Автор Тема: Astra G - Губење на разладна течност  (Прочитано 21985 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #45 на: 03 Јули 2012, 12:18:15 pm »
A be druze ako dizel pregreal.. Od toj motor nisto ne biva. Nova glava, hilzni kariki, klipovi i klipnjaci. A neretko I BLOKOT SE KRIVI. Pazi da ne e pregrean..... Toa za dizel e smrt.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #46 на: 03 Јули 2012, 12:23:49 pm »
Нема ни кај мене. Стакло чисти се и двете капачиња но низ цревото кое носи течност од моторот во пластичното казанче повремено излегува пена и има постојано меурчиња. Што е точно во прашање ќе знам утре кога ќе се отвори моторот

Малку пена не е страшно да има, тоа може да е влага од маслото или од кондензација. Ако нема МНОГУ пена тогаш неќе да е дихтунг. Изгледа од некаде прокапува и брзо испарува. Ти што викаш под колата нема капки тоа може да е пошто кога е загреана колата брзо испарува а кога е ладна нема притисок во системот за ладење па не ни пушта вода. Тоа единствено да ја загрееш и да влезеш во канал да видиш каде може да се влажно.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #47 на: 03 Јули 2012, 12:26:45 pm »
За да има пена на капачката од маслото треба антифризот со маслото да го меша, а ако пушта антифриз во цилиндерот тогаш не меша масло со антифриз туку го фрла низ ауспух како пареа.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #48 на: 03 Јули 2012, 12:29:04 pm »
Proveri da ne pregreal.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #49 на: 03 Јули 2012, 12:41:31 pm »
За да има пена на капачката од маслото треба антифризот со маслото да го меша, а ако пушта антифриз во цилиндерот тогаш не меша масло со антифриз туку го фрла низ ауспух како пареа.
Ако е втората варијанта, тогаш во што би бил проблемот? Шо ќе треба да се смени/поправи?

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #50 на: 03 Јули 2012, 12:47:06 pm »
Диктон на глава, или пукнатина на главата од тие две едно е или се случува на возила кои што имаат егр вентил со водено ладње од таму да им го троши антифризот.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #51 на: 03 Јули 2012, 12:54:30 pm »
Да се разбериме. Пена има само во казанчето кај што се става антифиз или вода. Додека работи колата повремено во релативно долги млазови излегува пена потоа чиста течност па пак пена но постојано излегуваат меурчиња. Под капачката кај маслото нема ништо. Чиста е како солза исто и онаа од казанчето за вода. Колата во последните две години колку шо ја имам никогаш не креналча температура повеќе од 90 степени. Секогапаш стрелаката е за дебелина на стрелка лево од средината на инструментот, а тоа значи дека е под 90 ст. Значи исклучено е да бил прегреан моторот ниту пак колата ја возел некогаш друг откако јас ја имам. Единствено некни крена над 90 степени но минимално дури помалку и од 95 но доволно беше за да ми привлече внимание. Можеби и температурата надвор имаше улога. цело време беше 34 степени плус беше вклучена и климата. Инаку под притисок воопшто не покажа дека од негде губи. Го држеше стабилен, а и кога го испуштија притисокот со оставен мерач на казанчето не го креваше притисокот при работа во место. Единствен симптом е тоа што кажав погоре - пена и меурчиња. Нема ниту бел чад низ ауспух при подолго работење во место.
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #52 на: 03 Јули 2012, 12:57:06 pm »
Ti tece od nekoe crevo... Sve da si proveris...Stom diga pritisok... Moz da bila pregreana prethodno... Ama ne e arno..

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #53 на: 03 Јули 2012, 13:00:42 pm »
Бугар не си ме прочитал добро - НЕ КРЕВА притисок. Под притисок не паѓа т.е го задржува, а без притисок од надвор не го подига внатрешниот. Ако беше црево ќе паднеше притисокот
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #54 на: 03 Јули 2012, 13:02:24 pm »
Значи од некаде тече и прима воздух?

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #55 на: 03 Јули 2012, 13:13:59 pm »
Значи има логика она со дихтунгот или главата
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #56 на: 03 Јули 2012, 13:16:13 pm »
Мене баш тоа ми нема логика. Ако тече дихтунгот ќе има притисок и гасови во разладната течност бидејќи притисокот од цилиндарот ќе бега надвор од цилиндарот тоест во  системот за вода. А и да влегува вода во цилиндарот тогаш ќе има лошо палење и лошо ќе работи моторот. Може и грешам, што мислите вие?

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #57 на: 03 Јули 2012, 13:22:52 pm »
Јас не мислам ништо освен да поминам со помалку. А што е а што не е логично неможам да кажам.
Само се прашвам дали можеби неправи некоја забуна тоа што системот не е со чист антифриз туку е мешавина со вода.
« Последно менување: 03 Јули 2012, 19:38:47 pm proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #58 на: 03 Јули 2012, 19:58:33 pm »
Дефинитивно ти меша од некаде.Дали од диктон или од декла тоа треба да се открие.Види кај Туранот или во КИБ мислам ја снимаа деклата,па ке ти кажат дали е до неа.Ако не е до неа,тогаш сет диктони и чао џаци.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #59 на: 03 Јули 2012, 20:02:59 pm »
Ako se vadi glava treba i ramnenje. Toa diga kompersija i red drugi raboti... Dihtungot treba da se iskontrolira. Ako imas thermalna kamera moze i bez otvoranje na motor da se vidi od kade tece ama kaj nas servisite takva oprema nemaat.
Moze i so boroskopska kamera (ama vo mk isto taka retko koj ja ima) da se iskontroliraat kanalite i del od dihtungot bez vadenje na glavata.

Vadenje glava i dihtung garant ke cini nad 50 EUR.... Prvo kontrola na se okolu motorot a posle demontaza.. moze imas porozno crevo.

Mi mirisa deka koga si go vadel kazanceto istoto si go puknal.. Mikroskopski ama dovolno. Ne za dzabe rekle - raboti - ne go pipaj...