата.
Не те тераат. Си пишува во закон член 301 став 22: (22) Возач на кого му е издадена возачка дозвола од категоријата „Б“ има право да управува и со моторни возила кои спаѓаат во категоријата „АМ“ и националните категории „Ф“ и „Г“.

Тоа може џандарот од незнаење, ама законски нема зошто да те тераат. Тебе ти е издадена дозвола Б, може да си возиш АМ. Kraj. На следна обнова ќе ти ги пишат AM, F и G. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Aко имаш трактор со него терај, да не даваш пари за скутерот.

Отсутен BigBull

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 411
пред да ви стигне пресуда сликајте се за нови а старите пријавете ги како изгубени документи па ќе одолговлечите некој период плус за да може да застари делото(според 2ца правници над 6 години)

Ме збуни овде...
Вака застарува дело или општо - ако не е спроведена забраната после 6 години, едноставно се поништува?
Ако поминат 2 години од датумот на донесената пресуда за забрана, а во меѓувреме не одиш да ти ја впишат забраната, делото застарува.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
пред да ви стигне пресуда сликајте се за нови а старите пријавете ги како изгубени документи па ќе одолговлечите некој период плус за да може да застари делото(според 2ца правници над 6 години)

Ме збуни овде...
Вака застарува дело или општо - ако не е спроведена забраната после 6 години, едноставно се поништува?
Ако поминат 2 години од датумот на донесената пресуда за забрана, а во меѓувреме не одиш да ти ја впишат забраната, делото застарува.

Сакаш да кажиш дека кога ќе ти пишат казна со која следува одземање на дозвола, да си извадиш нова возачка (доколку старата ти поминува за 2-3 години), да си извадиш нова меѓународна и раат си? Некој закон/член за ова?

А што ако те застани полиција во меѓувреме, откако ќе ја донесат пресудата за одземање? Тоа најчесто го проверува полицаецот преку радио станица, па претпоставувам во станицата каде се јавува имаат увид за возачки кои треба да бидат одземени.

Убаво е доколку некој ги знае овие работи подобро (од прва рака или е адвокат) за да се снајдуваме ако не снајди ваква беља. Друго е ако можиш да си испланираш кога да ти ја одземат (или да не ти ја одземат), отколку од ведро небо да ти речат нема возачка следниве 3-6 месеци.

Отсутен Jordan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
пред да ви стигне пресуда сликајте се за нови а старите пријавете ги како изгубени документи па ќе одолговлечите некој период плус за да може да застари делото(според 2ца правници над 6 години)

Ме збуни овде...
Вака застарува дело или општо - ако не е спроведена забраната после 6 години, едноставно се поништува?
Ако поминат 2 години од датумот на донесената пресуда за забрана, а во меѓувреме не одиш да ти ја впишат забраната, делото застарува.

Сакаш да кажиш дека кога ќе ти пишат казна со која следува одземање на дозвола, да си извадиш нова возачка (доколку старата ти поминува за 2-3 години), да си извадиш нова меѓународна и раат си? Некој закон/член за ова?

А што ако те застани полиција во меѓувреме, откако ќе ја донесат пресудата за одземање? Тоа најчесто го проверува полицаецот преку радио станица, па претпоставувам во станицата каде се јавува имаат увид за возачки кои треба да бидат одземени.

Убаво е доколку некој ги знае овие работи подобро (од прва рака или е адвокат) за да се снајдуваме ако не снајди ваква беља. Друго е ако можиш да си испланираш кога да ти ја одземат (или да не ти ја одземат), отколку од ведро небо да ти речат нема возачка следниве 3-6 месеци.

Od prva raka pisuvam , imav isto kazna so zabrana Avgust 2019 , presuda za zabranata od 1 mesec vo Oktomvri 2019.   

Vozackata mi izmina Mart 2022 , bev vo policija i prasav do koga vaze zabranata vo nivniot sistem . Proverija i mi kazaa deka zabranata istekuva  posle 3 godini od presudata znaci oktomvri 2022.

Mart do oktomvri vozev so izminata vozacka.... Noevmri izvadiv nova bez da vpisuvam zabrana...

Kazna za nevpisana zabrana nema...edino vo meguvreme nemoze da polagas za druga kategorija , nemoze da izvadis megunarodna ili da prodolzis dokumenti..... 

Ako te sopre policija vo nevpisana zabrana i napravi proverka vo sistem moze na lice mesto da ti ja zemat vozackata posto ne si ja odnel posle pokanata sto ja imas dobieno

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Како да добиеш 2 ферариња од едно :-X



Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Citroen Ami Мус тест  ;D


Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2114
Maniobra de esquiva фејл, со гуми од количка за малтар е колата :)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i


прво на ова ми текна ;D

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Бул. Мајка Тереза првата раскрсница после соборен храм, двајца дали локални шерифи или некои измислени гомна пред семафори си ги отварале прозорците си праат муабет а сообраќајот е стопиран поради нив. Им се може. Начекале продузеќа таканаречена држава која ја водат криминалци и затоа им се може.
VW MK-7 (1.6 тди)