Автор Тема: Astra G - Губење на разладна течност  (Прочитано 21967 пати)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #15 на: 02 Јули 2012, 16:56:20 pm »
Точно, го испуштив тоа јас.
Kaj e сервисот на Црнката?

Кај Бал Бања - Оризари, 10 метри подолу.  

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #16 на: 02 Јули 2012, 17:01:38 pm »
Абе она што ме буни е што кога е ладен моторот наутро ако има малку течност кога ќе го отворам капачето прима воздух и од двете црева горе протекува течност и се полни резервоарчето. Така да без отворено капаче нема течност, а ако го отворам се крева нивото и дава впечаток дека има...Чудно..
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #17 на: 02 Јули 2012, 17:20:24 pm »
Дали јавува бел чад?Мада како шо кажуваш не би требачо да ја меша со маслото.Да не имаш некое црево лабаво(пошо кај тебе се со стеги челични,да не се има некоја измрдано) и на поголем притисок да пушта.Провери пошо многу вода ти губи колата.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #18 на: 02 Јули 2012, 17:24:30 pm »
ОБавезно проверка на вода во место со турирање оти ако се вози ќе испари.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #19 на: 02 Јули 2012, 17:52:50 pm »
Дали јавува бел чад?Мада како шо кажуваш не би требачо да ја меша со маслото.Да не имаш некое црево лабаво(пошо кај тебе се со стеги челични,да не се има некоја измрдано) и на поголем притисок да пушта.Провери пошо многу вода ти губи колата.
Знам дека е многу. Ќе видам утре под притисок шо ќе кажи
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #20 на: 02 Јули 2012, 18:00:15 pm »
Јас на пежото имав ваков глуп проблем и се јавуваше исто така само на отворен пат при подолго малтретирање после зезање со милион работи искочи дека има некоја глупа микро пукнатина во главата, сменив глава и од тогаш ми го снема проблемот

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #21 на: 02 Јули 2012, 18:02:48 pm »
Смена глава на моторот?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #22 на: 02 Јули 2012, 18:07:48 pm »
Да да сменив, мада немора да значи дека ти е ова проблемот. Џабе вака претпоставуваме провери си дечкиве ко што ти кажаа кај мајстор

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #23 на: 02 Јули 2012, 18:16:29 pm »
Тоа уште утре. Под притисок ќе покажи од каде се губи. Се сомневам дека е можеби во резервоарчето. Пред неколку месеци го извадов да го исчистам имаше многу 'рѓа во него и некако овој проблем ми се јави после тоа. Дали е негде пукнато па од топлината и притисокот излегува течноста незнам.
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6732
  • French diamond
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #24 на: 02 Јули 2012, 18:19:44 pm »
И кај мене губеше антифриз, само не во толкава доза, кај мене било да е низ град или на отворено исто ми бегаше околу 150мл антифриз за некои ~1000км. Арно ама во зимата му ставив во резерварчето Wurth за затнување на пукнатини, пола од паковањето, па од тогаш немам проблем... ако другите решенија ти се бајаги скапи, тогаш нема ништо да те кошта да пробаш со оваа варијанта.
« Последно менување: 02 Јули 2012, 18:30:52 pm n1kola »

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #25 на: 02 Јули 2012, 18:50:51 pm »
профф еден предлог да ја извозиш колата така едно 10-20 км да ја загрееш и да се паркираш и да отвориш хауба и да видиш што се случува да не тече од негде, мене ми се деси после 2-3 уклучување на перка да почне од едно црево да тече само што прво не успеав да најдам од кај точно тече додека после два три дена на загреан мотор не отворив и видовш што се дешава и го најдов дупчето (минијатурно) само на загреано ептен почнуваше да пушата, се олади и прекина да тече.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #26 на: 02 Јули 2012, 19:46:19 pm »
Провери ја пумпата за вода, и провери го казанчео од парното, види да не ти течи некаде вода во ентериерот, а тоа да го немаш забележано...
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #27 на: 02 Јули 2012, 19:52:10 pm »
Суво е внатре Филип не е до него. Ќе видам прво утре под набиен пртисок што ќе покажи, а ќе мора да покажи од негде. A таму ќе ја проверат и пумпата за вода
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #28 на: 02 Јули 2012, 19:52:58 pm »
Дај да ја пробам до чешмите Ѓавато,можи и нешто друго ке покажи  ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Astra G - Губење на разладна течност
« Одговори #29 на: 02 Јули 2012, 19:57:27 pm »
Абе мече вчера до гевгелија и назад бев и единствено шо покажа беше недостаток на разладна течност :) Aко очекуваш да извади стотка до кец то е друга работа :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!