Автор Тема: Автомобилски Новитети  (Прочитано 2083098 пати)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19230 на: 01 Декември 2023, 12:26:00 pm »
Има ли некој кинез постар од 7-8 години, да се види во каква состојба е сега, дали е уште на тркала и слично?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4794
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19231 на: 01 Декември 2023, 12:48:54 pm »
Има ли некој кинез постар од 7-8 години, да се види во каква состојба е сега, дали е уште на тркала и слично?
Pred 10godini ne nudea toa sto nudat sega. Togas kupuvaa brendovi kako Volvo da naucat i ukradat razviena tehnologija.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19232 на: 01 Декември 2023, 12:54:43 pm »
Ама дали истата технологија и квалитет го вградуваат? Јас не би давал пари да им тестирам возила, пошто за 3-4 години тоа возило нема да вреди ни 40% од што си го платил. А и да бидам искрен, не се така ефтини или многу поефтини од саглам возилата па да речеш ајде ќе земам. Евентуално да го користиш 1-3 год на лизинг и го вратиш после.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3589
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19233 на: 01 Декември 2023, 12:58:14 pm »
Дали некој ги видел моменталните цени на сегашниот Дастер, па што се бара новиот да биде под 20.000 евра :)

Мене ми понудија дизел Дастер со 4х4 за нешто под 28.000 евра со попуст.

Јебига Северна. Најскапиот нов дастер по ценовник од каталог во Бугарија е 23к. Инаку и споредбата со кашкаи ми беше исто за во бг бидејќи ионака тука купувам. Моментално 27к е кашкаи 160 хп автоматик со гратис дополнителен сет зимски гуми со алуминиумски бандажи. Тјусон е 28к 4х4 со лед пакетот .

Очигледно Бугарија има најниски давачки за увоз на возила во Европа:

New light vehicle sales in Bulgaria climb another 53.9% year-on-year in October to 4,256 units, leading to a year-to-date tally up 27.2% to 35,507. Keep in mind Bulgaria is the king of re-exports so a significant part of the cars registered in the country actually never hit local roads, as they are directly re-exported to other EU countries.

https://bestsellingcarsblog.com/2023/11/bulgaria-october-2023-toyota-c-hr-and-dacia-sandero-top-market-up-53-9/
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19234 на: 01 Декември 2023, 13:01:13 pm »
За превари они се тата-мата.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17301
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19235 на: 01 Декември 2023, 14:41:30 pm »
Ама дали истата технологија и квалитет го вградуваат? Јас не би давал пари да им тестирам возила, пошто за 3-4 години тоа возило нема да вреди ни 40% од што си го платил. А и да бидам искрен, не се така ефтини или многу поефтини од саглам возилата па да речеш ајде ќе земам. Евентуално да го користиш 1-3 год на лизинг и го вратиш после.

Зошто мислиш дека ако купиш Голф не им ги тестираш возилата на VW? Не е баш точно дека твоето сопственичко искуство со реномиран производител е сјајно ако гледаме по настанати дефекти и калибар на истите.

Не ме сфаќај грешно, денешните коли се предвидени за п*чкино влакно да го надживеат просечниот лизинг период, секоја година над тоа е гратис за сопственикот. Со таков квалитет на материјали е неизбежно да се случуваат хаварии и далеку пред предвидениот рок на експлоатација.

Кинезите, како што правеа корејците, барем сфаќаат дека ако сакаат да привлечат европски купувач ќе треба да го убедат дека нивните коли се предвидени да траат подолго од колите што до сега им биле стандардна опција. За да те придобијат, нудат значително повеќе опрема и играчки, веќе докажани конфигурации на мотор/менувач/хибрид погон, и згора на тоа ти гарантираат дека 7 години ќе ти помогнат да ја возиш колата во иста состојба како што си ја купил.

Ризикот кај ќе ги потрошиш твоите заработени пари, секако, е твој.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19236 на: 01 Декември 2023, 15:20:54 pm »
Не е исто кога купуваш производ од производител кој тоа го прави преку 50 години и некој што сега почнал малце поозбилно. Да, купија кинезите технологија од другите, но тоа не значи дека истата ја ставаат во своите возила. Да беше така, цените немаше да им бидат како што им се, иако не се баш ефтини во последно време. Дефекти се случуваат нормално, има и статистики фала богу. За кинезите има ли?
Второ, амортизацијата на возилото, те неговата вредност на пазарот после 4-5 години? И тоа е непознато, како и долготрајноста на возилото.
Според мене, прифатлива опција за мене би било само лизинг на краток период, 2-3 години, али ако е мала разлика со европски, те германски производител, прво тоа ќе ми биде изборот.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2561
  • Слобода или смрт
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19237 на: 01 Декември 2023, 15:43:40 pm »
Не е исто кога купуваш производ од производител кој тоа го прави преку 50 години и некој што сега почнал малце поозбилно. Да, купија кинезите технологија од другите, но тоа не значи дека истата ја ставаат во своите возила. Да беше така, цените немаше да им бидат како што им се, иако не се баш ефтини во последно време. Дефекти се случуваат нормално, има и статистики фала богу. За кинезите има ли?
Второ, амортизацијата на возилото, те неговата вредност на пазарот после 4-5 години? И тоа е непознато, како и долготрајноста на возилото.
Според мене, прифатлива опција за мене би било само лизинг на краток период, 2-3 години, али ако е мала разлика со европски, те германски производител, прво тоа ќе ми биде изборот.

А колку мислиш дека е реалната цена на еден голф?

Инаку за голф не знам ама ид 4 се продава од 26к па нагоре во кина а во македонија почнува од 58к.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8823
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19238 на: 01 Декември 2023, 20:38:38 pm »
Не е исто кога купуваш производ од производител кој тоа го прави преку 50 години и некој што сега почнал малце поозбилно. Да, купија кинезите технологија од другите, но тоа не значи дека истата ја ставаат во своите возила. Да беше така, цените немаше да им бидат како што им се, иако не се баш ефтини во последно време. Дефекти се случуваат нормално, има и статистики фала богу. За кинезите има ли?
Второ, амортизацијата на возилото, те неговата вредност на пазарот после 4-5 години? И тоа е непознато, како и долготрајноста на возилото.
Според мене, прифатлива опција за мене би било само лизинг на краток период, 2-3 години, али ако е мала разлика со европски, те германски производител, прво тоа ќе ми биде изборот.

Se gleda deka te drzi marketing strategijata na evropjanive.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29300
    • CARclub.mk

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19240 на: 11 Декември 2023, 13:15:30 pm »
„Цените започнуваат од 53.490 Евра за Enyaq, односно 55.620 Евра за Enyaq Coupe“

Бомбона бизнис!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19241 на: 11 Декември 2023, 15:31:58 pm »
Мрдната работа, а башка и малце ружно е возилово. Има во комшии кај мене бела една, мислам дека е најјакиот модел, али што знам, чудна е.

Присутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13637
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19242 на: 11 Декември 2023, 16:32:51 pm »
Кој сака, за 10К плус ќе си земе со VW значка :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19243 на: 11 Декември 2023, 16:40:50 pm »
Кој сака, за 10К плус ќе си земе со VW значка :)
Мислам дека рано е за акциска цена, ама за 4-6 месеци може да биде барем 10к надолу.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8823
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19244 на: 11 Декември 2023, 19:58:26 pm »
Kakva octavia ima za tie pari