Автор Тема: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!  (Прочитано 3868 пати)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #15 на: 12 Ноември 2016, 12:16:27 pm »
Земи извози ја по некоја нагорнина, види како ке се движи температурата. Отвори го капачето додека работи моторот, ако не ја избива и не врие антифризот во казанчето, немаш гајле.
Извади ја сега шипката за масло, ако нема ништо на неа бел талог, немаш исто така гајле.
« Последно менување: 12 Ноември 2016, 18:07:20 pm FiLo »

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #16 на: 12 Ноември 2016, 15:43:26 pm »
Ако почне да ти (кува) антифризот, или во превод ако почне да крева над 110 степени,
треба равнање глава, дихтунг на глава. До тогаш вози и гледај во температурата поготово
во термините на сообраќајни гужви во градов.
И ако ти крене температура, а треба да ја спуштиш, ако има колата клима, вклучувај климата,
одма ќе ја олади течноста за ладење (антифризот).

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг:
« Одговори #17 на: 12 Ноември 2016, 15:54:16 pm »
Ne tereba ravnenje glava neka ne te plasat, probaj kako ke se ponasa ako ne mesha ili nabiva pritisok vo razladna tecnost teraj i ne misli

Sent from my COOLPAD 8297W using Tapatalk


Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #18 на: 12 Ноември 2016, 23:01:33 pm »
Сакам уште нешто да прашам кажувајќи им ја макава на неколку другари и тоа дека ја средив ми кажаа дека наводно јас веќе сум го прегреал моторот возејќи го на температура поголема од 90 степена мајсторите ништо не ми спомнаа околу тоа ке ве молам за некој совет или чаре околу ова и како да ти приметам симптомите на веќе прегреан мотор доколку е тоа така<?? :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

значи прво пробај ја на некоја јака угорнина, на водно например качи се и не ја штеди колата... ако ти прегрее а тоа значи над 100 степени без намера да почне да спушта, застани сврти се и надоле со моторно кочење без гас ке ја спушти многу брзо.. кога ке стигнеш до доле, размисли по кој пат да фатиш накај мајсторот... ако не прегрее, почекај да се подизлади и извади ја шипката и капачето од уљето. ако е како пена, на шипката или на капачето одоздола, исто така право кај мајсторот.. ако нема ништо од ова, ондак биди мирен, се е во ред, си се спасил пред да напраиш беља...

сепак, ако завршиш кај мајсторот, процедурата е следна:

вадење глава, носење на рамнење и специјално испитување од микро пукнатини, ако е се во ред со нејзе, нови дихтунзи за глава, грани и капак на брегасти, јас би сменил и семеринзи на брегаста, евтина работа е во целава приказна, збориме за 300-400 денари, а ионака се веќе извадени заради демонтирање... мислам дека само штелувачки хидро подигачи беше на вентили тој, ако не е тој, ондак прав момент за штелување вентили, и било кои вентили да ги има промена на гумици на вентили или глеам сега у последно време решиле да ги викаат семеринзи на вентили... мајсторите, гумици на вентили ги викаат... смени ги сега и мирен ке бидеш подолг период.

после цел овој зафат, ново масло, филтер за масло, антифРиз, палење до перка да вклучи исклучи неколку пати и тоа е тоа, ако е се во ред...

доволно јасно објаснето? :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #19 на: 12 Ноември 2016, 23:10:43 pm »
Фала ви на сите за советите а посебно на Onak кој буквално кажано ми обајасни све од А до Ш  и доколку е прегреан и доколку не е прегреан моторот фала ви на сите луѓе многу ми значи ова мн си го сакам количето не сакам да го дадам заради еден мотор за евтини пари.А во врска со вашиве совети ке пробам како што ми кажавте и ке пишам што сум направил големо ФАЛА :-*.