Автор Тема: Astra G - Губење на разладна течност  (Прочитано 21968 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #30 на: 02 Јули 2012, 20:02:32 pm »
И кај мене губеше антифриз, само не во толкава доза, кај мене било да е низ град или на отворено исто ми бегаше околу 150мл антифриз за некои ~1000км. Арно ама во зимата му ставив во резерварчето Wurth за затнување на пукнатини, пола од паковањето, па од тогаш немам проблем... ако другите решенија ти се бајаги скапи, тогаш нема ништо да те кошта да пробаш со оваа варијанта.
Се сеќавам на случајов и баш ти го сугерирав истото ... proff ја би играл вака ;)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #31 на: 02 Јули 2012, 20:05:35 pm »
Вурт средството повеќе дејствува на блок,глава,не на пластика колку шо знам.Јас имав проблем на камионот(сменети дихтунзи на глава и сл.) и ми бегаше антифриз одкако ке го изгаснев.По совет на мајстор(еден од најдобрите за таа марка на камиони) го ставив средството и немам мака повеќе.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #32 на: 02 Јули 2012, 20:31:54 pm »
Абе мече вчера до гевгелија и назад бев и единствено шо покажа беше недостаток на разладна течност :) Aко очекуваш да извади стотка до кец то е друга работа :)

Moze da ti isparuva od kazanceto za antifriz.. tamu baraj problemot da e..

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #33 на: 02 Јули 2012, 20:32:58 pm »
Како мислиш да испарува?Објасни малку како би дошло до испарување баш сега,зошто не пред тоа?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #34 на: 02 Јули 2012, 21:07:55 pm »
Moe mislenje e deka mozno e da imas i vozduh vo sistemot za ladenje, zasto ti imas zatvoren tip na ladenje na motorot. Tatkomi e po struka mehanicar i mi ima kazano deka za zatvoren sistem na ladenje, ne smee da ima nitu gram vozduh, oti ke pocne da kacuva temperatura. Ova ti go kazuvam zasto imas kazano deka go imas otvorano kazanceto da go ocistis, pa nisto cudno da imas nesto poremeteno ili pak da go imas osteteno kazanceto. Zatoa otidi na majstor i pod pritisok da vidis dali ti pusta od nekade.

Inace za tecnosta da se izmeri, potrebno e termostatot na motorot da otvori pa da se proveri nivoto na razladnata tecnost. Kaj nasata kola koga menjavame antifriz, turame onolku kolku sto sobira, go palime, ostavame motorot da zagree i termostatot da otvori, i posle toa doturame da receme uste polovina litro antifriz

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #35 на: 02 Јули 2012, 21:27:48 pm »
Кај Астрата мислам дека има вентили за воздух на капачето од казанчето.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #36 на: 02 Јули 2012, 21:44:36 pm »
Јас имав сличен проблем со мојата кола. Ми губеше антифриз а не пушташе од никаде. Испадна дека е водната пумпа. При  поголеми вртежи почнува да си пушта по малку од пумпата, и бидејки е топло, течноста одма испарува и неможеш да приметиш, а кога колата е во мирување не капе од никаде. И јас мислев дека е дихтунг на глава, ама се спасив. Најпаметно отиди си на мајстор, според проверките што си ги направил, не би требало да е дихтунг.

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: Re: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #37 на: 03 Јули 2012, 00:01:32 am »
Profesore tecnosta vo kazanceto se proveruva na laden motor I so otvoreno kapace od kanisterot za voda. Togas nivoto tereba da bide na linijata. Koga ke zagree kolata normalno e da povlece voda vo sistemot I da lici deka snemalo.
Na ogi88 sovetot ti e dobar I treba posle da vidis vodna pumpa I tecnost za dihtuvanje na hladnjak.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #38 на: 03 Јули 2012, 00:04:26 am »
Кај Астрата мислам дека има вентили за воздух на капачето од казанчето.
Има логика тоа со воздухот затоа што пример гледам недостига течност. Ја отворам капачката и веднаш се полни казанчето со течност. Ама на него нема вентили за пуштање на воздух. Ќе видам тоа уште утре. Незнам дали ќе работи тој сервисер што има пумпа за притисок но ќе проверам во секој случај. А да кажи некој како да го истиснам воздухот? Да извадам едно црево од казанчето и да го полнам системот со вода додека неги исфрли сите меурчиња?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #39 на: 03 Јули 2012, 08:48:21 am »
A da si go kontaktiras Marsher i da si dobies odgovor od profesionalec, neli ti e najpametna varijanta ;D ;D

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #40 на: 03 Јули 2012, 09:35:45 am »
Нема потреба marsher да го оптоваруваме со се и сешто. Да беше тој овде или јас таму ова прашање немаше да биди на форумот туку астрата ќе беше во сервисот
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #41 на: 03 Јули 2012, 09:49:31 am »
Proveri stegi na crevcata... I vodna pumpa. Moze da e patnik i pumpata...

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #42 на: 03 Јули 2012, 11:15:31 am »
Проверено. Боки беше во право. Или е дихтунг или е деклата. Утре ќе се вади, ќе се види на рентген и ќе се знај, пукната, крива, рамнење, нова или само сет дихтунзи. Под притисок не покажа ништо но салам пени и пушта меури :(
Админ можи и оваа тема да ја затвориш
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #43 на: 03 Јули 2012, 11:59:10 am »
Имаш скама на капачето за масло? Утврди дека дихтунг пушта?
И јас го имам истиот проблем со Полото ама кај мене нема скама во маслото.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #44 на: 03 Јули 2012, 12:11:02 pm »
Нема ни кај мене. Стакло чисти се и двете капачиња но низ цревото кое носи течност од моторот во пластичното казанче повремено излегува пена и има постојано меурчиња. Што е точно во прашање ќе знам утре кога ќе се отвори моторот
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!