Автор Тема: Astra G - Губење на разладна течност  (Прочитано 21977 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #75 на: 04 Јули 2012, 14:29:58 pm »
E normalno be. Neli bese kazanceto sto si pisal deka si go vadel. Si go ostetil mikroskopski.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #76 на: 04 Јули 2012, 17:36:49 pm »
Сега можеш да спиеш мирно.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #77 на: 04 Јули 2012, 20:10:43 pm »
Да Бугар, казанчето е проблем. Го вадев ама ниту ми падна ниту го оштетив. Едноставно му дошол денот. Пластиката веќе окрутена а напукано во долина па оди познај дека е пукнато. Којзнае што ми текна да го мрднам цревото и прошишти течност. Потоа кога ја угасив колата уште некое време вадеше меури од таму и веќе немаше каде се покажа сам проблемот. Сега имам привремено решение шо значи сега ќе барам половно казанче и ќе го заменам целосно. Важно овојпат куртулив со малку :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #78 на: 04 Јули 2012, 23:23:06 pm »
Ти кажав да си провериш сите црева :)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #79 на: 05 Јули 2012, 06:59:22 am »
Абе ти убаво ми кажа и јас мислев дка ги имав проверено ама... малку фалеше да се отвори моторот да се сменат дихтони и којзнае што и пак проблемот да си остани
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #80 на: 05 Јули 2012, 09:41:43 am »
Знам заебано е јас мислев дека може главата да е пукната бидејќи стално само кај нејзе имаше мокро, ама мајсторот ми вика не се секирај не е главата во најлош случај може да е куќиштето на термостатот. Ама педерско црево после долго возење почнуваше да пушта по малце антифриз.
Како и да е најдобро си поминал што си можел, со едноставна поправка и ефтина :)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #81 на: 08 Јули 2012, 18:39:05 pm »
Абе ко ќе треба да се случи нешто ќе се случи. Мајсторот кој го проверваше системот под притисок направи повеќе штета од корист. Тогаш за тогаш издржа системот арно ама другиот ден попушти цревото што оди од казанчето во моторот. Пукна и се издеформира цело. Течеше како река. Цела среќа што беше тоа вчера па можев да купам и да ставам ново. Ќе беше интересно ако тоа се случеше на пат низ Грција...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #82 на: 08 Јули 2012, 18:47:18 pm »
А да ги смениш сите црева?

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #83 на: 08 Јули 2012, 18:50:20 pm »
Мислиш дека не помислив на тоа? Но се надевам дека ќе го истерам одморот и дека попушти на најслабото место. Ракунче ти ми го препорача црнката, а јас ќе речам заобиколете го !!!
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #84 на: 08 Јули 2012, 19:55:17 pm »
Не дека го препорачувам, само го посочив дека тој има апарат под притисок. Последниот пат и јас не бев задоволен од него, па детето од сервис “Жаба“ дојде кај него да работи на мојата кола.

Стварно добар мајстор не остана во Битола... а далеку е Маршер за ситни работи...

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #85 на: 08 Јули 2012, 21:54:26 pm »
E далеку е ама со мајстори како нашите ситните работи стануваат крупни па ќе ти изгледа маршер ко да ти е во дворот ако загусти :)
Абе не џабе рекле дувај и бегај од мајстор пијаница - ...и едниот и другиот шо ѓо имаа апаратура за проверка под притисок незнајш кога се пијани а кога се трезни...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #86 на: 09 Јули 2012, 06:43:57 am »
Кога ке загрее на жешково провери си цревата колку има притисок во нив.? Да не ствара висок притисок, па претходно имало место кај што си издишувал и сега откако е стегнато се да не попушти на друго место...

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #87 на: 12 Јули 2012, 19:07:38 pm »
Не попушти нигде. Стигнав до Уранополи и после 360км повторно немаше ниту капка вода во казанчето, а температура не подигна воопшто иако салам ја газев и климата беше цело време вклучена. Претпоставувам дека е капачката и целото резервоарче. Очигледно под висока температура и притисок испарува водата или пуштаат цревата кај стегите. Сега околу секоја стега че заврзам хартиени шамивчиња и исто на капачката па ќе покажи точно од каде испарува водата
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #88 на: 20 Јули 2012, 16:45:25 pm »
Конечно се најде проблемот - КАПАЧКАТА :( Утре чистење на системот и ставање нов антифриз
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #89 на: 20 Јули 2012, 21:28:47 pm »
Фала богу! :)