Автор Тема: Astra G - Губење на разладна течност  (Прочитано 21966 пати)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Astra G - Губење на разладна течност
« на: 02 Јули 2012, 13:12:59 pm »
После подолга релација 300-400км и поголем напор на моторот ми се губи разладната течност и се покачува температурта на моторот. Колата ми стои во двор на бетон и нема ниту капка течност на земјата. Очигледно тоа се случува при висока температура и зголемен притисок што се јавува при побрзо возење. На кој начин можи да се провери од каде се губи оваа течност? На околу 350км ја губи целата течност што е во пластичниот резервоар. При градска вожња скоро и да не истекува. При работа во место не истекува од нигде
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #1 на: 02 Јули 2012, 13:29:55 pm »
првично ми звучи на духтонг на глава, достави вода во резервоарот за течност, запали ја колата ако излагаат меурчиња внатре во резервоарчето тогаш е духтонгот за мењање . (и кај мајстор да појдеш истото ќе го направи)

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #2 на: 02 Јули 2012, 13:34:59 pm »
Провери го и капачето кај што се достава уље и види дали има бела течност негде. Обично тоа е реакција од вода и уље, ако има тогаш веројатно е дихтунгот што вика боки.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #3 на: 02 Јули 2012, 13:47:32 pm »
Кај мене проблемот со ова беше дихтунг на главата. Оди на мајстор и нека напумпаат воздух под притисок во системот и ке јави од каде пушта. Мене ова ми го средваше Миле - Црнката, а истиот апарат го има и мајсторот во областа по земјеното патче што е.

Ако е дихтунгот тие одат цела гарнитура дихтунзи комплет 60Е од грчка.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #4 на: 02 Јули 2012, 14:12:59 pm »
Уффф интересно... Бев денес кај тој на земјеното патче близу Барни ама не да беше пијан тој туку ќутук, незнаеше кај е. И кај него нема шанса да одам пак. Bokicevic, дали капачето треба да е отворено кога ќе работи во место колата?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #5 на: 02 Јули 2012, 14:41:12 pm »
Na kapaceto se sobira kajmak ako ti trosi voda. Ne mora da raboti motorot, izvadi go kapaceto i vidi dali ima natalozeno kajmak na nego so debelina ~3 mm.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #6 на: 02 Јули 2012, 14:43:07 pm »
Точно, го испуштив тоа јас.

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #7 на: 02 Јули 2012, 14:56:28 pm »
Уффф интересно... Бев денес кај тој на земјеното патче близу Барни ама не да беше пијан тој туку ќутук, незнаеше кај е. И кај него нема шанса да одам пак. Bokicevic, дали капачето треба да е отворено кога ќе работи во место колата?
dada otvoreno

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #8 на: 02 Јули 2012, 15:23:28 pm »
Na kapaceto se sobira kajmak ako ti trosi voda. Ne mora da raboti motorot, izvadi go kapaceto i vidi dali ima natalozeno kajmak na nego so debelina ~3 mm.

Ama toa ti e dokolku motorot mesa voda i ulje, moze da e probien dihtungot blizu cilindarot i toa e boki sto zbori. Kako i da e proveri gi dvete raboti.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #9 на: 02 Јули 2012, 15:59:33 pm »
Нема никаков талог на капачето. Чисто е стакло. Нема меурчиња при работа во место, не капи на земја, а се губи :(
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #10 на: 02 Јули 2012, 16:03:57 pm »
Еден таков случај кај пасат кога се вози ја снемуваше течноста.На крај излезе водната пумпа.провери од кај неа да нема нешто  ???
ако ја губи преку главата мислам дека ќе се осети и на работата на моторот.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #11 на: 02 Јули 2012, 16:16:36 pm »
Точно, го испуштив тоа јас.
Kaj e сервисот на Црнката?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #12 на: 02 Јули 2012, 16:48:31 pm »
Misteriozno gubenje na tecnost,a? Najcest tip. Otkako ke ja izgazis kolata, parkiraj se i vidi da ne kapi negde. Ili maltretiraj ja vo mesto, so otvorena hauba

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #13 на: 02 Јули 2012, 16:53:13 pm »
Баш мистериозно бе. Како точно да го проверам нивото на течноста? Дали специфираното ниво на резервоарчето треба да е постигнато со течноста во него кога е моторот ладен? Утрово немаше воопшто па ставив до пола. Потоа кога загреа се искачи скоро до капачето. Сега стоеше сат-два и падна нивото под пола од потробното ниво. Кога го отворив капачето пак се подигна до средина. И кое ниво е сега точно?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #14 на: 02 Јули 2012, 16:54:44 pm »
Masloto se meri zagreano.
Antifrizot se meri laden.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need